Ana Sayfa / Fizik / Güç Nedir

Güç Nedir

Güç Nedir

Güç Ne Demek? Güç Nedir Kısaca? Güç Hakkında? Güç Ne Demektir? Güç Nedir? Güç Hakkında Kısa Bilgiler?

güç Nedir, güç, Birim zamanda yapılan iş miktarı enerji, iş yapabilme kabiliyeti kapasitesi, Güç ise, belli bir işi yapmanın hızıdır. Birimi Erg/s veya Newton. metre/saniye=Joule/s J/sdir. Yaygın olan güç birimleri ise, Watt W ve Beygir Gücü buhar Beygiri, BG, BB, PS, CVdür. Güç, ile ilgili bağıntılar Güç = iş/ zaman = KuvvetxHız 1W = 1J/s = 107 Erg/sn 1BG = 736 W 1HP = 1 ingiliz Beygir Gücü = 746 W Elektrikte güç, akım ve gerilim voltaj çarpımından ibarettir. Bir doğru akım devresinden geçen akım.

amper, gerilim de volt cinsinden ölçüldüğünde, bunların çarpımıyla elde edilen güç, watt olarak çıkar. 1000 watta eşit olan kilowatt ise daha sık kullanılan bir birimdir. P=I.V=I2. R Değişken alternatif akım devrelerinde güç hesabı ise farklıdır. Akım ve gerilim değerleri her an değişeceğinden, güç değeri de değişecektir. Bu yüzden alternatif akım devrelerinde ortalama güçten bahsedilir. Bir alternatif akım devresinde akımın etkin değeri Ie, potansiyel farkının etkin değeri Ve.

akım ile gerilim arasındaki faz farkı ise güç P=Ie.Ve.Cos. şeklinde ifade edilir. Burada Cos.güç çarpanı adını alır Evlerde kullandığımız elektrik sayaçları şehir şebekesinden çektiğimiz güçle orantılı olarak dönen bir disk esasına göre çalışır. Böylece Sonuç kilowatt- saat kWh olarak numaratörde görünür. enerji değerleri kilovolt-amper-saat KVAh olarak da verilebilir. Bu kWh’e eşit değildir.

Ayrıca kontrol et

Laue Nedir

Laue Nedir Alman fizikçisi. Işığın farklı dalga boylarının ayrılmasını (tayf) buldu. 1914’de Nobel fizik mükafatını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir