Gülle Nedir

Gülle Nedir

Gülle Nedir? Gülle Ne Demek? Gülle Nedir Kısaca? Gülle Ne Demektir? Gülle Hakkında Bilgi?

Gülle Nedir, Gülle, Atletizmde bir spor dalı. Bu sporla uğraşanların mümkün olduğu kadar ileri atmaya çalıştıkları madeni küre ile yapılan bir yarışmadır. Gülle, atma sporu, ilk önceleri Fransa, ingiltere, iskoç ve irlandada 6.5 kg ağırlığında kaldırım taşı şeklindeki ağırlığın atılması ile başlanmıştır. Eski olimpiyatlarda gülle yerine taş ve metal parçaları ile atış yapılırdı. Gülleatma 1350 yılından itibaren ingiliz Deniz Harp Okullarına spor olarak girdi ve aynı yıl kuralları tesbit edildi. Üniversiteler arasında 1865 te yapılan müsabakalarda kesin şeklini aldı. Pirinçten veya demirden yapılan güllelerin ağırlıkları erkekler için 7.257 kg, kadınlar için ise 4 kilogramdır. ilk önceleri kenarları 2.134 m olan bir kare içinden atılan gülle, sonra çapı 2.135 m olan bir daireden atılmaya başlandı. Türkiyeye, 1903 yılında kurulan Beşiktaş Jimnastik Kulubünde atılmaya başlanması ile girdi.

Bu spor dalında başarılı olmak için çevik, hareketli, atletik bir yapıya sahib olmak gerekir. Bilek hareketi, kalçalar üzerinde gövdeyi her iki yönde döndürme, kasların kuvveti, atiklik bu sporun esasını teşkil etmektedir. Gülle olimpiyat rekoru erkeklerde, 22.47 m ile Ulf Tımmesmann Doğu Almanya 1988 Seula, kadınlararası olimpiyat rekoru ise, 22.41 m ile Jilona Slupianek Doğu Almanya 1980e aittir.

Türkiye 1987 rekorları erkeklerde 16.48 m Turan Kahraman, bayanlarda ise 12.28 m Aycan Önaldir. Gülle, ayrıca, eskiden harplerde bir çeşit top mermisi olarak kullanılırdı. Önceleri, harplerde atılmak için topların içine konulan taştan yapılmış yuvarlak gülleler, elle yontularak yapılıyordu. 1450 den sonra dökme demirden yapılmaya başlandı. Fatih Sultan Mehmed Hanın, istanbulun fethinde kullandığı toplar ve gülleler halen müzelerde bulunmaktadır. Yivli namlulu toplar çıkınca güllenin yerini top mermileri aldı.

Ayrıca kontrol et

Kano Nedir

Kano Nedir? Kano Nerede ve Nasıl Yapılır?

Kano Nedir? Her iki ucu sivri, düz dipli, hafif ve elde taşınabilen tekne. Ağaç kütüğünün …