Dijital Nedir

Dijital Nedir

Dijital Nedir? Dijital Ne Demektir? Dijital Nedir Kısaca? Dijital Ne Demek? Dijital Hakkında?

Dijital Nedir, Verilerin bir ekran üzerinde Elektronik olarak gösterilmesi Dijital terimi Avrupa dillerindeki Dijital, teriminin okunuşu olup Türkçe karşılığı Sayısaldır. Elektronik sistemler analog ve sayısal olmak üzere ikiye ayrılır. Analog sistemlerde Elektrik sinyalleri sürekli olarak değişir ve belli sınırlar içinde her değeri alabilirler. Sayısal sistemlerde ise elektriksel sinyaller olduğu gibi iletilmez. Bu sinyallerin yerine bunlara karşı düşen rakamlar iletilir.

Elektronik sistemlerde genel olarak giriş ve çıkış sinyalleri analog yapıdadır. Bunların sayısal olarak işlenebilmesi ve iletilebilmesi için Analog/Sayısal Dönüştürücü Analog-to-Digital Converter, ADC ve Sayısal/Analog Dönüştürücü Digital-to-Analog Converter, DAC kullanılır.

Başlangıçta elektronik devrelerin hemen hemen tamamı analog olarak gerçekleştiriliyordu. Fakat zaman içinde sayısal devreler çoğalmaya ve analog devrelerin yerini almaya başladı. Bu Gün bütün elektronik sistemler sayısallaşmaya başlamıştır. Çünkü sayısal elektronik devreler

Daha güvenilirdir. Devreler ve sistemler aynen tekrarlanabilir Her benzer sistem tıpatıp aynen çalışır. Sinyal kalitesi değişmez. Bu kalite istenildiği kadar iyi yapılabilir. Çok geniş çapta tümleştirilebilir .

Gürültü ve dış etkilerden çok az etkilenirDaha ucuzdur Pek çok uygulamada. Kopyalama ve iletim sırasında bozulmaz. ilk kopya ile yüzüncü kopyanın kalitesi aynıdır TV ve bilgisayar sistemleri Multimedia adı altında birleşerek tek bir sisteme dönüşmektedir.

Dijital sinyal işleme teknikleri hızla gelişmektedir Geniş çaplı tümleşik devreler VLSI Very Large Scale Integrated Circuits halinde bütün sistemin tek bir kırmık chip olark imalata uygundur .

Sayısal veri dijital veri, girişteki verinin saklanma veya aktarılma şeklinin değiştirilmesiyle elde edilir Sayısal veri ile analog veri arasındaki en büyük fark, analog verinin sürekli ingilizce continuous olan bir ölçekte, sayısal verinin ise rakamlarla sınırlı olan, sürekli olmayan ingilizce discrete bir ölçekte var olmasıdır.

Sayısal veri, rakamların arka arkaya dizilmesi ile elde edildiği için üzerinde biçim değişikliği işlemi yapılabilir. Bu biçim değiştirme, birçok alanda karşımıza çıkabilir

Sayısal ses alanında, Wav biçimindeki ses Mp3 biçimine çevrilebilir Sayısal resim alanında, Png biçimindeki bir resim JPEG biçimine çevrilebilir.

Herhangi bir veri, RSA kullanılarak şifrelenebilir Buna ek olarak, bir sayısal veriye hata düzeltme kodları eklenerek verinin bozulsa bile tamir edilebilmesi sağlanabilir. Ayrıca, sayısal veri gönderilirken başka bir sayısal veri ile aynı ortama konulup gönderilebilir. Tüm bu avantajlar doğrultusunda, sayısal veri birçok alanda hem karasal hem de mobil telekomünikasyon, internet, film ve müzik saklaması gibi analog verinin yerini almaktadır.

Ayrıca kontrol et

İnternetin Faydaları Nelerdir

İnternetin Faydaları Nelerdir? İnternet Nedir?

İnternetin Faydaları Nelerdir? Her şey doğru ve orantılı kullanıldığı zaman, işlevini tam anlamıyla yerine getirir. …