Haldun Dormen Hayatı

Haldun Dormen Hayatı

Haldun Dormen, 1928 doğulu, Türk tiyatrosu oyuncusu ve yazarı Kıbrıslı aydın bir işadamı olan Sait Ömer Bey ile istanbul Kanatlarımın Altındalu bir paşa kızı olan Nimet Rüştü Hanımın çocukları olarak, 5 Nisan 1928 de, Mersinde dünyaya gelen Haldun Dormen henüz bir yaşına basmadan ailesiyle Şişli, istanbula taşındı. Sekiz yaşında geçirdiği bir kaza sonucu sol ayağı sakatlanan Dormen, sahneye adımını, Galatasaray Lisesinde ortaokul öğrencisiyken attı

Lise öğrenimini Robert Kolejinde tamamlayan ve tiyatro eğitimini Amerikan Yale Üniversitesinde alan Dormen, istanbula dönüşünün ardından, Muhsin Ertuğrul yönetimindeki Küçük Sahnede, Cinayet Var adlı oyunda sergilediği dedektif rolüyle, ilk kez seyirci karşısına çıkmış oldu.

Bir buçuk yıllık, Muhsin Ertuğrul ile çalışma döneminin ardından, Beyoğlu Parmak Sokakın arkasında 60 kişilik bir salonu olan Cep Tiyatrosunu, 1957 de de, Papaz Kaçtı komedisi ile istanbulun Feriköy semtinde Dormen Tiyatrosunu kurdu.

Erol Günaydın, Nisa Serezli, Metin Serezli, Erol Keskin gibi isimlerden oluşan, Cep Tiyatrosu kadrosu, Dormen Tiyatrosunda da değişmedi. En parlak dönemini 1957 – 1972 yılları arasında yaşayan topluluk, 1961de, Türkiyede sahnelenen ilk müzikal olarak bilinen, Sokak Kızı irmayı sahneye koydu.

Sinemacılığa adım atan Dormen, 1966 da, Ekrem Bora ile Belgin Dorukun rol aldığı Bozuk Düzen ve 1967 de, Müşfik Kenter, Nedret Güvenç ve Belgin Dorukun rol aldığı, Güzel Bir Gün için adlı iki film yönetti.

Bozuk Düzen, 3. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi film dalında birincilik ödülünü alırken, Güzel Bir Gün için de, 4. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En iyi Komedi Filmi ödülünün sahibi oldu.

Ödüllere rağmen filmler gişe başarısı sağlamayınca, Dormen sinemadan vazgeçip yeniden tiyatroya dönen, 1972 de Ses Tiyatrosunda Ayı Masalı adlı oyunla perdelerini açan ve Bit Yeniği, Şahane Züğürtler gibi oyunlar sahneleyen Dormen Tiyatrosu, 1977 de, televizyonun yaygınlaşması sonunucu artan ekonomik sıkıntılar yüzünden kapanmak durumunda kaldı.

1977 den sonra, çeşitli televizyon ve radyolarda görev alan ve Milliyet Gazetesinde 8 yıl boyunca gazetecilik yapan Dormen, 1980 lerde yeniden tiyatroya döndü. 1984 te yeniden perdelerini açan Dormen Tiyatrosunu bu sefer de, 2001 yılından yaşanan ekonomik kriz ve 17 Ağustos depremi vurdu. Deprem sonrasında tiyatronun elverişsiz konumu yüzünden seyirci sayısının düşmesi, tiyatronun yeniden kapanmasına neden oldu

11 oyun yazan ve istanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde dersler veren Haldun Dormen, Hacettepe Üniversitesi tarafından Onursal Bilim Doktoru olarak ödüllendirildi.

Televizyon için de çeşitli programlara imzasını atan ve birçok televizyon dizisinde aldığı rollerle ününü arttıran Dormen, Yapı Kredi Sigortanın sanat danışmanlığını görevini yapmaktadır.

Dormen ayrıca, 1997 den beri verilmekte olan Afife Jale Ödüllerinin gerçekleştirilmesine ön ayak oldu 1959 da halkla ilişkiler alanında, dünyaca ünlü Betül Mardin ile evlenen Dormenin, sekiz yıl süren bu evliliğinden, Ömer adında bir oğlu oldu.

Anılarını Sürç-ü Lisan Ettikse, Antrakt, ikinci Perde adlı kitaplarında toplayan Haldun Dormen, Bulvar Komedisi ve vodvil türünde uzmanlaşmış bir tiyatro yönetmenidir.

Haldun Dormen, 1998 yılında Kültür Bakanlığınca verilen Devlet Sanatçısı ünvanına layık görüldü

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …