Galvanometre Nedir

Galvanometre Nedir

Elektrik akımını, magnetik tesirinden faydalanarak ölçmeye yarayan bir alet. Küçük akımların bile mevcudiyetinin ve yönünün belirlenmesinde kullanılır. Genellikle ölçülecek akımın magnetik alanıyla, sabit bir mıknatısın alanı arasında meydana gelen mekanik reaksiyon bir ibrenin hareketini sağlar

Genel anlamda galvanometreler iki gruba bölünebilir. ilk gruba, sabit bobin ve döner mıknatıslı düzenler ikinci gruba da sabit mıknatıs ve döner bobinli düzenler girer. ilk gruptaki galvanometrelerden en yaygını Kelvinin astatik galvanometresidir. ikinci tipteki galvanometrelerden, en bilineni dArsonval galvanometresidir.

Fransız fizikçisi dArsonvalın galvanometresi şu şekilde çalışır Kuvvetli ve devamlı bir manyetik alan içinde, ekseni çevresinde dönebilen dikdörtgen şeklinde bir bobin vardır. Bu bobinin eksenine bir de ayna yerleştirilmiştir. Bobinden geçen akımın şiddetine göre, bobin ve bobinle birlikte ayna da döner. Aynanın sapması mercekle büyütülür, gözle görülecek hale getirilir. Böylece bu bobinden geçen akım çok küçük de olsa ölçülebilir.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …