Hasan Şaş Hayatı

Hasan Şaş Hayatı? Hasan Şaş Kimdir?

Hasan Şaş Hayatı? Hasan Gökhan Şaş, 1 Ağustos 1976 da karataş, adanada doğdu. 1.77 cm ve 75 kilo olan futbolcu, spor hayatına akdeniz Karataşspor Kulübünde başladıktan sonra adana Demirspor ve Ankaragücünde oynadı. 1998 yılında Galatasaraya transfer oldu. Takımdaki ilk sezonda oynana bir Türkiye Kupası maçında dopingli çıkınca 6 ay men cezası aldı.

Hasan Şaş Hayatı

Galatasarayın Uefa Kupasını kazandığı 2000 yılında kadroda yer almaktaydı. Bugüne kadar 47 kez milli takımda oynayan ve 4 golü olan futbolcu, Türkiyenin 2002 dünya Kupasında üçüncülüğü aldığı kadroda bulunan hasan şaş aynı sene Fifa tarafından 2002 Dünya Kupasının en iyi 6. oyuncusu olarak seçilmiştir. France Football tarafından da avrupanın en iyi 11. futbolcusu seçilmiş olan hasan Şaş Dünya Kupası sonrası Avrupanın büyük kulüplerinden teklif almasına rağmen Galatasaray Spor Kulübünde kalmayı tercih etmiştir.

Akdeniz Karataşspor kısa sürede dikkat çekerek Adana Demirspor’a geçti ve ilk profesyonel sözleşmesini imzaladı. Burada çıkardığı başarılı maçlar ile Süper Lig (o dönemki ismiyle 1. Lig) kulüplerinin dikkatini çekti ve MKE Ankaragücü’ne transfer oldu. Ankaragücü’ne geldiğinde henüz 17 yaşında iken gösterdiği performans ile üç büyük kulübün listesine girmeyi başardı.

1998 Yılında

Fenerbahçe’nin verdiği yüksek ücrete rağmen kendi tabiri ile “Çocukluğumdan beri hayalini kurduğum takım” dediği Galatasaray’a transfer oldu. fatih terim yönetimindeki ve gerek Avrupa’da, gerekse Türkiye’de büyük mücadele gösteren Galatasaray’da kısa sürede yıldızı parlayarak hem kulübünün hem de millî takımın değişilmez isimleri arasına girdi ve efsanevi Galatasaray kadrosunda yer alarak 2000 yılında UEFA Kupası şampiyonluğu ile 2000 yılı UEFA Süper Kupası şampiyonluları yaşayan hasan şaş aynı yıl Galatasaray formasıyla UEFA Şampiyonlar Ligi’nde, o dönem uygulanan ve çok zorlu olan çift gruplu sistemde grup birinciliği alarak, Şampiyonlar Ligi Çeyrek Finali’nde oynayan ilk Türk takımı unvanını kazanan futbolcular arasında olanlardandır. Burada gösterdiği üstün performans ile Liverpool ve Monaco FC gibi dünya devlerinin transfer listesine girdi. Kendisine gelen teklifleri reddederek Galatasaray’da kalmaya karar verdi.

Türkiye Millî futbol Takımı forması ile Japonya ve Güney Kore’de düzenlenen 2002 Dünya Kupası’na katılmıştır. Bu turnuvada dünya üçüncülüsü olan Türk Millî Takımı’nın kadrosunda yer aldı. Brezilya maçında attığı gol ile 2002 Dünya Kupası’nın jeneriklerinde yer almasının yanı sıra, turnuvanın en iyi 6. oyuncusu seçildi ve bu listeye giren ilk Türk futbolcu olmuştur. France Football tarafından da Avrupa’nın en iyi 11. futbolcusu olmuştu. 2003 yılında düzenlenen FIFA Konfederasyonlar Kupası’nda dünya üçüncülüğü elde eden takımın arasındaydı. Aynı yıl Galatasaray ile sözleşmesi sona ermek üzere olan Hasan Şaş bir süre Avrupa’da bazı kulüplerle görüşmelerde bulunmuştur. Fenerbahçe’nin kendisine yapmış olduğu teklifi reddederek, Galatasaray’da kalmaya karar verdi ve sözleşmesini süresiz olarak uzattı.

Usta çalımları, futbol zekası ve sahadaki hırsı ile her zaman gündemde olan bir futbolcu olan Hasan Şaş, 2009 yılında Galatasaray ile sözleşmesinin yenilenmemesi üzerine aktif futbol kariyerine son verdi.

Galatasaray Takımının Sembol İsimleri Arasında Yerini Alan Hasan Şaş

Galatasaray takımının sembol isimleri arasında yerini alan Hasan Şaş aynı zamanda başta Mısır olmak üzere birçok Arap ülkesinde idol olarak görülmekte ve en çok bilinen futbolcular arasında yer almaktadır. Mısır’da ismi birçok dükkâna verilmiş ve en çok forması talep edilen futbolcular arasında yer alan kişilerden olan birisi olmaya hak kazanmıştır.

2003 yılında evlenip, 2014’te boşandığı bale eğitmeni Sibel Yalçın ile evliliğinden iki çocuk babasıdır.

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …