Göz Ağrısına Ne iyi Gelir

Göz Ağrısına Ne iyi Gelir? Göz Ağrısı Nedir?

Göz Ağrısına Ne iyi Gelir? Gözün iç kısımlarında zonklama ve şiddetli arısı ciddi olabilir ve tıbbi müdahale gerektirebilir. Şiddetli göz ağrısıyla birlikte görme kaybı varsa mutlaka doktora bşavurulması gerelir.Göz ağrısı gözün yüzeyi kısmı üzerinde veya gözün daha derin yapıları içerisinde ortaya çıkabilir. Gözün yüzeyinde meydana gelen göz ağırısı, yanma ve kaşıntıyla tarif edilir. Gözün yüzeyinde meydana gelen ağrı genelde yabancı bir nesne veya göz enfeksiyonunun neden olduğu tahriş sonucu ortaya çıkar, göz zarının sısınmasıyla birlikte kaşıntı oluşur.

Göz Ağırısı Sebebi

 1. Alerji
  Blefarit, göz kapaklarını etkileyen iltihap
  Göz kaballarındaki tıkanmalar
  Salazyon, göz kapağı üzerindeki kis
  Kontakt lens sorunu
  Kornea aşınması
  Göz kuruluğu
  Ektropiyonu
  Entropion
  Gözüne yabancı nesnenin zarar vermesi veya etkilemesi
  Glokom, basınç nedeniyle sinirler zdelenir
  Baş ağrısı
  Travma veya yaralanma
  Gözün renkli kısmında iltihap
  Optik sinir iltihabı
  Göz zarında iltihap
  Sklerit , göz kapağı kenarında şikinlik veya kızarıklık
  Üveit, gözün orta tabakasında iltihap
Aşağıdaki Durumlarda Mutlaka 112’yi Arayatak Acil Yardım istemelisiniz
 • Alısışmadık derecede şiddetli göz ağrısı,
  Görüşte ani değişiklik, bulanık veya görememe,
  Göze dokunulduğunda çok acı vermesi,
  Göz ve karın ağrısıyla birlikte kusma,
  Kimyasalların neden olduğu göz ağrısı,
  Gözün dışa doğru çıkması,
  Göz hareketlerinde zorluk veya kayop,

Göz Ağrısına Ne iyi Gelir? Bu durumlarda mutlaka acil tıbbi yardım olamnız gerekir. Yukarıda belirttiğimiz göz ağrısının arkasında yatan bir çok sebep olabilir ve bu sebepler çok geniş yelpazeyi kapsamaktadır. Sorun ve ağrının şiddedi ne olursa olsun, göz ağrılarını mutlaka dikkate almalısınız ve öncelikli olarak doktorunuza başvurarak ağrının sebebinin altında yatan nedenlerin belirlenmesini sağlamalısınız. Doktorunuzun tapacağı nalizler sonucunda uygun tedaviyi yene doktorunuz belirlemledir.

Göz ağrılarının tedavisini kendiniz teşhis koyarak tedavi etmeye çalışmamalısınız, aksi durumda telafi edemeyecek ciddi göz sağlığı sorunlarına neden olabilirsiniz. Doktorunuzun belirlediği tedavi yanında, yine doktorunuza danışarak tedavinin etkisini arttırmak için aşağıdaki yönetmeleri kullanabilirsiniz;

Göğ ağrısına anlık rahatlama sağlayabilecek bazı bitkisel tedavi yöntemlerini ve faydalı yiyecekleri şöyle sıralayabiliriz;

Soğuk Kompres

Etkilenen göz çevresine soğuk kompres uygulamak anlık rahatlamaya yardımcı olabilir. Bunu yapmanın en kolay yolu, soğuk suya bezi batırın ve gözlerinizin etrafına koyun. Bunu günde birkaç kez yapın. Ayrıca;

Papatya çayını buzdolabına koyun ve soğumasını beklemeye bırakın, papatça yayı doğduktan sonra 10 dakika süreyle bir pamuk yordamıyla gözlerinize uygulayın. Göz ağrısınının hızlı iyileşmesi için günde 3 kere bu işlemi tekrar edin.

Salatalık

Salatılığın içerdiği mineraller, şişlik, tahriş ve göz kaşıntıları gibi problemleri etkili şekilde iyileştirir. Göz ağrısı için salatalık kullanılabilir.

Salatalığı iyice yıkadıktan sonra dilimlere doğrayın ve buzdolabına koyun. İyice soğudundan emin olduktan sonra salata dilimlerini 101-5 dakika boyunca gözlerinizin üzerine koyun. Göz ağrısının daha hızlı iyileşmesi için günde 3-4 kere bunu yapın.

Soğuk Süt

iskelet yapısı ve kemik sağlığı için oldukça faydalı olan süt göz ağrılarını gidermeye de yardımcı olur. Özellikle alerjilerin neden olduğu kaşıntılardan meydana gelen göz ağrılarını giderebilir.

Soğuk sütler gözlerinizi masaj yaparak ovalayabilirsiniz. Ayrıca soğuk süte pamuk batırarak gözlerinize uygulayın, kısa sürede şiş ve ağrıların geçmesimi sağlayabilir.

Gül Suyu

Saf gül suyu gözlerdeki ağrıları tedavi etmek için birebirdir. Soğuk gül suyu gözlerdeki kaşıntı ve şişmeyi engelleyebilir.

Günde en az iki kere gözlerinizi yıkayabilirsiniz. Bunun yanında saf gül suyu damlası iltihapı ortadan kaldırabilir, böylece iltihapların neden olduğu göz ağrısını saf gül suyu giderir.

Su ve Tuz

Su ve tuz, göz ağırları ve kaşıntılarında kolayca kullanılır ve oldukça faydalıdır. Su ve tuz kombinasyonu aynı zamanda gözlerin temizlenmesini, kir ve mikroplardan arınmasını sağlar. Bununla birlikte anti bakteriyal özelliği olan tuz, bakterileri ortadan kalıdır.

Bir çay bardağı suya bir çay kaşığı tuz koyun ve tuz iyice erineye kadar suyu karıştırın. Daha sonra gözlerinizi kaparak iyice etrafını ve göz kapaklarını yıkayın. Soğuk tuz suyu ile bu işlemi daha iyi verim almak için günde 3-4 kere tekrarlayın.

Yeşil Çay

Yeşil çay göz ağrılarına neden olan iltihap ve kaşıntıları gidermeye karşı oldukça etkilidir. Aynı zamanda gözleri mikroplardan temizler.Bir fincan suda yeşil çayı kaynatı ve soğuması için buzdolabına koyun. Yeşil çay soğıdıktan sonra, göz ağrısı veya kaşıntı, şişlik geçene kadar günde 2-3 kere gözlerinize uygulayın.

Aloe Vera

Aloe vera özellikle kuruluktan kaynaklanan göz arılarını yatıştırıcı özelliği vardır, göz kuruluğunu gidermesinin yanında mikroplardan arındırır.Bir bardak suya biraz mürver çiçeği koyun ve kaynatın, daha sonra bu kombinasyonu buzdolabına koyun ve soğutun. Göz ağrısı geçene kadar günde iki üç kere gözlerinize uygulayın. Gözlerinizi kapatarak göz kapakları ve etrafını yıkayın.

Ham Patates

Ham patatesin cildi sıkılaştırıcı özelliği vardır, bu özelliğinden dolayı gözlerdeki kaşıntı ve iltihabı ortadan kalıdrabilir.Ham patatesi iyice yıkayın ve dilimleyerek buzdolabına koyun yatmadan önce soğuk patates dilimlerini gözlerinize koyun. Bunu 3-4 gün devam ettirin.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …