Hapşırma Nedir

Hapşırma Nedir

Hapşırma Ne Demek? Hapşırma Nedir Kısaca? Hapşırma Hakkında? Hapşırma Ne Demektir? Hapşırma Hakkında Kısaca?

Hapşırma Ne Demek, Burun iç yüzeyinin uyarılmasıyla, havanın gürültülü ve hızlı bir şekilde burun ve ağızdan çıkarılması. Burun iç yüzeyinde mukozasında sonlanan beşinci kafa siniri yoluyla gelişen bir refleks olan hapşırma, toz, kir gibi tahriş edici maddelerin üst solunum yollarından uzaklaştırılmalarını sağlar. Hapşırmanın en sık görüldüğü durum nezledir. Başlayacak bir gripin ilk habercileri arasında da hapşırma başta gelir. Burun allerjisi olan şahıslarda, ortaya çıkan saman nezlesi durumunda, sulu.

burun akıntısı, gözlerde sulanma-kızarıklık ve peşpeşe hapşırmalar vardır. Kızamık ve su çiçeği hastalıklarının başlangıcında da sık ve şiddetli hapşırmalar, olur. Burunda yaprak tozları, talaş gibi yabancı cisimlerin bulunması da hapşırmalara sebeb olur. Nezlede ortaya çıkan hadise burun mukozasının şişmesidir. Burun mukozası şişince burundan boğaza olan ifrazat geçişi durur. Biriken ifrazatın burnu uyarması sonucu hapşırmalar ortaya çıkar.

Hapşırma, Allahü tealanın insana bir rahmeti, iyiliğidir. ihtiyaç duyduğu zaman hapşıramayan kimse, bu ihtiyacı daha iyi anlar. Hapşırma esnasında kalp bir an için durup hemen ardından çalışmasına devam etmektedir. Aynı zamanda tahriş edici maddelerin atılması da insana büyük ferahlık sağlar. Bu nimetleri yaratan Allahü tealaya bir şükrün ifadesi olarak hapşıran bir Müslümanın Elhamdülillah demesi sünnettir. Böyle diyeni işitenlerin de yerhamükallah demesi farz-ı kifayedir. Hiç olmazsa birisinin demesi lazım olur.

Neden Hapşırırız?

Burunu rahatsız eden herhangi bir şeyin dışarı atılması için vücudun doğal olarak refleks vermesi nedeniyle hapşırma gerçekleşiyor. Aksi takdirde burun sürekli gıdıklanır ve rahatsızlık hissi kaybolmaz.

Uyurken Neden Hapşırılmaz?

Uykusunda hapşıran birine rastlamamışsınızdır muhtemelen. Bunun nedeni kişiler uykudayken sinir hücrelerinin birçoğunun bloke edilmiş olmasıdır. Sinirlerin uyku esnasında uyarılması için ciddi büyüklükte etkiler gereklidir. Böyle bir etki olduğunda da zaten hapşırmadan evvel uyanma evresi gerçekleşmiş olur.

Hapşırma Beyin Kanamasına Neden Olur mu

Hapşırırken ellerle burnu tıkamak, damarların içindeki basıncın artış göstermesine neden olur. Neticesinde de burun kanaması meydana gelir. Bu durumun bir benzeri aşırı ıkınma neticesinde de görülür. Kişilerin burun bölgesindeki damarların çeperlerinde zayıflık varsa kanama daha mümkün hale gelir ve en ufak bir etkide kanama gerçekleşir. Kanama öncesinde kendini baş ağrısı ile belli edebilir. Ardından rahatlamak isteyen damarlar kanı burun yoluyla dışarıya bırakabilir.

Hapşırma nedeniyle oluşan basınç nedeniyle beyin kanaması meydana getirebilecek rahatsızlıklara şunlar örnek verilebilir:

Anevrizma: Beyin damarlarından birinin şişmesi olarak görülen ve halk arasında baloncuk olarak da bilinen bir hastalıktır. Hastalıkta damar çeperi incelmiştir ve en ufak bir basınç etkisinde kanama görülebilir.

Hipertansif Rahatsızlıklar: Kan basıncının herhangi bir etki olmaksızın doğal olarak yüksek olmasına denir. Bazı zamanlarda hastalar kriz geçirebilir. Bunun üzerine bir de hapşırma gibi basınç etkisi yaratan bir olay meydana gelince kanama görülebilir.

Metabolik Sebepler: Kişilerin genetik ve tamamen kendi kişisel fiziksel özelliklerine bağlı nedenlerden dolayı hapşırma bazen kanamalara sebebiyet verebilir.

Vaskülit: Kan damarlarında görülen bozukluklara verilen isimdir. Kan damarlarında işleyiş bozuklukları basınç dengesinin kurulmasını önleyebilir. Hapşırma neticesinde oluşan basıncı dengeleyemeyen damarlarda kanama meydana gelebilir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …