Faranjit Nedir

Faranjit Nedir

Farenjit farinks adıyutağın verilen boğaz kısmının iltihabıdır. Yutağın bazen mikrobik bazen metabolik bazen de çalışılan ortamın ısısına tozuna bağlı olarak reaksiyon göstermesi olan farenjit sıklıkla boğaz ağrısı veya boğaz yangısı olarak anılır.Hemen hemen herkes az ya da çok farenjit geçirir. Farinks burun ve ağız boşluğunun arka tarafıdır

Farenjit bulaşıcıdırhasta kişinin tükürük ve burun salgısından bulaşabilir. Evde hasta biri varsa ortak hiçbir malzeme kullanılmamalı ve eller sabunla sık sık yıkanmalıdır.

Farenjitden korunmak için sigarayı bırakmak gerekir. Boğazı tahriş eden aşırı sıcak ve soğuk yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Boğazı temizlemek de tahriş edici olduğu için yapmamak gerekir. Tozlu ve kirli ortamlardan kapalı yerlerden uzak durmak gerekir. Elleri sık yıkamak ise enfeksiyonu önlemeye yardımcıdır. Eğer alerjiniz varsa buna neden olan şeylerden korunmalısınız. Mide asidinin boğaza kaçtığı reflü gibi bir sorununuz varsa çay kahve alkol kola gibi içecekleri azaltmak ve fazla yemekten kaçınmak gerekir Çürük dişlerin boğaz enfeksiyonlarına da önemli etkisi olduğu bilinmekte.

Düzgün bir yaşam düzenli yapılan spor ve vitaminsiz kalmamak farenjitden, korunmayı sağlayan durumlardır Çocuklarda Faranjit Boğazı ağrıyan ateşli çocuklar arasında her 10 çocuktan biri streptokok bakterisinin neden olduğu faranjite yakalanmıştır. Faranjit, kış aylarında kapalı kalabalık ortamlarda kolayca bulaşır. 515 yaş grubu çocuklar bu hastalığa en sık yakalanan gruptur. Hastalık hasta kişinin tükürük ve burun salgısından bulaşabilir. Evde hasta biri olduğunda ortak hiçbir malzeme kullanılmamalı eller sabunla sık sık yıkanmalıdır. Faranjit boğaz enfeksiyonu demektir ve yutmayı güçleştirir. Ateş titreme kırıklık iştahsızlık gibi belirtilerin yanında karın ağrısı bulantı kusma da görülebilir. Boyundaki lenf bezleri şişer bademcikler irileşir ve üzerinde beyazsarı iltihap odakları belirir.

Boğaz kültürü ya da hızlı strep testiyle doğrulandığında antibiyotik tedavisine başlanır ve 10 gün devam edilir. Yetersiz tedavi bademcik absesi romatizmal ateş ve nefrit gibi durumlara neden olabilir.

Hasta çocuğa bol sıvı yuluşak yiyecekler çorba dondurma verilebilir soğuk ödemi ve yangıyı alacaktır. Daha büyük çocuklar tuzlu suyla gargara yapabilir

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …