Doğu Perinçek Hayatı

Doğu Perinçek Hayatı? Doğu Perinçek Kimdir?

Doğu Perinçek Hayatı Doğu Perinçek siyaset adamı, hukukçu, işçi Partisi Genel Başkanı 17 Haziran 1942 de Gaziantepte, o sırada yedeksubaylık görevi yapan Sadık Perinçek ve Lebibe Perinçekin oğlu olarak dünyaya gelen Doğu Perincek, Erzincanın Kemaliye ilçesi Apçağa köyünden PTT Müdürü Cemal Perinçek ile Rahime Perinçekin ve Malatyanın Balaban köyünden öğretmen ibrahim Olcaytu ile Tuncelili Firuze Olcaytunun torunudur.

Perinçek, Erzincan ili, Eğin ilçesi, Apçağa köyündendir. Lakabı Hacı Sadıkgil olan aile, 1934 yılında Soyadı Kanununun çıkmasının ardından, daha sonra Yargıtay Başsavcı Yardımcılığı ve 16 yıl boyunca Erzincan Milletvekilliği ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunan babası henüz öğrenciyken, sadık sözcüğünün eşanlamlısı olan Perinçek soyadını aldı.

Doğu Perinçekin Eğitim Hayatı

Ankara Sarar ilkokulu, Atatürk Lisesi ve Bahçelievler Deneme Lisesinde ilk ve orta öğrenimini bitirmesinin ardından, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi bölümüne giren Perinçek, 1962 ve 1963 senelerinde üniversiteye devam ederken, işcilik yapmak için bulunduğu Almanyada Almanca öğrendi.

Haziran 1964te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren ve Kamu Hukuku, Devlet Teorisi ve Kamu Hürriyetleri kürsüsünde asistan olarak görev alan Perinçek, Mart 1968 de hukuk doktorasını yaptı. Perinçekin doktora tezinin konusu aynı zamanda ilk kitabı olan, Türkiyede Siyasi Partilerin iç Düzeni ve Yasaklanması Rejimidir.

1964 Yılında dünya görüşü olarak Bilimsel Sosyalizmi benimseyen ve 1968 Martında, Fikir Kulüpleri Federasyonu Dev-Genç Genel Başkanı olan Perinçek, o sene Türkiye tarihinin en kitlesel gençlik eylemlerinde, devrimci gençlik hareketinin liderliğini yaptı.

Dört yıl Siyasi ilimler Derneği Türkiye Bölümü yöneticiliği, dört yıl Türk Hukuk Kurumu yöneticiliği yapan ve Kasım 1968 de arkadaşlarıyla beraber Aydınlık Dergisini kurup yayınlamaya başlayan Perinçek, 12 Mart döneminde, TCK 141. madde nedeniyle, 20 yıl hapse mahkum edildi ve yaklaşık iki buçuk sene tutuklu kaldı. Temmuz 1974 te genel afla serbest kalan Perinçek, 28 Ocak 1978 de, Türkiye işçi Köylü Partisi Genel Başkanlığına geldi. Aynı sene 20 Martta, günlük Aydınlık Gazetesinin kuruluşuna ve yayınına liderlik eden Perinçek, gazetede başyazarlık yaptı.

12 Eylül 1980 darbesinin ardından tutuklanarak 8 yıl hapse mahkum edilen Perinçek, Mart 1985te serbest bırakıldı Ocak 1987 de, haftalık 2000e Doğru Dergisinin Genel Yayın Yönetmenliği görevini yapmaya başlayan Perinçek, bu dergide başyazarlık yaptı. 10 Nisan 1990 da, Sansür Sürgün Kararnamesinin çıkarılmasıyla, tutuklanarak konduğu Diyarbakır Cezaevinde üç ay geçiren ve 1991 senesinde, TCK 141. maddesinin kaldırılmasıyla siyasal haklarına kavuşan Perinçek, Temmuz ayında Sosyalist Partinin 2. Büyük Kongresinde Genel Başkan seçildi. Daha sonra 10 Temmuz 1992de, Sosyalist Partinin Anayasa Mahkemesince kapatılmasının ardından kurulan işçi Partisinin Genel Başkanı oldu.

Perinçekin, Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu, gazeteci ve aynı zamanda, Atatürkün Bütün Eserleri Genel Yayın Yönetmeni Şule Perinçekle yaptığı evliliğininden, 1970 doğumlu Zeynep, 1976 doğumlu Kiraz adında iki kızı ve 1978 doğumlu Mehmet, 1994 doğumlu Sadık Can adında da iki erkek çocuğu vardır.

İyi derecede Almanca ve orta derecede de ingilizce bilen Perinçek, Avrupa ülkeleri, Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Küba, Suriye, Lübnan ve Irakta bulundu ve incelemeler yaptı.

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …