Diyafram Kullanımı Nedir

Diyafram Kullanımı Nedir

doğum kontrolü konusunda bazı danışmanlar, prezervatife değer vermeyip, diyaframı önermektedir. ben, onlarla aynı düşüncede değilim. diyaframın kullanılmasını ikinci derecede önermekteyim. prezervatife alışamayan erkekler, bunun nedenini aramalı ve prezervatife alışmak için ellerinden geleni yapmalıdır. diyaframa ancak son çözüm olarak başvurulmalıdır

diyafram ve cinsel duyular
rahim ağzı diyaframı, çoğunlukla üzerine prezervatifinkinden daha kalın bir tabaka lastik geçmiş, madensel bir halkadır. sadece rahim ağzını kapladığı için, cinsel zevki azaltmaz.

diyafram kalın ve kaba görünebilir, fakat kadın bunu yerleştirdikten sonra hiç bir şey duymayacaktır. eşine de bundan söz etmesi gerekmez.

diyaframı ve bunun takılışını gören erkeklerde cinsel zevk birdenbire azalıyorsa, bunun nedenini, bu yüzden vaginanın genişleyeceği hakkındaki yanlış düşüncede aramak gerekir.

diyafram nasıl seçilir
diyafram, prezervatif gibi saydam değildir. çapı 65 ile 80 mm., kalınlığı ise 5 mm.dir. hangi boydaki diyaframın kullanılması gerektiğini bir doktor, bir ebe ya da bir hemşire saptayabilir. kadının her doğumdan sonra diyaframın boyu büyük bir olasılıkla değişecektir.

diyaframın yerleştirilmesi için bu konuda alışkanlık sahibi olmak gerekir. diyaframın uygun büyüklüğü bulunduktan sonra, bunun nasıl takılacağını kadının doktora sorması doğru olur. ilk yerleştirme denemelerine bir doktorun nezaret etmesi yararlıdır. doktor önünde bu denemeler, kadın kendiliğinden bunu takmaya alışıncaya kadar devam etmelidir.

diyafram nasıl yerleştirilir
baş parmak ve kıvrık haldeki orta parmakla diyafram kenarlardan bastırılır. böylece aslında yuvarlak olan diyafram uzunca bir şekil alır. uzatılan işaret parmağı boylu boyunca lastik kısmın üzerine yerleştirilir. bu durumda parmağın ucu madensel halkaya değer.

kadın başlangıçta işaret parmağını kenara oturtmakta zorluk çekebilir, fakat denedikçe buna alışacaktır. bir ayak alçak bir iskemlenin üstüne konur sağ elini kullanan kadın için sol ayak ve hafifçe öne eğilir. vagina ağzı sol elle iyice açılır.

diyafram lastik kısmı vaginanın yukarı duvarına gelecek şekilde, baş parmak daha fazla girmesine izin vermeyinceye kadar içeri itilir. ondan sonraki kıvrık durumdaki parmak uzatılır ve avuç yukarı döndürülmüş şekilde, üst lastik kısım iyice vagina duvarına yapıştırılır. avuç dik açı şekline getirilir ve baş parmak ile orta parmak serbest bırakılır.

işaret parmağı ile diyaframın en uç kısmı tutulur. sonra diyafram vaginanın iç duvarına anüse doğru bastırılarak olanaklı olduğu kadar ileri itilir. bu konuda deneysiz kadınlar, belki de diyaframı sol elleriyle tutacak ve halkayı ileri doğru iterken, bunu döndüreceklerdir. fakat diyaframın uç kısmını aşağı doğru döndürdüklerinden emin olmalıdırlar.

artık diyafram vagina içinde yeteri kadar derine girmiştir. şimdi diyaframı döndürmekle, halkanın arka ucuna işaret parmağıyla bastırmakla geride kalan bölüm de itilir. daha sonra, işaret parmağı diyaframın kenarında gezdirilir ve böylece onun yeteri kadar ileriye yerleşip yerleşmediği anlaşılır. eğer yerleşmemişse, dışa yakın olan kenar biraz kaldırılıp, daha ileri itilmelidir. ancak bunun sonunda diyafram güvenli şekilde yerine oturur.

bu konuda yeteri kadar deney sahibi olduktan sonra, diyafram yatarak da yerleştirilebilir diyaframı yerleştiren elin tersi yönündeki bacak biraz bükülür.

yerleştirme sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar diyaframın yerleştirilmesi sırasında aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir.

diyafram ne zaman yerleştirilmelidir? bunun cinsel ilişkiden hemen önce yerleştirilmesi önerilmez. çünkü bu durumda cinsel zevk duygusu zedelenecektir. kadın cinsel temasın olacağını bilirse, erkek görmeden de diyaframı takabilir. diyaframın gerek iç, gerekse kenar yüzüne, takılmadan önce sperm öldürücü jöle sürülmelidir.

cinsel ilişkiden sonra temizlenme
cinsel ilişkiden sonra diyafram ertesi sabaha kadar yerinde kalmalıdır. diyaframın erken çıkarılması rizikoludur. çünkü spermler jöle ile bütünüyle tehlikesiz duruma gelmeyebilir. çıkarıldıktan sonra diyafram ılık sabunlu suyla yıkanmalı, kurulanmalı ve saklanmadan önce hafifçe pudralanmalıdır.

diyaframın kullanılışını kısıtlayan durumlar
arkaya doğru dönük rahme diyaframın takılışı, öne doğru dönük, normal rahime takılışından daha kolaydır fakat dönüklük bazen o kadar fazla olabilir ki, diyafram hiç takılamaz.

geçirdikleri birçok doğum yüzünden vagina duvarı esnekliğini yitirmiş kadınların da diyafram kullanmaları doğru değildir. çünkü diyafram böylelerinde kolayca yerinden kayabilir. yeni evli ve daha doğum yapmamış kadınlarda diyaframın takılması zordur.

diyaframın dezavantajları
diyafram, daima doktor kontrolünden geçtikten sonra kullanılmalıdır. diyafram için jöle de gerekli olduğu ve diyaframın hemen hemen her gece takılması gerektiği için, yapılacak masraf, prezervatife harcanacak olan paradan da çoktur. çok sık kullanıldığında vaginada iltihaplar oluşturabilir.

diyafram, sadece erkeğin aile planlamasında eşi ile el ele vermediği durumlarda, cinsel birleşimin çok sık uygulandığı ve erkeğin prezervatif takmamakta direndiği durumlarda önerilir

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …