Halil inalcık Hayatı

Halil inalcık Hayatı? Halil inalcık Kimdir?

Halil inalcık Hayatı? Tarafsız ve doğru tarih yazımı konusundaki hassaslığıyla tanınan ve yazdığı makale ve kitaplarıyla dünya tarihçiliğinde seçkin bir yer yapmış tarihçimizdir 26 mayıs 1916 da dünyaya gelen halil inalcık, aslen Kırım Tatarıdır. Ailesi, 1905 yılında istanbul Kanatlarımın Altındaa yerleşmişti ve babası Seyit Osman Nuri, burada bir kolonya imalathanesi işletmişti. halil inalcık 8 yaşındayken ailesi ankaraya taşındı ve ilkokulu burada gazi ilkokulunda bitirdi.

Halil inalcık Hayatı

Halil inalcık Hayatı1Babasının aileyi terkedip Mısıra yerleştiği için onu annesi büyüttü. sivas Öğretmen Okulunda yatılı okuyan inalcık, 1932 yılında Balıkesir Necatibey Öğretmen Okuluna nakledildi ve buradan 1935 yılında mezun oldu. O dönem atatürk, tarih tazini bilimsel temeller dayandırmak için ankarada dil ve Tarih coğrafya Fakültesini kurmuştu. Öğretmen olan inalcıka burada eğitim görme hakkı kazandı. Üniversitede Fuad Köprülü, Şemseddin Günaltay, Muzaffer Göker ve Yusuf Hikmet Bayur gibi önemli isimlerden ders alma şansına sahip oldu.

1940 yılında mezun olduktan sonra okulda kaldı ve Yakınçağ Bölümünde asistan oldu. 1942 yılında tanzimat ve Bulgar Meselesi adlı tezi ile doktora yaptı. Türk Tarih kurumu tarafında da yayımlanan bu tezi belgelere dayandırılarak hazırlandığı için büyük ilgi uyandırmıştı. 1972 yılına dek bu üniversitede Osmanlı ve avrupa tarihi dersleri verdi. Yine aynı yıl Chicago Üniversitesi Tarih Bölümüne Osmanlı Tarihi Üniversite Profesörü olarak davet edildi. 1986 yılında buradan da emekli oldu.

1973 yılında The Ottoman Empire The Classical Age 1300-1600 adlı kitabını yayımladı. 1977 yılında Fernand Braudel Araştırma Merkezinde Immanuel Wallersteinın düzenlediği uluslararası konferansta sunduğu bildiriyle, tarihçilik anlayışının Fransız Annales Ekolu doğrultusunda olduğu ve çalışmalarını bu temel üzerinden sürdürdüğünü anlayabilmekteyiz. Bildiride Annales yönteminin Osmanlı ekonomik ve sosyal tarihine bakışta kökten değişiklikler getirebileceğinden nasıl yararlı olabileceğinden söz etmişti.

Sofya, boğaziçi, Uludağ, Selçuk, Atina, Kudüs ibrani ve Bükreş Üniversitelerinden uluslararası başarılarının göstergesi olarak doktora payesi almıştır. 1986 da Amerikan Akademisine, 1993 te British Academye üye seçildi ve böylece uluslararası alanda seçkin bir yer alan ilk tarihçimiz oldu.

1993 yılından itibaren Bilkent Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Rockfeller Vakfı, Türk Tanıtma Vakfı, ODTÜ Mustafa Parlar Vakfı, Sedat Simavi Vakfı, Dışişleri Bakanlığı Yüksek hizmet Ödüllerine sahip olan inalcık, yazdığı sayısız makale ve kitaba sahiptir.

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …