Dünyanın En Uzun Adamı Kimdir ve Kaç Metredir

Dünyanın En Uzun Adamı Kimdir ve Kaç Metredir

Dünyanın En Uzun Adamı Kimdir ve Kaç Metredir Guiness rekorlar kitabına göre, dünyanın en uzun adamı Türk asıllı Sultan Kösen seçilmiştir. 1982 yılında Mardin’de dünyaya gelen Sultan, vücudundaki aşırı büyüme hormonu salgılayan bir tümör yüzünden bedenen bu görünümdedir. Boyu 2 metre 51 santim olan Sultan’ın, en uzun boylu adam olmasının yanında 2 tane daha ünvanı vardır. 27,5 santimlik dünyanın en büyük ellerine ve 36,5 santimlik dünyanın en büyük ayaklarına sahiptir. Böylece dünyanın en uzun boy, en büyük el ve ayak rekorları Sultan Kösen‘e ait olmuştur.

Dünyanın En Uzun Adamının Hayatı ve Günlük Yaşamı

7 kişilik bir ailede büyüyen Sultan; çok küçük yaşlardan itibaren hızla boy atmaya başlamış, bu durum kendisi için bir Sağlık problemi yarattığından eğitim hayatını yarıda kesmiş ve Mardin’de uzun yıllar boyunca çiftçilikle uğraşmıştır. Yakın tarihlerde tedavisi için Amerika’ya gitmiş, tedavi sürecinden sonra boyunun uzaması durdurulmuştur. Bu tedaviyi almamış olması durumunda boyunun 5 metrelere kadar çıkabileceği ihtimali söylenenler arasındadır. Gündelik yaşamında bir çok alışkanlığını yapmakta zorlanan, koltuk değnekleri olmadan yürüyemeyen Sultan; kıyafet açısından da çok fazla sıkıntı çeker vaziyettedir. Ayak numarası 60 olan Sultan’ın kendisine bir sponsor bulmadığı sürece ayağına uygun bir ayakkabı bulması imkansız.

Bunun dışında da kıyafetlerinin hepsinin mecburen özel dikim olması gerekiyor çünkü Sultan’ın bir bacak boyu 1,5 metre. Dışarıya çıkarken, bir yerden bir yere giderken arabalara ve dolmuşlara sığmakta çok zorlanan Sultan, devletten özel olarak kendi boyutlarına uygun akülü bir sandalye hediye edilmesini bekliyor. Tüm bu zorlayıcı hayat koşullarına rağmen hayata 4 elle tutunan; öğrenimini açık öğretimden bitirip diploma alan, yurtdışında belgeseli çekilen Sultan, 2013 yılında da Merve Dibo isimli genç kadınla evlenmiştir.

Dünyanın En Uzun Adamıyla En Kısa Adamının Buluşması

Londra’da gerçekleşen buluşmada 2 metre 51 santimlik boyuyla Sultan Kösen, 54.6 santimetrelik Chandra Bahadur Dangi’nin elinden tutup objektiflere poz verince ortaya komik görüntüler çıktı. Görüntülerden sonra muhabirlere de Röportaj veren Sultan: ”Chandra’nın hayatında da eminim ki benim hayatımda olduğu gibi bir sürü problem vardır. Ama ikimiz de özelliklerimizle birlikte yaşamayı öğrendik.” demiştir. Kaynak: Dünyanın En Uzun Adamı Kimdir ve Kaç Metredir

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …