Duygu Asena Hayatı

Duygu Asena Hayatı? Duygu Asena Kimdir?

Duygu Asena Hayatı? Yazdığı konular ve tarzı sebebiyle bir çok kesim tarafından feminist yazar yakıştırılması yapılan Duygu Asena, 1946 doğumlu, beyin tümörü nedeniyle yaşamını yitirmiş ünlü Türk gazeteci ve yazar.

Duygu Asena Hayatı

Duygu Asena 19 nisan 1946 da, Mustafa Kemal atatürkün yaveri olan ve dönemin CHP milletvekili Ali Şevket Öndersevin torunu olarak istanbul Kanatlarımın Altındada doğdu. Orta öğrenimini Kadıköy Özel Kız Kolejinde tamamlamasının ardından istanbul Üniversitesi Pedagoji bölümünde eğitim gördü. iş hayatına pedagog olarak başlayan Asena, Haseki Hastanesi Çocuk Kliniği ve istanbul Üniversitesi Çocuklarevi’nde çalıştı.

Gazetedeki ilk yazısı 1972 yılında hürriyet Gazetesinin kelebek ekinde yayımlandı. Bu tarihten itibaren çeşitli dergi ve gazetelerde gazeteci ve yönetici olarak bulundu. TRT-2 televizyon kanalınsa Ondan Sonra isimli bir program hazırlayıp sundu. 1992 – 1997

Gazeteciliğinin yanında yazarlığını da sürdüren Asena, ilk kitabı Kadının Adı Yokla adını duyurdu. kitap, 1998 de müstehcen bulunarak yasaklandı. Uzun süren dava sonucunda tekrar yayımına izin verildi ve ardından aynı yıl yönetmen atıf yılmaz tarafından filme alındı.

Gazetedeki İlk Yazısı

1972 Yılında Hürriyet gazetesinin Kelebek ekinde yayımlandı. Bu tarihten itibaren çeşitli dergi ve gazetelerde gazeteci ve yönetici olarak bulundu. TRT-2 televizyon kanalında “Ondan Sonra” isimli bir program hazırlayıp sundu (1992-1997).

Gazeteciliğinin yanında yazarlığını da sürdüren Asena, ilk kitabı Kadının Adı Yok ile adını duyurdu. kitap müstehcen bulunduğundan 1988’de yasaklandı. Uzun süren dava sonucunda tekrar yayımına izin verildi ve ardından aynı yıl yönetmen Atıf Yılmaz tarafından filme alındı.

yazıları ve kitaplarında değindiği temalar nedeniyle Asena feminist yazar olarak tanındı.

Duygu Asena, beyin tümörü nedeniyle tedavi görmekte olduğu VKV Amerikan Hastanesi’nde 30 temmuz 2006 günü hayatını kaybetti. Naaşı Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Eserleri (Kitapları)

 • Paramparça, 2004
  Aşk Gidiyorum Demez, 2003
  Aslında Özgürsün, 2001
  Aynada Aşk Vardı, 1997
  Değişen Bir Şey Yok, 1994
  Kahramanlar Hep Erkek, 1992
  Aslında Aşk da Yok, 1989
  Kadının Adı Yok, 1987

Yazıları ve kitaplarında değindiği temalar nedeniyle çeşitli çevrelerce feminist yazar yakıştırması yapıldı Duygu Asena, 30 Temmuz 2006 günü beyin tümörü nedeniyle tedavi görmekte olduğu Amerikan Hastanesinde hayatını kaybetti.

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …