Günde Kaç Litre Su İçmeli

Günde Kaç Litre Su İçmeli
sorusunun cevabını öğrenmeden önce, işe suyun aslında vücudumuzda nasıl da önemli bir yer teşkil ettiğini öğrenmekle başlamak gerekir. Sağlıklı bir vücuda ve sağlık içinde geçecek bir hayata sahip olmak istiyorsak yapmamız gereken temel şey kuşkusuz ki su içmeyi ihmal etmemektir. Su, vücudumuzun temel organ ve eklemlerinin en önemli bileşenidir. Hücrelerimizin düzgün çalışır bir halde bulunması, vücut dolaşımının sağlıklı bir şekilde yapılması, vücuttan zararlı madde ve toksinlerin atılması, sindirimin düzgün gerçekleşebilmesi ve vücut ısısının düzenlenmesi gibi pek çok durum su sayesinde gerçekleşir. Suyun olmadığı bir bünye düşünmek olası değildir. Bilindiği gibi vücudumuzun %75’i sudan meydana gelmektedir. Ve bu oranlara baktığımızda da kaslarımızın %75’i, böbreklerin %82’si, beynin %85’i, kanın %90’ı sudan oluşur.

Tüm bu oranlardan da anlaşılacağı üzere eğer vücudumuza yeterli miktarda su almazsak organlarımız bir süre sonra işlevlerini gerçekleştiremez hale geleceklerdir. Yetişkinlerde her gün gerçekleşen terleme, tuvalete çıkma ve soluk alma işlemleriyle kaybedilen su oranı 2,5 litreye eşittir. Vücudumuzdaki su oranında %5’lik bir su kaybı yaşandığı andan itibaren bünyemizde bir bitkinlik ve sinirlilik hali oluşur. Su ihtiyacımızı uzun dönemler eksik bıraktığımız takdirde cildimizde erken yaşta kırışıklık, yaşlanma etkilerinin çok çabuk ortaya çıkması ve hastalık risklerinin katlanması gibi sonuçlar ortaya çıkar. Vücudumuza yeterli miktarda su almadığımız takdirde, hücrelerimiz kandaki sıvıyı çeker ve bu durum kalbimizin zor çalışmasına sebep olur. Suyun yetersizliği böbreklerin de doğal olarak suyu iyi süzememesine sebep olur. Hepsinin sonucunda böbreğin görevini başka organlar üstlenir ve vücutta hasarlar oluşur.

vücuduna alması gereken su miktarı günlük harcadığı enerjiye, hastalık durumlarına, yaşına ve cinsiyetine, gebelik ve emzirme durumlarına göre değişebilir. Ancak genel bilgilere göre bir yetişkinin günlük alması gereken su miktarını hesaplamak için mevcut kilosunun %3’ünü hesaplaması yeterli. Örneğin 80 kiloluk bir yetişkinin günlük 2,4 l.’lik su içmesi gereklidir. Fakat bu oranın dışına çıkıp daha fazla su içtiğinizde vücudunuza daha fazla yarar değil zarar sağlamış olursunuz.

Günde kaç litre su içmek zararlıdır
”Hiponatremi” denen su zehirlenmesi adını verdiğimiz bu hastalık, vücuda alınan aşırı miktardaki su sebebiyle böbreklerin fazla suyu dışarı atamaması ve vücuttaki sodyum oranının bir anda yükselip vücut dengemizi bozmasıyla meydana gelir. Dolayısıyla vücüt kilonuzun %3’ünden fazla alınan su miktarı vücudunuz için fazla olacaktır. Bu nedenle az önce bahsettiğimiz hastalık ve hamilelik gibi ekstrem durumlar haricinde almanız gereken su miktarını ne eksik ne de fazla tutmadan dengeli bir şekilde alın; bir ömür suyun size sağladığı sağlıktan faydalanın.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …