Galvanizlemek Nedir

Galvanizlemek Nedir

Demir ve çeliği paslanmaya karşı korumak için, yüzeyini çeşitli metodlarla çinko tabakasıyla kaplama işlemi. Çok eski bir geçmişi olan galvanizleme işlemi hala kullanılmaktadır. Başlıca galvanizleme metodları

Sıcak daldırma işlemi
Elektrolizle çinko kaplama
Çinko tozu içinde ısıtarak kaplama
Ergimiş çinko püskürtme

Bunlardan en çok kullanılanı sıcak daldırma yoluyla kaplamadır Sıcak daldırma metodu Diğer metalleri çinkoyla kaplama fikrinin, çinkonun 18. yüzyılın ilk yarısında Avrupada tanınmasından sonra ortaya çıktığı zannedilmektedir. Diğer kimyasal reaksiyonlardakinden farklı özel bir galvanik etki bulunmamasına rağmen, bu işleme niçin galvanizleme dendiği bilinmemektedir.

Küçük parçaların bu metodla galvanizlenmesinde yapılacak işlem basittir. Sürekli ısıtılan bir potada ergimiş çinko bulunur. Galvanizlenecek parça önce hidroklorik asit içinde iyice yıkanır ve kurulanır.

Sonra dikkatle, ergimiş çinkoya daldırılır. Daha sonra amonyak serpilir ve suyla yıkanır. iyi bir galvanizleme, parçanın yüzeyinde ideal büyüklükteki pulların meydana gelmesiyle kendini belli eder. Pullanmaya tesir eden faktörler arasında kullanılan malzemenin ve çinkonun özellikleri, temizleme malzeme ve metodları, çinko banyosunun sıcaklığı, malzemenin banyoda bekleme süresi, malzemenin yüzeyinin durumu sayılabilir.

Elektroliz metodu Soğuk veya elektro-galvanizleme işlemi sıcak galvanizlemeye göre bazı üstünlüklere sahiptir. Bunlar şöylece sıralanabilir

1 Kullanılan çinkodan tasarruf, 2 Kaplanan çinko kalınlığını kontrol edebilme, 3 Saf çinko kaplama kapasitesi, 4 Sıcak işleme tabi tutuldukları takdirde etkilenebilecek çelik yaylar gibi malzemelerin

galvanizlemesinde uygunluk, 5 Sıcak işlemde olabilecek kaplama yüzeyi hatalarından kurtulma.Bunun yanında bir takım dezavantajları da mevcuttur. Bunlar 1 Sıcak işleme nazaran, çok daha uzun zaman gerektirir. 2 Kalın ve süngerimsi olmayan kaplamalar çok zor elde edilir. 3 Kaplama sıcak işlemdeki gibi parlak değildir. 4 Daha çok dikkat ister ve sıcak işleme göre birçok güçlükler çıkarır. 5 Su geçirmez olması gereken malzemeler için elektroliz işlemi, sıcak işlemdeki gibi lehimleme özelliğini göstermez. Elektroliz metodunda elektrolit olarak daha çok çinko sülfat kullanılır.

Çinko tozu içinde ısıtarak kaplama daha çok ince bir koruyucu tabakanın gerektiği yerlerde uygun bir metoddur. Daha çok küçük parçalara uygulanır. Püskürtme metodunda önceden temizlenmiş ve ısıtılmış çelik yüzeyine ergimiş çinko serpilir. Pratikte özel bir püskürtme tabancası kullanılır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Özellikleri Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …