Geğirme Nedir

Geğirme Nedir

Midede toplanan hava veya gazı sesli olarak ağızdan çıkarma. Yemek yeme esnasında normal olarak az miktarda hava yutulur. Birçok kimseler bu havayı kolayca ve sessizce dışarı atabilirler. Şayet yutulan hava fazla miktarda ise, sesli bir şekilde atılır, yani geğirilir. Bu ses kulağa hoş gelmediği için topluluk içinde geğirmek nezaketsizlik sayılır

Bazı nörotik sinirli ve heyecanlı tipler, aşırı hava yuttuklarından, bunun neticesi olarak çok geğirirler. Aslında fasit bir devre gibi çok geğirme, sırasında tekrar hava yutulur. Bu yüzden bunların iradeleriyle geğirmelerini durdurmaları en uygun tedavi şeklidir. Bebekler de süt emme esnasında hava yutarlar.

Midede fazla hava birikince, bir rahatsızlık hissi verir. Bebekler, süt emdikten sonra, anneleri sırtlarına hafif hafif vurarak bu havayı çıkartırlarsa bebek rahatlar. Sakız, çiklet çiğnemekle ve karbonatlı içecekler, gazoz vb. içildiğinde bunların ihtiva ettikleri maddeler, midedeki asitle karışarak karbondioksit gazı meydana getirirler. Bu gaz, geğirme ile dışarı atılır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …