Doğan Canku Hayatı

Doğan Canku Hayatı? Doğan Canku Kimdir?

Doğan Canku Hayatı Müzisyen, yazar. Türkiyenin en önemli gitar virtüözlerindendir. Modern Folk Üçlüsü isimli grubun kurucularından olan Canku, grubuyla uzun soluklu bir müzikal yolculuktan sonra solo albümlerle kariyerine devam etmiştir. Merhum Bülent Ecevitin Takalar isimli şiirini de besteleyen Canku, Sonsuza Dek, insanoğlu ve Yaşamak Güzel isimli şarkılarıyla Türk müziğinin unutulmazları arasına girmiştir.

Doğan Canku Hayatı

1947 Yılında Kütahyanın Tavşanlı ilçesinde dünyaya geldi. Amatör bir müzikolog olan babası Şeref Cankudan etkilenen Canku, henüz iki buçuk yaşında Ey Dün Dan şeklinde mırıldandığı şarkıyla ilk bestesini yapmıştı.

1958’de Ankara Devlet Konservatuarını kazanarak 6 yıl viyolonsel ve piyano eğitimi gören Cankunun 1964 yılında klasik gitarla tanışması hayatını değiştirecekti. Zira bu enstrümana tutkuyla bağlanan müzisyen, konservatuarda klasik gitar eğitimi verilmediği için okulunu bırakacaktı.

Müzisyen olarak profesyonel hayatına adım atan Canku, çok kısa sürede çalmayı öğrendiği flamenko gitarla büyük başarı kazanıp, adını ülkenin en iyi gitaristleri arasına yazdırmıştı. Birçok profesyonel şarkıcıya eşlik ederek onların repertuarlarına önemli ölçüde katkıda bulunan Canku, 1967 yılında Ankara Radyosunda açılan bir sınavı kazanarak Klasik Türk Müziği teorisi ve pratiği üzerinde eğitim gördü.

1969 Selami Karaibrahimgil ve Ahmet Kurtaran ile birlikte folk müzik öğelerini yeni soundlarla zenginleştirdikleri Modern Folk Üçlüsünü kurdu. Canku, Türk Halk Müziğini ve Klasik Türk Müziğini modernize ettikleri eserleriyle büyük başarı kazandı. 15 yıl boyunca yurt içinde ve dışında yüzlerce konser, TV ve radyo programları yaparak yaklaşık 45 ülkede Türkiyeyi defalarca temsil etti. 70li yıllarda Uzakdoğu savaş sanatlarına da ilgi duymaya başlayan Canku, Taek-won-do, kung-fu gibi dövüş teknikleri üzerinde çalıştı.

Canku, ilerleyen yıllarda ülkenin en iyi Aikido ustalarından biri olan ihsan Özgünden bu sanatın inceliklerini öğrenmeye başladı. Siyah kuşak sahibi olduktan sonra ustası ihsan Özgünün adına açılan aikido okulunun da kurucuları arasında yer aldı.

1974 Yılında Hacettepe Üniversitesi Müzik ve Güzel Sanatlar Bölümünde müzik direktörlüğü ve araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlayan müzisyenin, 1980 yılında Modern Folk Üçlüsüyle yolları ayrıldı. istanbul Kanatlarımın Altındaa yerleşerek profesyonel müzik hayatına tek başına devam etmeye başlayan Canku, Köçekçeler adındaki ilk solo albümünü yayınladı.

1990 Yılından itibaren profesyonel müzik hayatına sadece konser, söyleşi ve kaset – CD çalışmalarıyla devam eden sanatçı, aynı yıl ikinci albümü Sonsuza Dek&Ayrılıkı yayınladı. 1993 yılında kendi adını taşıyan bir müzik dershanesi açan müzisyen, hayatı boyunca metafizik konusuna ilgi duydu. Bu konuda uzun süreli araştırmalar da yapan Canku, henüz 4 – 5 yaşlarında deneyimlediği ve ne olduğunu anlayamadığı doğaüstü olaylarla karşılaşmıştı. Uzun yıllar Hatha Yoga, Konsantrasyon ve Kontamplasyon Meditasyonu üzerinde çalışmalar yaptıktan sonra 1986 yılında Maharishi Mahesh Yoginin öğretisi olan Transandantal Meditasyonu ve 1990 yılında TM Sidhi tekniklerini öğrendi.

Müzisyen 2000 yılında üçüncü solo albümü Doğa-nın Uyanışını yayınladı Vejetaryen olan Cankunun, botanik ve el sanatlarına kadar birçok farklı alanda hobisi vardır ve yayınlanmış üç de kitabı bulunmaktadır. Bu kitaplardan bir tanesi, şiirleri ve metafizik deneyimlerini konu alan Ey Dün Dan, diğer iki tanesi de müzik eserlerinden oluşan nota kitaplarıdır.

Canku halen 1993 yılında açtığı müzik dershanesinde geniş bir kadro ile eğitim vermektedir. En büyük arzusu ve hedefi ise özel bir konservatuar açarak, daha geniş kitlelere hitap edebilmektir.

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …