Diş Ağrısına Ne iyi Gelir

Diş Ağrısına Ne iyi Gelir? Diş Ağrısı Nedir?

Diş Ağrısına Ne iyi Gelir? Ağrıyı azaltmanın ya da tamamen yok etmenin yollarını ararlar. diş ağrısı birçok sebepten dolayı yaşanabilir. Her zaman kısa süre içerisinde önlem almak en iyisidir. Her zaman için en iyi önlem ise doktor kontrolü altında olmaktır.Diş ağrısı insanlar için en zor durumlardan birisi olarak büyük bir tehlike arz eder. Diş ağrısı esnasında kişiler günlük hayatına devam edemeyecek kadar acı çekebilir. Diş ağrısını ne geçirir diye insanlar çok sorar ve araştırır.

Diş Ağrısı Nedenleri

Diş Ağrısına Ne iyi Gelir? Diş ağrısı meydana gelmesinde birçok durum etken olabilir. Diş ağrısı nedenleri arasında en başta oluşan leke ve çürükler yer alır. Gerekli bakımları yapılmadığı takdirde ve önlem alınmadığında bu çürükler ağrı yapar ve zor zamanlar yaşatır. Çürüğün oluştuğu yerde sıkıntılar doğar.

Ayrıca diş ile sert kabuklu yiyecekleri yemek, çok fazla bir yiyecek koparmak ve sert çiğnemek de diş ağrılarına sebep olabilir. Aşırı şekerli ve tuzlu yiyecekler ile asitli içecekler de diş ağrısı yapabilir. Diş ağrısının nedenleri bu şekilde oldukça fazladır.

Diş ağrısına etki eden dış faktörler sebebi ile ağrı oluşumu kendisini belli edecektir. Ayrıca gelişme çağı içerisinde de diş yapısı oluşmaya devam ettiği için ağrılar meydana gelebilir.

Diş Ağrısı Belirtileri

Diş ağrısı öncelikle kendisini kısa kısa ve hafif sızılar ile belli edecektir. Gittikçe şiddetlenen bu sızılar bir süre sonra ağrıya dönüşür ve çok can yakar.

Diş ağrıları bazen bir anda da etki edebilir ve artabilir. Bir yiyecekten dolayı olduysa o an başlayacaktır. Çürük oluşumunda ise artık çürükler iyice derinleştiğinde tepkisini diş ağrısı olarak belli edecektir.

Diş ağrısı belirtileri bile çok can yakmaktadır, fakat bazen hiç apğrı hisettirmeden iltihaplanma mesyadan gelir ve en tehlikeli budum da budur. apse sonucu meydana gelen şişme ağrının daha geniş alana yayılmasına neden olabilir. İltihapın kana karışma ihtimali ise ayrı bir sorundur.

Diş Ağrısı Tedavisi

Her zaman için diş ağrısı tedavisi nedeni ile diş hekimine gitmek en doğrusu olacaktır. Tıbbi bir yardım her zaman en iyi yöntemdir. Bunun yanında doktora gidilemeyecek durumlarda da diş ağrıları meydana gelebilir ve bitkisel yöntemler ile çare bulunabilir. Bazı etkenler tamamen kesebiliyorken bazen de kısmen ağrıları azaltmaya yarar.

Tuzlu su ile gargara yapmak diş ağrısını azaltmaya yarayacaktır ve mikropları da öldürecektir. Diş çürüğünden dolayı ağrı var ise, çürüğe alkol damlatmak da iyi gelecek etkenlerden birisidir. karanfil çiğnemek ve sirkeli su ile de gargara yapmak ağrıları azaltacak diğer yöntemler arasında sayılabilir. sarımsak çiğnenmesi de diş ağrılarına mucizevi bir şekilde çok iyi gelir.

Diş ağrısının önüne çok geç kalmadan geçmek en doğrusudur. Bu yüzden diş üzerinde çürüme ve siyah lekeler gördüğünüz andan itibaren doktorunuza başvurmanızı öneririz.Herşeye rağmen dişiniz ağrırsa anlık sonuçlar almak için aşağıdaki bitkisel tedavi yöntemlerini de kullanabilirsiniz.

Biber ve Tuz

biber ve tuz anti-bakteriyel, anti-enflamatuar ve Analjezik özelliklere sahip olduğundan dolayı her ikiside diş ağrılarına iyi gelir. Bunun için bir miktar bibere biraz tuz karışturarak macun şeklinde ağrı yapan dişe uygulayın. Kısa sürede ağrıyı keseceği gibi, mikropları kıracaktır.

Sarımsak

Sarımsak tüketimi de diş ağrısı gelleme noktasında ciddi etki gösterir.Sarımsağın diş ağrısını azaltma noktasında etkili olduğu gibi doğalantibiyoktik görevi görmektedir. Daha etkili Sonuç almak için karafnfil, sarımsak ve siyah tuzu kaıştırarak dişinize uygulayın. Sarımsak karışımı çok ağrılı dişlere karşı bile 15-20 dakikada etkisini gösterir.

Karanfil

Karanfil, dişte anti-inflamatuar, antibakteriyel, antioksidan etkisi yanında diş ağrısını hafifletmek ve enfeksiyonla mücadele etme noktasında anestezik özelliklere sahiptir.

Bunun için ağrıyan dişe 3-4 tane karafin koyarak 20-30 dakika beklemek anlık ağrının kesilmesini sağlayabilir.

Diğer bir seçenek ise Karanfil yağını 4-5 damla bir pamuğa dökün ve ağrıyan dişinizin üzerine koyun. 5-10 dakikada en şiddetli ağrıları bile geçirebilir.

Soğan

soğan diş ağrısı kontrolü için antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Soğan enfeksiyona neden olan mikropları öldürerek ağrının rahatmalasını sağlar.

Kısa sürede diş ağrısını geçirmek için ağrıyan dişle çiğ soğanı çiğneyin. Eğer çiğnemek mümkün değilse çiğ soğanı ağrıyan dişin züerine yerleştirin. Aynı zamanda soğanı presleyerek suyunu dişinize koyabilirsiniz.

Çadıruşağı

Diş ağrısı ve diş etlerinde kanama larında çadıruşağı bitkisi yaygın şekilde kullanılmaktadır. Aynı zamanda şeytantersi olarak adlandırılan bitki toz haline getirilerek bir çay kaşıpına konuy üzerine 1-2 damla limon suyu eklenerek ağrıyan dişe uygulanır.

Sıcak Tuzlu Su

ılık bir miktar tuzlu su şiddetli diş ağrısını gidermeye yardımcı olabilir. Bir bardak sıcak suya bir şeker kaşığı tuz koyun ve iyice karıştırın.Bu suyla ağrı olan kısmı iyice çalkalayın.

Guava Yaprakları

Taze guava yaprakları, anti-enflamatuar, analjezik ve antibiyotik özellikleri sayesinde diş ağrısını hafifletebilir.

Teza guava yapraklarını ağrıyan dişle çiğnemek ağrıyı kesme noktasında son derece etkili olabilir. Ayrıca ıspanak yaprakları da aynı görevi görebilir.

Bunun dışında gıava yapraklarını suda kaynatarak ağrıyan diş tarafıyla çalkalamak faydalır olabilir.

Vanilya Özü

Vanilya ekstresi uyuşturucu özelliğinden dolayı diş ağrısı tedavisinde etkin şekilde kullanılmaktadır. Bunun yanında vanilyanın sakinleştirici özelliği de vardır.

Ayrıca kontrol et

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız?

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız? bilim insanları değişik şekillerde yürüyen (kollarını sallayarak, kolları yanında ve buna …