Halil Mutlu Hayatı

Halil Mutlu Hayatı? Halil Mutlu Kimdir?

Halil Mutlu Kimdir; Dünya, Olimpiyat ve Avrupa şampiyonu Türk halterci. Küçük Dev Adam lakabıyla tanınan Mutlu 3 kez Olimpiyat, 5 kez Dünya ve 9 kez Avrupa şampiyonluğu elde etmiştir 14 Temmuz 1973 te, Bulgaristanın Postnik kentinde dünyaya geldi. 52, 54 ve 56 kiloda kazandığı şampiyonluklarla beraber, 20den fazla dünya rekoruna imzasını attı. Bulgaristanda yaşadığı sırada halter eğitimi alan Mutlu, 16 yaşına geldiğinde Türkiyeye göç etti. ibrahim Elmalının antrenörlüğünde Konya Kombassan Spor Kulübünde çalışmalarını sürdürdü. Halter sporunun yanında güreşle de ilgilendi

1992 yılında 52 kiloda ilk kez olimpiyatlarda mücadele veren Mutlu, buradan beşincilikle ayrılmasının ardından, 1994 yılında aynı anda hem Dünya, hem de Avrupa şampiyonluğu kazandı. 1996 yılında 54 kiloda, koparmada Dünya şampiyonluğunu elde etti. 1999 yılında düzenlenen Dünya Şampiyonasında Adrian Ioan Jigauyu 20 kiloluk bir farkla geride bırakarak yeni bir dünya rekoruna adını yazdırdı.

2000 yılında düzenlenen Sydney Olimpiyatlarında 56 kiloda aynı anda silkme ve koparmada dünya rekorunun sahibi olmayı başardı. 2003 yılında omuzundan geçirdiği sakatlık yüzünden 62 kilo kategorisinde mücadele vermeye başladı.

2004 yılında düzenlenen Atina Olimpiyatlarında, 2002 sezonunu sakatlıklar yüzünden müsabakalara katılmadan geçirmiş olmasına rağmen, kendisinden genç rakiplerini geride bırakarak şampiyon oldu.

Halil Mutlu 2005 yılında anabolik steroidler kullanarak doping yaptığı gerekçesi ile Uluslararası Halter Federasyonu tarafından müsabakalardan men edildi.

Bir dönem Cep Herkülü lakabıyla da anılan ve halterde büyük başarılara imza atmış olan Naim Süleymanoğlu ile de çalışmış olan Mutlu, 2008 Beijing Olimpiyatları için hazırlıklarına devam etmektedir

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Kimdir Ayten Gökçer Kimdir, 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi …