Galyum Nedir

Galyum Nedir

Galyum Ne Demek? Galyum Nedir? Galyum Ne Demektir? Galyum Nedir Kısaca? Galyum Hakkında Bilgi?

Galyum Nedir, Galyum Sembolü Ga olan mavimsi, kırılgan ve alüminyuma benzeyen bir metal. Özellikleri Atom numarası 31, atom ağırlığı 69,7 olan 3A grubu elementidir. Erime noktası 29,8°C olduğundan, sıvı metal olarak bilinir. Kaynama noktası 2070°Cdir. Bileşikleri +2 ve +3 değerlikli olup, +3 değerliği kararlı olanıdır. Özgül ağırlığı 5,91 gr/cm3tür.

Kütle numarası 69 ve 71 olan iki izotopu vardır. Bulunuşu Tabiatta bulunan elementlerin çokluk sırasında 32. sırayı alır. Önemli miktarda Galyum ihtiva eden bir mineral bilinmemektedir. Tabiatta çok dağılmış olarak ve alüminyum bileşiklerinin

yanında bulunur. Değişik konsantrasyonda çinko blendlerinin ZnS çoğunda, çinko sülfürle izomorf olan galyum fosfür GaP ve Galyum, arsenür GaAs halinde bulunur. Elde edilmesi Çinko ve alüminyum endüstrisinde yan ürün olarak elde edilir. Bazı kömür külleri ve baca tozları % 1,5 galyum, ihtiva eder ve bunlardan da elde edilir. Germonit mineralinden ise laboratuvar ölçüsünde elde edilir.

Galyum elektroliz metodu ile saflaştırılır. Çok bilinen ve kullanılan bileşikleri Galyum sülfür Ga2S3, galyum sülfat Ga2SO43 ve galyum oksiddir Ga2O3 Kullanılışı Galyum 30°Cnin üstünde sıvı olduğu için, yüksek sıcaklıkları ölçmeye yarayan termometre yapımında kullanılır. Bazı spektrografik analizlerin hassaslığını arttırmada, manyetik madde ve ısı iletken ortamı olarak süper iletken bileşeni olarak, yüksek sıcaklığa dayanıklı yağlayıcı olarak ve alçak sıcaklıkta sertleşen madde olarak kullanılır. Galyum arsenitten yarı iletken yapılmasında da faydalanılır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …