Düşük Tansiyon Nedenleri

Düşük Tansiyon Nedenleri
Düşük tansiyon aynı yüksek tansiyon gibi hayatı zorlaştıran bir rahatsızlıktır. Fakat, pek çok insan düşük tansiyon ile sağlıklı yaşayabildiği gibi bazılarında ciddi sorunlar yaratabilir. Baş dönmesi, sersemlik, bulantı, gözlerde kararma, halsizlik, yüz renginde solma düşük tansiyonun belirtileridir.

tansiyon nedir
Normal bir yetişkinin tansiyonu 12-8 değerleri arasında olmalıdır. Tansiyon değerleri 9-6 aralığının altındaysa sizde düşük tansiyon var demektir. Bayılma, kalp atımlarında hızlanma, kansızlık ve nefes alamama gibi sorunlar tansiyon düşüklüğünde önlem alınmasını gerektirir. Çünkü, tansiyonun çok düşmesi nedeni ile organlara yeterince oksijen gitmez bu durumda felçler ve şok geçirilebilir. Bu nedenle mutlaka doktora gitmek gerekir.

Ortostatik düşük tansiyon
Tansiyonu düzenleyen sinirlerde oluşan çeşitli problemler neticesinde oluşan düşük tansiyona verilen isimdir. Bu kişiler, oturdukları yerden ayağa kalktıklarında baş dönmesi, mide bulantısı yaşarlar. Şeker hastalarında sıklıkla oluşan bir durumdur.

Nörojenik düşük tansiyon
Çeşitli duygusal stresler ile kendini belli eder. Baş dönmesi, bayılma ve mide bulantısı yaşanır. Korkutucu veya üzüldükleri olaylar karşısında kendini belli eder.

Düşük tansiyon neden olur
Vücudun çok susuz kalması, sıcaklığın yüksek olması, spor ve ishal,

Yetersiz beslenme, gebelik, bazı ilaçların yan etkisi (tansiyon, kalp, antidepresan, idrar söktürücüler ),

Stresli olmak, korkmak, tiroit sorunları, diyabet,

Kalp yetmezliği, kalp ritim bozukluğu, kan damarlarında genişleme,

Kansızlık, Parkinson, enfeksiyonlar, karaciğer hastalıkları, yeme bozukluğu, alerjik reaksiyonlar düşük tansiyon nedenleridir.

Düşük tansiyon her yaşta oluşabilecek bir hastalıktır. Vücudu susuz kalan insanlarda, uzun süre hareketsiz bir yaşam sürenlerde, tansiyon ilacı alanlarda, Parkinson hastalığında ve kalp hastalıklarında sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Genelde yüksek tansiyonu olan hastalara verilen tansiyon ilaçları tansiyonun çok hızlı bir şekilde düşmesini sağlayarak hastanın yaşam şeklini bozar. Hamilelerde hamileliğin ilk 6 ayında düşük tansiyon olması normal kabul edilir. Hamilelik sonrası tansiyon normale döner.

Düşük tansiyon tedavisi
Düşük tansiyon tedavisinde tansiyonun düşmesinin sebebi araştırılır ve sebep tedavi edilerek düşük tansiyonun önüne geçilir. Düşük tansiyonda en büyük problem, kanın bacaklarda toplanmasıdır. Bu nedenle, kan basıncını dengeleyen çoraplar, sağlık beslenme, ilaçlar ve tuz katkısı ile tansiyon normal değerlere getirilir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …