Ana Sayfa / Sanatçı Biyografileri / Hülya Avşar Hayatı

Hülya Avşar Hayatı

Hülya Avşar Hayatı

hülya avşar, 1963 doğumulu, beyaz perdedeki oyunculuğu, şarkıcılığı, dizi ve şov programlarıyla adından söz ettiren, Türkiyenin en medyatik kadınlarından biri 10 ekim 1963 te, Balıkesir Edremitte, Celal ve Emral Avşarın ilk çocuğu olarak dünyaya gelen Avşar, ankara Cumhuriyet Lisesinden mezun oldu. Orta öğrenimini tamamlamasının ardından okumaya devam etmeyen ve 1982de Mehmet Tecirli adlı bir mühendislik ögrencisiyle evlenen, ancak evliliği kısa süren Avşar, henüz 16 yaşındayken hamile olmasına rağmen ayrılık kararı aldı

1983 yılında boşanmasının hemen ardından istanbul Kanatlarımın Altındaa taşınan ve katıldığı, Bulvar gazetesi tarafından düzenlenen Kainat Güzellik Yarışmasında birincilik alan, ancak yarışmanın ertesi günü, Tecirli ile yaptığı evliliği ve boşanması bir gazetede yazılınca, kurallara aykırı olduğu gerekçesiyle tacı geri alınan Avşar, çeşitli reklam filmlerinde boy göstermeye başladı.

Yaşamında dönüm noktası olan 1983 yılında, Fikret Hakan ve Salih Güney ile başrolü paylaştığı Haram filmi ile oyunculuk kariyerine ilk adımı atan ve daha sonra, 1984 yılında Kenan Kalavla başrolü paylaştığı ikinci filmi Tutkuda oynayan Avşar, 1985 te batağa batırılan bir kızı canlandırdığı, Tele Kızlarda Tarık Akanla birlikte oynadı. Aynı yıl Tolga Savacıyla Sekreteri ve ibrahim Tatlısesle de Mavi Maviyi çeviren Avşar, 1986 yılında Hakan Balamirle başrolü paylaştığı Üç Halka 25, Aytaç Armanla oynadığı Fatmagülün Suçu Ne gibi filmlerin yanı sıra, kısrak, alın Yazım, Dağlı güvercin ve Sevda Ateşi gibi filmlerde de rol aldı.

1987 yılında Alamancının Karısı ve Bir Kırık bebek çektiği filmlerin ardından, 1989 yılında, sinema Yazarları Derneğinin düzenlediği yarışmada en iyi kadın oyuncu seçilen, Fazilet ve Öğretmen Zeynep filmlerinde rol alan Avşar, 1990 da başrolü Yaman Okay ile paylaştığı Benim Sinemalarımdaki rolüyle, 9. Uluslararası Tahran film Festivalinde Jüri Özel Ödülü aldı.

Aynı yıl çevirdiği Hasan Boğulduda Yalçın Dümerle başrolü oynayan Avşar, Sinan Çetinin yönetmenliğini yaptığı ve Cem Özerle başrolü paylaştığı, 1993 yapımı Berlin in Berlin filmdeki rolüyle Uluslararası Moskova Film Festivalinde en iyi kadın oyuncu ödülünü alarak, yurt dışında düzenlenen bir festivalde ödül alan tek Türk kadın sinema sanatçısı oldu

Bu filmiyle, Kültür Bakınlığından Sinema Başarı Ödülü, ve Sinema Yazarları Derneğinden en iyi 5. film ödülünün de sahibi olan ve 1995 yılında Mehmet Aslantuğ ile, evlilik ve aşk ilişkilerinde mutlu olamayan bir kadının öyküsünün işlendiği, Bir Kadının anatomisi adlı filmde oynayan Avşar, Tomris Giritlioğlunun yönettiği, 1999 yapımı Salkım Hanımın Taneleri filminde büyük beğeni topladı.

Çektiği filmlerle şöhretin basamaklarını hızla tırmanan ancak bununla yetinmeyen Avşar, şarkıcılığın ardından, program sunuculuğuna ve tiyatroculuğa da başladı.

1980 lerin sonunda müzik hayatına adım atan Avşar, assolist olarak sahnelerde yerini aldı. Müzik eğitimi aldıktan sonra yurtiçi ve yurtdışı konserleri veren Avşar, 1988 yılında çıkardığı Herşey Gönlünce Olsun albümünün ardından, 1990 da Hatırlarmısın, 1991 de Hülya Gibi, 1993 te Dost musun Düşman mı, 1995 te Yarası Saklım, 1999 da Hayat Böyle, 2000de Sevdim ve 2002de de, aşıklar Delidir adında albümlere imzasını atan Avşar, 2000 yılında, Kral TV tarafından düzenlenen yılın müzik ödüllerinde, en iyi kadın şarkıcı ödülünün sahibi oldu. Barış Mançonun anısına hazırlanan karışık albümde, Zalim Sultanı okudu.

90 lı yılların başında, bir sene kadar Günaydın Gazetesinde köşe yazarlığı yaptıktan sonra, televizyona geçiş yapan ve 1993 yılında, sevginin Gücü dizisinde oynamasının ardından, 1995 de Süper yıldız, 1998 de Ah Bir Zengin Olsam, 2000 de de, savunma dizisinde rol aldı. 2004 senesinde, zümrüt ve Kadın isterse dizilerinde oynayan Avşar, 2006 yapımı Kadın Seversenin yanı sıra, Anadolu kaplanı dizisinde de konuk oyuncu olarak rol aldı.

Yönetmenliğini, Birkan Uz ve Uğur Aksayın yaptığı ve Medyapım tarafından, talk show formatında yayınlanan hülya avşar Show, Türkiyede ilk defa Uğur Aksay tarafından uygulanan, 16/9 mm sinematografik formatta, dijital reji ile çekilen show programı olma özelliğini taşımaktadır.

Müzik, sinema, televizyon çalışmalarının ardından aralık 2000 de kendi adını taşıyan Hülya Dergisini çıkarmaya başlayan ve ilk tiyatro deneyimini, 2002 yılında, Mazlum Kiperin yönettiği, Bugün Benim doğum Günüm adlı tek kişilik oyununda yaşayan Avşar, nisan 2003 te, ilk kitabı Mavi Yansımayı elektronik ortamda yayınladı.

Ağırlıklı olarak spor dallarından tenise zaman ayıran, vakıf ve derneklere büyük ilgisi olan Avşar, ajans Pressin 953 ulusal, bölgesel ve yerel yayında, 2005 yılının ilk 5 ayını mercek altına aldığı araştırmasında, hakkında çıkan tam 1940 haber ile birinci sırada yer aldı.

AC Nielsenin, marka olduğuna inandığınız sanatçı sorusuna, ankete katılanların yüzde 40ı Marka olmuş sanatçı yok cevabını verdi. Halkın yarısı marka olmuş bir sanatçı olmadığına inanırken, di&ether yarısı ise hülya avşarı en marka sanatçı olarak seçti. Avşar, yüzde 15.8 ile ilk sırada yer alırken, ibrahim Tatlıses yüzde 9,5 ile ikinci ve Tarkan yüzde 8,5 ile üçüncü yer aldı.

Rol aldığı filmler, diziler ve şarkıcılığının yanı sıra, futbolcu Tanju Çolak, Coşkun Sabah, Osman Hattat, Mehmet Aşıcıoğlu gibi isimlerle yaşadığı ilişkilerle de adından söz ettiren Avşar, Mehmet Tecirlinin ardından ikinci evliliğini, Ağustos 1997 de, üç aylık hamileyken, daha önce Ayşem Saraçoğluyla evlenen, işadamı Kaya Çilingiroğlu ile Pariste gerçekleştirdi.

2005 yılında, Kadıköy 3. aile mahkemesinde yapılan ve yaklaşık bir saat süren duruşma sonunda, şiddetli geçimsizlik nedeniyle aile birliğinin sarsıldığı gerekçesiyle tek celsede boşanan, Hülya Avşar Kaya Çilingiroğlu çifitinin, ayrılığın ardından velayeti Avşara verilen, 15 ocak 1998 doğumlu, Zehra adında bir kız çocukları vardır

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Kimdir Ayten Gökçer Kimdir, 26 ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi …