Gönenli Mehmed Efendi

Gönenli Mehmed Efendi

son devrin din alimlerinden. Gönenli Mehmed Öğütçü Hoca, 1901 yılında Balıkesirin Gönen ilçesinde doğdu. 2 Ocak 1991 yılında istanbulda vefat etti. Babasının ismi Osman, annesinin ismi ise Fatımadır. ilkokul tahsilini ve hafızlığını köyünde tamamladı. Babası Osman Efendi çiftçi olmasına rağmen, islami ilimlere ve islam alimlerine çok düşkündü. Oğlu Mehmedi ilk tahsilini tamamlar tamamlamaz hemen istanbula gönderdi. Gönenli Mehmed Efendinin icazetnamesindeki diplomasındaki kayıtlara göre 1920li yıllara istanbula

geldiği anlaşılmaktadır. Fatih Camii dersiamlarından Serezli Ahmed Şükrü Efendiden Kuran-ı kerim kıraat ve tecvit ilmi öğretimini usülüne uygun olarak öğrendi. 1925 yılında Takrib seviyesinde icazetnamesinidiplomasını aldı. 1924 yılında medreseler kapatılınca 1925 yılında imam-hatip mektebine girdi. 1927 yılında aynı mektepten de mezun oldu. Gönenli Mehmed Efendi, 1930 yılında Gönen Merkez Camii imam-Hatipliğine başladı. Bir müddet sonra askerlik görevini yapmak üzere Gönenden ayrılarak, istanbul Taşkışlada askerliğine başladı ve aynı yerde bitirdi.

Gönenli Hoca Efendi, askerlik görevini bitirdikten sonra, tekrar memleketi Gönene geri dönmedi. imam-Hatiplik görevini istanbulda devam etti. Burada sırasıyla Fatih Hacı Bayram Kaftani, Dülgerzade, Hacı Hasan ve Sultanahmet camilerinde görev yaptı. Sultanahmet Camii imam-Hatiplik görevinden 1982 yılında emekli oldu. Doksan yıllık ömrünü ilme, islama ve Kuran-ı kerime adayan Hoca Efendi, din eğitimi gören öğrencilere elinden geldiği kadar yardım eder, onlara burs verirdi. Gönenli Mehmed Efendi 2 Ocak 1991 Çarşamba günü yaptığı hizmetlerle anılmak üzere Hakkın rahmetine kavuştu. Mezarı Edirnekapı kabristanlığındadır.

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …