Ana Sayfa / Sanatçı Biyografileri / Erdal inönü Hayatı

Erdal inönü Hayatı

Erdal inönü Hayatı

Politikaya adım atmış ancak pek başarılı olamamış Fizikçi, ismet inönünün oğlu erdal inönü, 1926 da ismet inönü ve Mevhibe inönünün oğlu olarak ankarada dünyaya geldi ilk, orta ve lise öğrenimini Ankarada tamamladı. 1947 de Fen Fakültesinden fizik lisansı diploması aldıktan sonra A.B.D.ye gittti. California teknoloji Enstitüsünde lisans üstü öğrenimini yapan inönü, yüksek lisans ve doktora derecelerini de aynı enstitüden aldı. Aynı senelerde teorik fizik alanında araştırmalar da yaptı. Türkiyeye dönmesinin ardından ankara Üniversitesinde Fizik Asistanı olarak göreve başladı

askerlik görevini tamamladıkdan sonra üniversite doçentlik sınavını verdi. 1957 – 1960 yılları arasında tekrar Amerikaya giderek atom Enerjisinden Yararlanma Programı içinde çeşitli üniversite ve araştırma enstitülerinde araştırmalar yaptı.

1964 – 1974 tarihleri arasında Ortadoğu teknik Üniversitesinde Fizik Profesörü olarak çalıştı. ODTÜ de öğretim üyeliği görevinin yanı sıra, araştırma ve yönetim görevleri de yaptı. Teorik Fizik Bölümü Başkanlığı, Fen edebiyat Fakültesi Dekanlığı, Üniversite Rektörlüğün görevlerinde bulundu.

1974te istanbul boğaziçi Üniversitesine geçti. 1974 – 1983 yılları arasında fizik profesörlüğünün yanı sıra 6 yıl kadar da Temel Bilimler Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı.

Türkiye bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumunun kuruluşuna katkıda bulundu, ve Tübitak Temel Araştırmalar Enstitüsünde kurucu müdürlük görevini yürüttü. Aynı zamanda Nato Fen Komitesinde çalıştı ve UNESCO Yürütme Kurulunda görev aldı.

Erdal inönü, 1983 yılında Sosyal Demokrat Partinin SODEP kurucu genel başkanı olarak siyasete atıldı. sodep ile Halkçı Partinin Birleşmesi sonucu kurulan SHP nin ilk olağanüstü kurultayında SHP Genel Başkanı seçildi ve görevini 1993 yılına kadar sürdürdü.

1986 yılı ara seçimlerinde izmir Milletvekili seçildi. 1987 ve 1991 genel seçimlerinde yeniden izmirden milletvekili seçilerek parlamentoda görevine devam etti.

1991 Genel seçimlerinden sonra Doğru yol Partisi ile SHPnin kurduğu koalisyon hükümetinde baş bakan Yardımcısı ve devlet Bakanı olarak görev üstlendi ve 1993 yılına kadar bu görevini sürdürdü.

SHPnin Cumhuriyet Halk Partisi ile birleşmesinin ardından, 27 mart 1995 tarihinde koalisyonun Sosyal Demokrat kanadında değişikliğe gidildi. erdal inönü bu değişiklikle Dışişleri Bakanı olarak atandı ve 27 Mart 1995 – 05 ekim 1995 tarihleri arasında Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Prof. Dr. Erdal inönü, tedavi gördüğü ABDnin Houston kentinde, 31 Ekim 2007 de TSi 05-00da hayatını kaybetti. Vefat ettiği sırada yanında eşi sevinç inönü bulunuyordu.

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Kimdir Ayten Gökçer Kimdir, 26 ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi …