Elmanın Faydaları Nelerdir

Elmanın Faydaları Nelerdir

elma Manav reyonlarını her mevsim süsleyen elma, sadece bir meyva olarak algılanıyor olsada, elmanın bir çok faydası var arkadaşlarım. Psikolojik etkisinden tutunda kalp sağlığına kadar muzice bir meyvedir.

Meyvelerin sultanı diye bilinen elma birçok derde deva olduğu gibi, kalbe de çok iyi gelir. Çünkü elma kandaki kolesterol oranını düşürür. Dalağın kan yapmasını sağlar. Çalışırken devamlı olarak oturanlara, şişmanlara, kanı fazla koyu olanlara elma son derece yararlıdır.

Demir, C vitamini ile birleştiğinde organizma tarafından mümkün olduğunca iyi şekilde emilir. Elmada her ikisi de olduğundan demir eksikliğine bağlı kansızlıkta faydalıdır.

Kan şekerini düşürür
Elma, şeker hastalarının ve kan şekerinin yükselmesini istemeyen kişilerin tercih etmesi gereken ilk meyvedir. Meyve şekeri (früktoz) içerdiği için kan şekerini yükseltmez.

Elma tansiyonu da düşürür. Yine elmanın güzel kokusu sayesinde sinirler gevşer, insan rahatlar ve böylece tansiyon da düşer.

Zayıflamak için idealdir
Elma kandaki şekeri geçici olarak yükselttiği için ve pektinler mideye doygunluk verdiğinden kendimizi tok hissederiz. Eğer diyet yapıyorsanız, bol bol elma yemenizde yarar var. Böylece hem kilo vermiş, hem de sağlıklı kalmış oluruz. Kısacası zayıflamak için mükemmel bir meyvedir.

Elma nefesi rahatlatır
ingiliz tıp dergisi Thorax’da yayınlanan bir çalışma, haftada en az beş Elma tüketen kişilerin daha kolay nefes aldığını göstermektedir.

Bol taze meyve, özellikle elma yemekle akciğer kapasitesi artıyor. Her gün bir elma yiyenlerin hiç elma yemeyenlerden daha fazla nefes verebildiklerini kanıtlamış. Yani daha sağlıklı olmak için elma yemek gerekli.

Günde bir elma
Elma sindirimi kolay, bol C vitamini ihtiva eden (özellikle kabuğuyla birlikte yenildiğinde) ve şeker hastalarına dahi tavsiye edilen düşük kalorili bir meyvedir.

ingiltere’deki Milli Kanser ve tıp Araştırma Merkezi’nin her gün elma yeme alışkanlığı olan 2 bin kişiyi kapsayan ve 77 yıl süren araştırması elmanın (yanı sıra taze meyvenin) önemli faydasını gözler önüne serdi. British Medical Journal adlı tıp dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre her gün başta elma olmak üzere taze meyve yeme alışkanlığı olanlarda inme (felç) riski böyle bir alışkanlığı olmayanlara oranla yüzde 32 az.

Her gün bir elma yemek ayrıca kalp krizi riskini yüzde 24 oranında azaltmaktadır.

Elma ayrıca yüksek tansiyon, adele ağrıları, böbrek taşlarına karşı birebir. idrar yollarını açıyor, gastrit ve ülsere de iyi geliyor. Yemeklerden sonra yenen elma, çoğu zaman diş fırçalamak gibi etki yapar. Çünkü elma çiğnenirken dişlerin arası çok iyi bir şekilde temizlenir.

Yatmadan önce yenirse dişlerin beyaz kalmasını sağlaması yanında yatıştırıcı etkisinden dolayı uykuyu kolaylaştırır, baş ağrısına iyi gelir.

Protein, vitamin ve doğal kimyasallar sayesinde sindirime yardımcı olur ve kolaylaştırır. Bağırsak sorunu çeken kişiler için dengeleyici ve normalleştirici bir besindir. Kabızlık sorunu olanlara çok faydalıdır. Bağırsak kanserlerini önleyici etkisi vardır.

içindeki C vitamini ve pektin her derde devadır. Kolesterolü düşürür, sindirim sistemini düzenler, idrar yollarındaki problemlere yardımcı olur.

Elma kürü yapmakla gut, böbrek, mesane hastalıkları ve hemoroitte şifa elde edilir.

Elma yemek için 8 sebep
Sabahları hiçbir şey yemeden evvel elma yendiğinde kanı temizler ve toksinleri atmayı sağlar.
ısırarak ve kabuğuyla yenirse dişleri temizler ve diş etlerini güçlendirir.
Uykudan önce yenirse rahatlatır ve kolay uyumayı sağlar.
Yeşil, hafif ekşi olanları mide bulantılarını önler.
Gastritten kaynaklanan yanmaları hafifletir.
Kabuğuyla pişirildiğinde bağırsakları çalıştırır ve yumuşatır.
Bal ekleyerek pişirildiğinde enerji verir.
Ortasına biraz marmelat ekleyip fırında pişirildiğinde, özellikle rejim yapanların tatlı yeme arzusunu giderir.

Elmanın özellikleri
içinde bulunan mineral tuzlar sayesinde idrar sökücü ve kanı temizleyici özelliği vardır. Ayrıca ürik aside ve romatizmalara karşı güçlendiricidir.

Vitaminler ve mineral tuzlar aynı zamanda enerji ve tazelik verir.
A vitamininin varlığı solunum yollarını, sinir sistemini, kan damarlarını ve cildi sağlıklı tutar.
Organik asitler sayesinde hem midenin çalışma düzeni hızlanır, hem de gastrite karşı mücadele verilir.
içindeki kükürt ve tanin sayesinde dezenfektandır ve bakterilere karşı korur.
Sindirimi kolaylaştırdığı gibi kalbi de güçlendirir.

Ayrıca kontrol et

Goji Berry Faydaları Nelerdir

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Goji Berry Faydası?

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Çin, Tibet, Moğolistan gibi ülkelerde uzun yıllardır bilinen bir bitkidir. Tam …