Ana Sayfa / Sağlık Bilgisi / Histamin Nedir

Histamin Nedir

Histamin Nedir

Histamin Nedir? Histamin Ne Demektir? Histamin Nedir Kısaca? Histamin Ne Demek? Histamin Hakkında Bilgi?

histamin Nedir, Vücudun birçok dokusunda, özellikle de akciğer, karaciğer ve sindirim sistemi dokularında bulunan azotlu bir bileşik.

Histamin, histidin amino asidinin vücutta dekarboksilasyona uğraması neticesinde meydana gelen birçok etkisi olan bir bileşiktir. Vücudun çeşitli bölgelerinde yaygın olarak bulunan ve yapıldığı yerde etkisini gösteren lokal etkili bir peptittir. Histamin küçük atardamarlarda genişlemeye ve kılcal damarlarda geçirgenliğin artmasına, toplardamarların büzülmesine sebeb olarak tansiyonu düşürür. Deride kızarıklık, şişme ve kaşıntıya sebeb olur. beyin damarlarını genişletirse yarım başağrısına sebeb olabilir. Bronş düz kaslarını kasarak nefes darlığına yol açabilir. Midede, tükrük bezlerinde ve bronşların salgı hücrelerinde ifrazatı arttırır.

Vücuttaki dokuların çoğunda histamin bulunur. Fakat cild, mide ve barsaklarda dokunun gramı başına 10 mikrogram mevcuttur. Histamin bazı böceklerin zehirlerinde de bulunur. Yabani arının zehiri % 2 gibi yüksek bir nisbette histamin ihtiva edebilir. Tatarcıklar ve ısırgan otları histamin ihtiva ettiğinden kaşıntı ve şişmeye sebeb olurlar. Vücuttaki “mast hücreleri” yüksek miktarda histamin ihtiva ederler. Mast hücrelerini uyaracak etkiler neticesinde mast hücrelerinden histamin boşalır ve bunun ortaya çıkardığı durumlar görülür. saman nezlesinde çiçek tozları allerjiye sebeb olarak histamin boşalmasına sebeb olurlar ve sonucunda burunda kızarıklık, şişme, akıntı ortaya çıkar.

Histaminin vücuttaki eşitsiz dağılımının önemi halen bilinememektedir. Tıpta tedavi maksadıyla kullanıldığı yer hemen hemen yoktur. teşhis maksadıyla kullanıldığı yerler vardır. Mide asit yapma yeteneğinin ölçümünde histaminle yapılan bir test kullanılır ki bu, mide ülserlerinde önemlidir.Vücutta açığa çıkan histaminin zararlı tesirler meydana getirmesi halinde “antihistaminik” denilen ilaç grubu kullanılır. Bu ilaçlar, kaşıntılarda, burun akıntısında, böcek sokmalarında, vasıta tutmalarında oldukça etkilidirler.

Histaminin İşlevleri

Vücuda giren yabancı patojenlere cevap verirken, bazofiller ( beyaz kan hücrelerinin bir türü ) ve mast hücreleri histamin üretir. Histamin varlığı, kılcal damarları beyaz kan hücrelerine daha geçirgen hale getirir ve böylece enfeksiyonlarla mücadele etmeye yardımcı olur.

Midedeki asit salgılanmasını tetikleyerek sindirim sağlığını artırmaya yardımcı olur. Sadece yabancı patojenlerle savaşmaya yardımcı olmaz aynı zamanda, normal biyolojik fonksiyonların da bir parçasıdır. Genital mast hücrelerinden histamin salgılandığında bir kadın orgazm yaşar.

Aksine, erkeklerde yüksek histamin düzeyleri erken boşalmadan sorumludur. vücut uyanıkken daha çok, uyurken daha az histamin salgılar. Antihistaminik kullandıktan sonra uyuya kalmanızın nedeni budur. Bu ilaçlar histamin salınımını kısıtladığı için uykulu hissedersiniz. Bu durum histaminin uykuyu düzenlediğinin bir göstergesidir. Şizofreni hastalarında antipsikotik ilaçların yan etkilerinden biri olarak, düşük kan histamin düzeyleri gözlemlenmiştir. Histamin düzeylerinde artış onların sağlığını düzeltmeye yardımcı olur. İnsan vücudu histamin üretme yeteneğine sahiptir. Fakat, histaminden zengin gıdalar tüketmek vücutta bu bileşiğin yeterli miktarda bulunmasını sağlayabilir.

Histaminden Zengin Besinler Listesi İşte Histamin Açısından En Zengin 10 Besin

 • Maya içeren besinler
  Kırmızı şarap
  Yıllanmış peynir
  Lahana turşusu
  ıspanak
  Avokado
  Yoğurt
  Zeytin
  Salatalık turşusu
  İşlenmiş et

Hot dog, sosis, salam, sucuk gibi işlenmiş et içeren gıdalar ve fermente gıdalar histamin açısından iyi kaynaklardır. tavuk , kurutulmuş sucuk, sığır sosisi, uskumru, sardalye, ton balığı, ringa balığı gibi balıklar ve jambon gibi protein içeren besinler bu kimyasal bileşik açısından zengindir.

Fermente yaşlı peynirlere örnek Camembert, Brie, Gravyer peyniri, rokfor, parmesan ve mavi peynir olabilir. Fermente sebzeler (sirkeye batırılmış olanlar) histamin açısından zengindir. Bu sebzelere örnek olarak lahana turşusu ve pancar turşusu verilebilir. kayısı, kiraz, kızılcık, kuş üzümü, hurma, nektarin, şeftali, ananas, erik, kuru erik, kuru üzüm ve ahududu gibi meyveler bileşiği yüksek miktarda içerir. Histamin intoleransı olan kişiler bu meyveleri iyice yıkanmış ve kurutulmuş şekilde yiyebilirler. bira gibi mayalı içecekler ve fermente süt ürünleri histaminden zengindir.

İşte Önemli Miktarda Histamin içeren Gıdalara Biraz Daha Örnek

 • Ekşi krema
  Mayonez ve salata sosları gibi sirke içeren gıdalar
  Elma sirkesi
  Ev yapımı kök birası
  Füme balık
  Mantar
  Patlıcan
  Kabak
  Ketçap, biber sos ve konserve domates gibi domates ürünleri

Histamin Salan Yiyecekler

Bazı yiyecek ve içecekler, histamin salan yiyecekler veya içecekler olarak bilinir. Örneğin tüm alkollü içecekler ve tüm narenciyeler vücuttaki yüksek histamin düzeylerinden sorumludur; ancak kendileri önemli miktarda histamin içermez. Narenciye mast hücrelerinin histamin salınmasını tetiklerken, alkol diamin oksidaz adlı bir enzimin etkinliğini etkiler. Bu enzim histamin metabolizmasını düzenler. Histamin intoleransı olan ya da alerji nedeniyle histaminden kaçınması gereken kişilerin,bu nedenle alkollü içeceklerden ve narenciyeden uzak durması gerekir. alkol, muz, çikolata, yumurta, balık, ananas, süt, kabuklu deniz ürünleri, çilek ve domates bilinen histamin salan gıdalardan bazılarıdır.

Diamin oksidaz adlı bir enzimi eksik olan kişiler, histamini metabolize edemez. Bu kişilerde ishal, baş ağrısı, astım, düşük kan basıncı, düzensiz kalp atışı, ürtiker, kaşıntılı deri ve kızarma gibi belirtiler görülebilir. Bu kişiler histaminden zengin besinlerden fayda görebilirler. Ayrıca, histaminden kaçınması gereken kişilerde umarım yukarıdaki bilgilerden fayda görürler.

Ayrıca kontrol et

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız bilim insanları değişik şekillerde yürüyen (kollarını sallayarak, kolları yanında ve buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir