Esrar Nedir

Esrar Nedir

Kendir – Kenevir bitkisinin (dana çok Hint keneviri) gövde ve yaprakları üzerindeki ince kıllar içinde bulunan reçinemsi bir maddenin yapısında bulunan alkalaitlere verilen ad. Ergin kenevir yapraklarını çeşitli boyda kalburlardan geçinerek elde edildiği gibi, meşin ceket giymiş bir kimsenin, ergin kenevir tarlası içinde kenevire sürtünerek bir süre dolaşması ile meşin cekete yapışan reçineli kılların kazınması suretiyle elde edilir.

Esrar meydana getiren reçinemsi maddenin en önemli alkaloidi kannafoin, haşişin denilen (C21H26H2) kuvvetli bir zehirdir, içenlere korkunç şekilde keyif verir. Sigara, çubuk, nargile şeklinde solunum yolu ile vücuda alınır. Bundan başka tatlı hayaller, dalgınlıklar yaratır ve fıstık, biber şekerle karıştırılmak suretiyle yenerek alınır.Esrar,korkunç şekilde zararlı ve tehlikeli bir madde olduğundan hemen bütün milletlerce kullanılması yasak edilmiştir.

Eldesi
Esrar, kenevir bitkisinin Cannabis indica türünün dişi eşeyli bitkilerinin tohum yataklarının (sömek) işlenmesiyle elde edilir. Bitkinin yapraklarının kurutulup bastırılması suretiyle hazırlanan ve aktif maddesini bu kısımlardan salgılanan reçine içindeki kannabinoidlerin oluşturduğu bir maddedir. Kannabinoidlerin içinde esrarda en fazla bulunan ve esrarın farmakolojik etkilerinden sorumlu olan etkin ana madde THC/tetrahidrokannabinol’dür. Dişi kenevir bitkisinin yüksek oranda THC içeren kısımları gölgede kurutulur, daha sonra ufalanıp elenir. Bu eleme sonucu elde edilen ince toz halindeki maddeye “toz esrar”, bu dozun ısıtılıp kalıplaştırılmasıyla elde edilen plaka şeklindeki haline de “takoz esrar” denir. En ince toz ipek elekten geçirilince altta kalan esrar birinci kalite esrardır. Buna esrar piyasasında kubar ismi verilir.

Tarihte esrar kullanımı
Esrarın kullanımı insanlık tarihi kadar eskidir. Keyif verici ve sarhoş edici etkisinden başka, onlarca sektörde hammadde olarak kullanılır. insanlık tarihinde genellikle psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılan tıbbi ilaçların bileşenlerinden biri olarak yer alırdı. Keyif verici etkisi nedeniyle kullanımı çok yaygındır.

1920’lerden sonra Amerika’nın pamuk üretimi artmış, kendi pamuğunu dünyaya satmak için pamuğun karşısındaki en güçlü rakibi olan kenevir bu tarihten sonra esrara ABD`nin öncülüğünde küresel bir yasak getirilmiştir. 1937`de çıkan “Marihuana Vergi Yasası” ile ABD`de esrar mutlak biçimde yasaklanmış, önceleri Muggles (marijuana) isimli bir parça besteleyen Louis Armstrong bu yasaktan sonra Kaliforniya`da esrar bulundurmaktan göz altına alınmıştır.

Türk tarihinde kullanımı
Divan edebiyatında birçok şair esrar ile ilgili rubailer, şiirler yazmışlardır. Türklerin islamiyetten önceki Şaman döneminde de yoğun olarak kullanılırdı[kaynak belirtilmeli]. Şamanların esrar etkisi altında geleceği gördüğüne inanılırdı. islamiyet döneminde de özellikle müritlerini kendi amaçları istikametinde kullanmak isteyen bir takım “sahte şeyhler” ve çeşitli kesimler tarafından kullanılmıştır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …