Dolgu Maddeleri

Dolgu Maddeleri

Yaşlanmayla birlikte yüz derisi, yıllarca yapılan yüz mimik hareketleri, güneş ışınları, ve yerçekiminin etkisiyle değişime uğrar. Yüzmüzün genç görünmesini sağlayan deri altındaki dokular, bozulmaya başlar. Sonuçta yüzümüzde derin çizgiler, gözlerin dış kenarında kırışıklar, gülümseme çizgileri oluşur.Dolgu maddeleri, genellikle kollajen veya bazı başka maddeleri içerir ve bu kırışıkların altına doldurularak, geçici de olsa daha düzgün bir cilt, daha genç bir ifade kazandırırlar. Yüzün çöken kısımlarını yükselterek, dudaklara ve yanaklara daha dolgun bir görünüm kazandırabilirler. Ancak dolgu maddeleri çok derin kırışıkların giderilmesinde uygun değildir. Bu durumda, yüz cildinin aşındırılması (dermabrazyon) ya da yüz germe gibi estetik ameliyatlar uygulanabilir

Dolgu amacıyla kullanılan maddelerden biri olan restilen (Restylane), vücudumuzda ve tüm diğer canlılarda bulunan ve deriye dolgunluk ve hacim kazandıran bir madde olan hyaluronik asit yapısındadır. Bu madde, kırışıklığın altına zekedildiğinde su toplayıp şişmekte, böylece kırışık olan deriyi gerginleştirip 3-6 ay kadar kırışıklığı yoketmektedir.

Bu maddelerin kollajen içeren maddelere göre üstünlüğü, allerjik reaksiyon yapmamasıdır. Restilen ile dudak kalınlaştırılabilir, kırışıklar düzeltilir, yanak ile burun arasındaki çizgi doldurularak derinliği azaltılabilir. Restilen allerjik madde içermediği için herhangi bir test gerekmez. Uygulama 15-20 dakika sürer. Rahatsız edici bir ağrı veya acı yapmaz. Pörleyn (Perlane), restilen ailesinden olup daha derin uygulamalarda, ameliyat izlerine bağlı çökmelerde, yanak veya elmacık kemiği dolgularında kullanılır.

Dolgu maddeleri çoğunlukla botoks ile karıştırılmaktadır. Botoks, dolgu maddesi değildir. Botoks ile ilgili ayrıntılı bilgileri Botoks sayfasında bulabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …