Bel Ağrısına Ne iyi Gelir

Bel Ağrısına Ne iyi Gelir? Bel Ağrısı Nedir?

Bel Ağrısına Ne iyi Gelir? Bir çok kişinin ortak şikayetlerinden biri. Ancak her bel ağrısı mutlaka doktor ziyareti gerektirmeyebilir. Çoğu zaman ağrıyı kendi kendinize de geçirebilir ve günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Elbette bel ağrısının nasıl dineceği ağrının nedeni ile de yakından ilgilidir. Bir yaralanma ya da aktivite nedeniyle kaslar gerilmişse soğuk kompres, ağrı kesici ve kısa dinlenmeler işe yarayacaktır. gün içinde oturuş şeklinin bozuk olması ya da kötü bir yatak yüzünden beliniz ağrıyorsa buna göre önlemler almanız gerekecektir.

bel ağrısına Ne iyi Gelir? Bazen de durum açıkça son derece ciddidir. Kötü bir yaralanma, düşme ve darbe söz konusu olabilir. Uyuşma hissi, güçsüzlük, idrara çıkmada sorun, ateş, bacaklarda karıncalanma gibi belirtiler varsa hemen bir doktordan randevu almanız gerekir. ‘Beyin ve sinir cerrahisi‘, ‘fiziksel tıp ve rehabilitasyon’ veya ‘ Ortopedi ve travmatoloji’ uzmanları bel ağrınızla ilgili size yardımcı olabilecek doktorlardır.Bel ağrısı günlük hayatımızdan tamamen çalan ve yaşam kalitemizi tamamen düşüren bir rahatsızlıktır. Aktivitelerimizin giderek sınırlanmasına neden olan bel ağrısı, psikolojimizi de oldukça olumsuz etkilemektedir. Birçok sebebi olan bel rahatsızlıkları, kimi zaman kısa süreli kimi zaman ise başka rahatsızlıkları haber vermesi bakımından uzun süreli bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bel Ağrısı Nedenleri

Bel ağrısına sebep olan en önemli faktörler aşağıda sırasıyla verilmiştir:

Duruş Bozuklukları
Bel Fıtığının Neden Olduğu Ağrılar
 • Stres
 • Kemik erimesi
 • Fazla kilo
 • Kireçlenme
 • Romatizma
 • Böbrek, bağırsak gibi iç organların neden olduğu ağrılar
 • Yaşlılık
 • Tümörler
 • Egzersiz eksikliği
 • Sigara
 • Ağır yük kaldırmak
 • Uzun süre ayakta durmak

Ortopedik olmayan ayakkabı ve yataklar sayılabilecek faktörler arasındadır.

Bel Ağrısı Belirtileri

Şiddeti değişen ağrılarla beraber görülen bir takım nedenler başka türlü hastalıklarında habercisi olmaktadır.

Örneğin

Bacaklarda ki his kaybı, uyuşma, karıncalanma, ayak parmakları üzerinde dengede duramama gibi nedenler bel fıtığına işaretken,

Hastaların idrarını tutamaması tümöre,

Özellikle geceleri artış gösteren bel ağrıları başka tümör çeşitlerine,

İğnelenme, batma hissi gibi belirtiler de genelde sinir ucu tahribatlarının gerçekleştiğine işarettir bu da kalıcı bir hasarın olduğu anlamına gelmektedir.

Bel Ağrısı Tedavisi

Bu konuda öncelikle dikkat edilmesi gereken ve birey olarak bizim üzerimize düşen birtakım sorumluluklar vardır.

Örneğin

Eğilirken dizlerimizi bükerek eğilmek,

spor yaparak eklemlerimizi kuvvetlendirmek,

Yattığımız yatağı ortopedik olarak seçmek,

eşya kaldırırken, onu kendimize yakın tutarak kaldırmak,

sigara kullanımını azaltmak yahut tamamen bırakmak,

Beslenmemize dikkat etmek,

Uzun süre oturmamız gereken işlerle uğraşıyorsak, kendimize molalar vakitleri yaratarak vücudumuzu dinlendirmek, başlıca sorumluluğumuz dâhilinde olan konulardır.

Daha sonrasında hekimlerimizin çizdiği rotada hareket etmek bel ağrılarımıza iyi gelecek faktörlerdendir.

Hekimlerin tavsiyesiyle yapılması gerekenler arasında;

 • Kaplıca tedavileri
 • Ağrıyan bölgeye ısı tedavi yöntemleri
 • Fizik tedavi yöntemleri
 • Egzersiz programları
 • Kas gevşetici kullanımı
 • Ağrı kesici kullanımı
 • Cerrahi müdahaleler yer almaktadır.

Çeşitli genetik faktörler, yaş aralıkları, hastalık çeşitleri yukarıda sayılan bir ya da birden fazla çözüm yönteminin kullanılmasında sıkıntı çıkarabilecek faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda sağlığınızı tehlikeye atmamak adına uygulamak istediğiniz her bir yöntemi bir hekime danışarak uygulamanız sağlığınız açısından oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Uygulamakta sakınca görmediğiniz tedavi yönteminin kararını kendi başınıza almanızın daha büyük sorunlara neden olabileceğini unutmayınız.

Doktorların belirlediği tedaviler dışında yine onların onayını alarak paylaşacağımız bitkisel bel ağrısı tedavi metodlarını uygulayabilirsiniz.

Zencefil

kusma tedavisi için kullanılan zencefil kökü, aynı zamanda bel ağrısı tedavisinde kullanılabilir. Zencefilin içerdiği anti-inflamatuar bileşikler bel ağrısıdan rahatlama sağlayabilir. Bunun yanında zencefil bel tutulmasına iyi gelir.

Taze zencefil kökünü ince dilimler halinde kesin ve bir tencere kaynar suda 20 düşük ısıda dakika kaynatın. Daha sonra soğumaya bırakın ve bal karıştırarak günde 2-3 bardak için. İyileşme ve ağrıların kesildiğini görene kadar devam edin. 7 günden fazla kullanayın.

Bunun yanında ağrıyı faifletmek için karışıma birkaç tane karanfil ekleyebilirsiniz.

Fesleğen

fesleğen bel ağrısı için faydalı olabilir. Bir su bardağına 9-10 fesleğen yaprağı koyun ve kaynatın. Soğuduktan sonra bir tutam tuz ekleyerek için. Özellikle hafif şiddetli bel ağrılarına faydalı olabilir. Kastalı gevşetici özelliğinden dolayı bel tutulmasına da iyi gelir.

Haşhaş Tohumu

Haşhaş tohumu bel ağrısı tedavisi için eski çağlardan beri kullanımaktadır.

100 gram haşhaş tohumunu bir bardak süte karıştırak günde iki çay kaşığı olacak şekilde tüketin. Bel ağrısının hafiflemesini sağlayabilir..

Bitkisel Yağlar

Bazı bitkisel yağların masaj şeklinde sırta uygulanması bel ağrısını hafifletebilir.Okaliptüs yağı, badem yağı, zeytin yağı ya da hindistan cevizi yağı gibi sağları hafifçe ısıtın ve basaj yaparak sırtınıza uygulayın, bel ağrısının hafiflemesine ciddi katkıda bulunacaktır.

Sarımsak

sarımsak bel ağrısı tedavisine yardımcı olabilecek bileşenler içerir. Hafif sırt ağrıları için 2-3 karanfili sabah aç karınla yiyin. Ayrıca, sarımsak yağı ile sırtınıza masaj yapabilirsiniz.

Buğday

buğday acıyı en aza indirmeye yardımcı olan, Analjezik etki üreten bileşikler içermektedir. Özellikle anadoluda bel tutulmasına iyi geldiği için yaygın şekilde buğday tedavi amaçlı kullanılır.

Gece bir miktar suda bir avuç buğdayı sabaha kadar bekletin.Sabah bu karışıma çim ve kişniş karıştırın. Sonra bir fincan süt karıştırın ve günde iki kere için. Büyük oradan bel ağrısına yardımcı olacaktır.

Epsom Tuzu

Epsom tozu beş ağrısına neden olan iltihabı hafifletebilir.

Kalın bir yapmak yapmak için sıcak su ile Epsom tuzu karıştırın.Elde ettiğiniz bu karışımı bir havlu yordamıyla belinize uygulayun ve 30 dakika ağrıyan kısımda bekletin.

Bunun yanında epsom tozunu banyo suyuna katarak duş alabilirsiniz.

Papatya Çayı

Bel ağrısı yanında sırt tutulmasından kaynaklan ağrıları da giderir.Günde bir bardak papatya çayı tüketmek gergin kas dokularını rahatlatarak bel ağrılarının giderilmesine yardımcı olabilir. Bunun için bir bardak suya 4-5 tane papatya koyarak kaynatın ve günde 4 gün boyunca iki kere için.

Papatya çayını aşırı kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Süt

Süt güçlü kemik yapısı için gerekli olan kalsiyum açısından oldukça zengindir. Yeterli miktarda kalsiyum alımı vücutta oluşabilecek bel ağrısını giderebilir.

Bunun için düzenli süt içilmelidir. Maalesef süt genelde çocuk sağlığını ilgilendiriyormuş gibi yetişkinler genelde tüketmez. Halbuki yetişkinlerde kemik yapılar yaşlandıkça zayıflar ve daha fazla kalsiyum ihtiyacı duyar. Bundan dolayı yetişkinler ve yaşlılar bel ağrıları başta olmak üzere diğer sorunar için süt tüketimini ihmal etmemelidirler.

Ayrıca kontrol et

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız?

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız? bilim insanları değişik şekillerde yürüyen (kollarını sallayarak, kolları yanında ve buna …