Eposta Nedir

Eposta Nedir

Elektronik posta kısaca Eposta, ingilizce email, kullanıcıların sanal ortamda yazdıkları ve birbirlerine gönderdikleri iletilere verilen addır. Elektronik posta, bugün dünya üzerinde milyonlarca insanın hızlı ve etkin bir biçimde iletişim kurmasını sağlar

Web sayfasıyla ve özel Eposta programları Outlook, Eudora, Thunderbird, vs. ile çeşitli protokollerle POP3, IMAP, vs. postaya ulaşılır. Elektronik postalaşmada karşılaşılan en büyük sorun yığın iletilerdir spam e-mail.

Bileşenleri
Bir örnekle Epostanın internetteki akışıGönderen ya da Kimden From iletiyi gönderenin adresi ve adı. Burada otomatik olarak kişinin adı olarak gözükse de baska kişinin ismi ile de gönderim yapmak mümkündür.

Alıcı ya da Kime To
iletiyi alanın adresi ve adı. iletinin kime yolladığını gösterir. Eposta adreslerinin arasına , virgül koyarak birden fazla kişiye yollamak mümkündür. Eğer adresiniz gozükmüyorsa, BCC ile gizlenmiş olabilir.

Konu Subject
iletiyi özetleyen başlık, genelde daha sonradan hatırlamakta ve Epostaları ayırmakta yardımcı olur. Etik olarak yazılması tavsiye edilir.

Tarih Date
ileti gönderildiğindeki yerel tarih ve saat. Genelde yollayan sunucu veya Eposta programı bu saati otomatik olarak ekler. Bazen saat ve gün ayarı bozuk olarak yeni bir Eposta, eskiymiş gibi gözükebilir.

Eposta bedeni Body
Burada iletinin kendisi ve genel olarak kullanıcı imzası yer alır.

Karbon Kopya KK CC, Carbon Copy
Aslen gönderilen kişiye ek olarak iletinin başka alıcılara gönderilmesini sağlar. ileti buraya yazılan kişilere doğrudan hitap etmemektedir, ileti bu kişilere bilgilendirme amacı ile yollanmıştır.

Gizli Karbon Kopya GKK BCC, Blind Carbon Copy
Kapalı Karbon Kopya olarak da bilinir. Buraya yazılan adresler iletide gözükmez. Etik olarak birçok kişiye gönderilen gayrı resmi iletiler için bu alanın kullanılması uygun düşer. Bu tür adres gizleme yığın iletiye karşı da koruma sağlar.

Cevaplama Reply
Belli bir adresten gelen Epostayı cevaplamak icin kullanılır. Alıcı kısmına otomatik olarak Epostayı, yollayanın adresi alınır. En çok kullanılan fonksiyonlardan biridir.

Herkesi cevapla Reply All
Cevaplanan iletiyi, gelen Epostanın, To ve CC kısmında yazılmış olan tüm adreslere yollamak için kullanılır. En çok suistimal edilen fonksiyonlardan biridir. Genelde tüm adresler açık olarak ve gereksiz adreslere gider. Bilgisayara giren virüslerin kullandığı mekanizmalardandır.

Yönlendirme Forward, Fwd
Gelen bir Epostanın bir başka adrese yönlendirilmesini sağlar.

Ek Attachment
Yazıya ek olarak yollanan dosyalardır. Dosyalar eklenmeden önce Base64 metoduyla kodlanırlar. Ses, resim, video, yazı başta olmak üzere birçok değişik formatta dosya eklenebilir. Virüslerin başlıca yayılma yollarından biridir. Bilinmeyen dosya eklerinin açılması önerilmez

Ayrıca kontrol et

İnternetin Faydaları Nelerdir

İnternetin Faydaları Nelerdir? İnternet Nedir?

İnternetin Faydaları Nelerdir? Her şey doğru ve orantılı kullanıldığı zaman, işlevini tam anlamıyla yerine getirir. …