Devekuşu Nedir

Devekuşu Nedir? Devekuşu Hakkında Bilgi?

Devekuşu Nedir? deve kuşunun yaşadığı yerler Arabistan ve Afrika steplerinde sürüler halinde. Özellikleri Yaşayan en büyük kuştur. Tüyleri süs olarak kullanılır. Ömrü 40-50 yıl. Çeşitleri Afrika, Masai, Somali devekuşları en iyi bilinenleridir. Amerika devekuşu ayrı bir cinstir. Nesli tükenmemiş kuşların en büyüğü. Büyümüş bir erkek devekuşu, 1.5-2 m yükseklikte, 2.5 m uzunlukta, 150 kg ağırlıktadır. Devekuşlarında karina göğüs kemiği çıkıntısı bulunmaz. Afrika devekuşları Struthio camelus iki parmaklıdır.

Devekuşu Nedir? Devekuşu Hakkında Bilgi?

Devekuşu Nedir1Vücutları Ağır Olduğundan Uçamazlar. normal bir attan hızlı koşarlar. baş ve boynu çıplak, ayakları uzun, kuvvetli ve etlidir. Görme duyusunun yanında koku alma hissi de kuvvetlidir. Tek ayağı kırılan Devekuşu, öbür ayağı ile seke seke yol alamaz. Olduğu yerde kalır. Yardım gelmezse açlıktan ölür. Saatte 60-70 km hızla koşarlar. ilk hızları 100 kilometreyi bulur.

Afrikada avcılar, devekuşunu avcı jipleriyle kovalarlar. Dişilerde tüyler gri renkte olmasına karşılık, daha iri olan erkeklerde kanatlar ve kuyruk beyaz, diğer kısımlar siyahtır. Devekuşlarının tüyleri yumuşak ve makbuldür. Etleri ve tüyleri için avlanmaları sonucu nesilleri tükenmeye başlayınca, 1860 senesinde, evcilleştirilerek Güney Afrikada çiftliklerde yetiştirilmeye başlandı. 1882 de Amerikaya ithal edildi.

Devekuşu söylendiği gibi düşmanından saklanmak için başını kuma gömmez. Aksine, ayakları ile düşmana şiddetli tekmeler atar. Çok korktuğunda, sevkitabiisi gereği başını karnının altına çekmesi ve uyurken kumun üzerine koymasından bu söz söylenmiş olsa gerektir. Kursak ve katıları ayrı değildir. midenin yukarı kısmı kursak, aşağısı katı vazifesi görür. fare, böcek, ot ve küçük hayvanlarla beslenir. Çakıl, kemik, yumurta ve istiridye kabukları gibi sert maddeleri de yutar.

Üç-dört yıllıklar eşleşir ve yumurtlamaya başlarlar. 1.5 kg ağırlıktaki yumurtası 24 tavuk yumurtası kadardır. Dişiler eştikleri çukurlara 15 kadar sarımtrak kabuklu yumurta yumurtlarlar. erkeği geceleri kuluçkaya yatmak süretiyle eşine yardım eder. Yavrular 6 haftalık 42-48 gün bir kuluçka süresinde çıkarlar. Tavuk iriliğinde olup, tüyleri kirpi gibi dikenlidir. Hemen yürüyerek besin aramaya başlarlar. Devekuşları uzun boyunları ve keskin gözleri sayesinde çok uzaktan tehlikeyi görebilirler. 5-15 bireylik.

Devekuşları Gruplar Halinde Dolaşırlar. Bazan antilop ve zebra sürülerine de katılırlar. Erkek devekuşları çok kavgacı ve kıskanç olduklarından çoğunlukla birbirlerini öldürürler. Erkeklerin tüyleri daha yumuşak ve makbuldur. 40-50 yıl yaşarlar. iyi bakıldığı takdirde 80-100 yıl yaşayanları da vardır. Erkek Devekuşu, aslan kükremesine benzer sesler çıkarır.

Amerika Devekuşu

Rhea Americana ayrı bir cins olup ayakları üç parmaklıdır. Sürüler halinde yaşar. Bazan antilop ve zebra sürülerine de katılırlar. Eti ve yumurtası yenir, tüyleri Afrika devekuşlarından daha kalitesizdir. Buna rağmen tüy ve etleri için bola denen kementlerle avlanırlar. Küt ayaklarıyla kendilerini savunurlar.

Tepeli Devekuşu

Casuarius emeu, Avustralya, Yeni Gine ve çevrelerindeki adaların sık ormanlarında yaşar. Başında miğfere benzer boynuzsu bir ibik vardır. Ayakları üç parmaklıdır. 40-50 yıl kadar yaşar. Kasuar da denir. başı ve boynu çıplaktır. Başındaki miğfer, otların arasında yol açmasına yardım eder.

devekuşundan biraz daha küçüktür. 1-2 metrelik maniaları rahatça sıçrayarak aşar. sulu meyve ve kertenkele yer. iyi yüzer ve balık avlar. Eştikleri çukurlara 3-5 yeşilimsi yumurta yumurtlar. Erkek 6-7 hafta kuluçkaya yatar. Çıkan yavrulara da erkek bakar. Ayakları üç parmaklı olup, en içteki kenar parmakta tırnak, kama gibi uzamıştır. Düşmanlarına karşı korkunç tekmelerle kendini savunur.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …