Disket Nedir

Disket Nedir

Disket Ne Demektir? Disket Nedir Kısaca? Disket Hakkında? Disket Ne Demek? Disket Nedir? Disket Hakkında Kısaca?

Disket Ne Demek, Disket küçük çaptaki veri transferleri için sıklıkla tercih edilen disket nedir ve nasıl kullanılır yüzlerce megabytelık veri saklamaya olanak tanıyan cd/dvd gibi araçlar her ne kadar yaygınlaşmış olsalar da, disketler floppy disk hiçbir zaman önemlerini yitirmiyorlar. bu küçük kahramanlar, özellikle küçük boyutlardaki verilerin kaydedilmesi ve taşınması gerektiğinde ön plana çıkıyor.

disket, temelde küçük ve ince bir manyetik disktir. plastik bir kılıf içerisinde saklanabilen disketler, pclerdeki disket sürücüleri aracılığıyla kullanılırlar. televizyon, müzik seti gibi elektronik cihazların yakınında bulundurulmaları sakıncalıdır zira manyetik dalgalar disketi bozabilir.

ilk bakışta çok sağlam gibi görünse de bir disketi, doğru şekilde kullanmak oldukça önemlidir. çok sıcak ya da çok soğuk ortamlarda uzun süre bırakmamak, tozlanmamasına dikkat etmek ve üzerlerine ağır cisimler koyarak bozulmalarına yol açmamak gerekir. disketinizi uyarılarımızı göz önünde bulundurarak kullanırsanız bu küçük yardımcınızdan daha fazla performans alabilirsiniz. disketler yaklaşık olarak 1,5 mb veri taşıyabilirler tam olarak 1,44 mb. bu kapasite, word ile yazılmış ve içerisinde birkaç resim bulunan çok büyük bir dosya için yeterlidir.

Kullanım ve Püf Noktaları

disket pcde uygun olan yere yerleştirilmelidir buna disket sürücü adı verilir, ortadaki metal kısım aşağıda kalmalıdır. disketi sürücüye doğru şekilde yerleştirdiğinizde dikkatinizi çekecek bir klik sesi duyarsınız. disketi yerleştirdikten sonra, disket üzerinde çalışmaya başladığınızda veri kopyalamak, taşımak ya da silmek gibi, pc üzerindeki sürücünün yeşil ışığı yanar. disket ancak yeşil ışık söndüğünde çıkartılabilir. ışık sönmeden çıkartmaya çalışırsanız disket zarar görebilir

bazen diskete veri kopyalamaya çalışırken bir hata mesajı ile karşılaşabilirsiniz. bu mesaj, özellikle disket yazılmaya karşı korumalıyken karşınıza çıkar. bu koruma sayesinde yanlışlıkla bilgi silinmesi yada daha önceden kaydedilmiş bilgilerin üzerine bir daha veri kaydedilmesi engellenmiş olur.

Disketlerin içeriği

disketi bilgisayara yerleştirdiğinizde içeriğini görüntüleyebilirsiniz. nasıl mı? pek çok şekilde ancak her birinin birbirinden farklı avantajları ve dezavantajları vardır. en basit olanı deneyin bilgisayarım simgesini çift tıklayın, ardından disket simgesini de çift tıklayın. disketin içeriğini görüntüleyen bir pencere açılacaktır. daha çok detaya sahip olabilmek için görünüm menüsünden ayrıntıları seçin. açılan pencere her bir dosyanın tanımını ve boyutlarını gösterecektir.

Disketin içeriği Nasıl Görülebilir

disketin içeriğini görmek için öncelikle onu sürücüye yerleştirin. birkaç saniye sonra bilgisayarım simgesine çift tıklayın açılan pencerede disket simgesini göreceksiniz, üzerine çift tıklayın. karşınıza disketin, içeriğini görüntüleyen bir pencere çıkacaktır.

görünüm menüsünden ayrıntılar seçeneğini tıklayın. disketteki her dosyayı, o dosyaya ait olan adı, boyutu, dosya türü gibi özellikleri ile birlikte görebilirsiniz

Disket Sağlığı

bir disketi uzun süre kullanmak istiyorsanız, birkaç basit ama önemli kurala uymanız gerekiyor. öncelikle disketleri, çok sıcak ya da çok soğuk ortamlarda saklamaktan kaçının. ayrıca manyetik etkilerin disketler için son derece zararlı olduğunu unutmayın. kullanmayacağınız zamanlarda disketleri disket sürücü içerisinde tutmayın ve özel koruma kaplan kullanın.

Flash Bellekler

disketler her ne kadar daha uzun süre kullanılacak olsa da artık yerlerini flash belleklere emanet ediyorlar. flash bellekler, hem daha fazla dosya saklama kapasitesi hem de dayanıklılığı ile disketlerden çok daha kullanışlıdır. dosya kapasiteleri 4 gba kadar ulaşan bu dosya taşıyıcılarının ilerleyen zamanlarda kapasitelerini daha da arttırması bekleniyor. flash bellekleri kullanmak için bilgisayarınızın usb yuvasını kullanıyorsunuz. genelde bu cihazları bilgisayara taktığınızda otomatik olarak tanınırlar ve tıpkı bir diskette, işlem yapar gibi flash belleklerle de aynı işlemleri kolayca yapabilirsiniz.

ilerleyen konularda dosya kopyalamanın ve taşımanın nasıl yapıldığını detaylı olarak anlattık. eğer bir flash belleğe sahipseniz bu işlemlerin aynısını gerçekleştirebilirsiniz. flash belleklerin disketlere göre bir başka avantajı da manyetik ortamlardan disketler kadar etkilenmemesidir. bir disketin, cep telefonunuzun yakının durması bile bazen verilerin bozulmasına neden olabilir. aynı durum, flash bellekler için söz konusu değildir.

Ayrıca kontrol et

İnternetin Faydaları Nelerdir

İnternetin Faydaları Nelerdir? İnternet Nedir?

İnternetin Faydaları Nelerdir? Her şey doğru ve orantılı kullanıldığı zaman, işlevini tam anlamıyla yerine getirir. …