Harun Kolçak Hayatı

Harun Kolçak Hayatı

Harun Kolçak, sanatçı bir ailenin tek çocuğu olarak istanbulda dünyaya geldi. Babası Eşref Kolçakın ünlü bir sinema sanatçısı olması, sanatla içiçe büyümesine neden oldu. Müziğe olan ilgisi çok küçük yaşlarda başladı. Saint Benoit Fransız Erkek Lisesinde ortaöğrenimine devam ederken bas gitar çalmayı öğrendi

Profesyonel müzik yaşantısına, Erkin Koray ile çalışarak başladı. 1978 yılında Rıza Silahlıpoda Ritm 68 Orkestrasına bas gitarist olarak katılan Harun Kolçak askerlik dönüşü caz müziğine yöneldi. Bu dönemde Aydın Esen, Neşet Ruacan, Nükhet Ruacan, Erol Pekcan gibi ünlülerle çalışan ve deneyimini artıran sanatçı, bir çok ünlü ismin de yer aldığı Onno Tunç Orkestrasına katıldı. Burada, yedi yıl boyunca bas gitaristlik, vokalistlik ve solistlik yaptı. Orkestranın dağılmasının ardından bir süre vokalist olarak çalıştı. Bu arada, 1987 yılında katıldığı ve birinci olduğu yerel bir şarkı yarışmasında yaptığı düet ile büyük beğeni topladı.

Harun Kolçakın çıkış yapması 1991 yılında Onno Tunç ile ortak yaptıkları Gir Kanıma isimli albümle oldu. Bu büyük çıkıştan sonra müzik tarihine adını onaylamasına neden olan ikinci albüm En Büyük Aşk takip etti. Onno Tunçun vefatından sonra iskender Paydaş ile çalışmaya başlayan sanatçı En Büyük Aşk, Derman Olayım, insan Gülerken Ağlar gibi bir çok parçada beraber çalıştı

Daha sonra 1995 yılında Yanımda Kal adını taşıyan üçüncü albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu. Albümde çoğunun söz ve müziği Harun Kolçaka ait on şarkı yer aldı. Düzenlemelerini iskender Paydaşın yaptığı albümden iki şarkının söz ve müzikleri Adnan Ergil imzasını taşıyordu. Korkuyorum, Dualarım Yoluna ve Yanımda Kal gibi şarkılar unutulmaz Harun Kolçak şarkıları arasında yerini aldı.

Harun Kolçak, üç yıl sonra 1998 yılunda çıkardığı dördüncü albümünde bambaşka bir görünümle çıktı. Teslim Oldum adını taşıyan albümde, kendi çizgisinin yanı sıra pop-rock tarzının öne çıktığı dikkatleri çekti. Albümde yine kendi söz ve besteleri ağırlıkta olmakla birlikte iskender Paydaş, Eda Özülkü, Metin Özülkü, Eser Taşkıran, Günay Çoban gibi isimler de yer aldı. Günahım Boynuna albümün çıkış parçası olurken, sözlerini Sezen Aksunun, bestesini Uğur Başarın yaptığı Yeniden adlı parçayı Aşkın Nur Yengi ile birlikte seslendirdi.

2000 yılına gelindiğinde Harun Kolçakın Yaşasın adlı albümü müzik marketlerdeki yerini aldı. Sanatçı bu albümde eser düzenlemeler için Emre ırmak ile çalışırken kendi bestelerinin dışında diğer parçalarda da Şehrazat, Günay Çoban, Ümit Sayın, Ercüment Vural gibi değerli insanlarla beraber çalıştı. Bu albümde Yaşasın, Kal Benimle, Derbeder Sevdalı ve Rüyalar öne çıkan parçalar oldu.

Harun Kolçakın, ulusal düzeyde kazandığı birçok ödülün yanı sıra bir de yurtdışı başarısı bulunuyor. 1996 yılında Litvanyada 13 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen Müzikos Festivalis Nerinos Vasara 96 yarışmasında ülkesini başarıyla temsil ederek En iyi ikinci Şarkıcı seçildi. Müziğe bir süre ara veren sanatçı 2006 yılında Müzisyen adlı albümü ile müzik dünyasına iddialı bir dönüş yaptı.

Harun Kolçak, vejeteryan, hayvansever ve doğa tutkunu biri olarak tanınmakta. insanları duyarlı hale getirmek misyonunu üstlenen sanatçı, aktif olarak pek çok faaliyetin de içinde bulunuyor. Aynı zamanda Kolçak, meditasyon, parapsikoloji ve zen-budizm ile de yakından ilgilenmektedir

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Kimdir Ayten Gökçer Kimdir, 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi …