Deniz Tutulması

Deniz Tutulması

Deniz taşıtlarına binen bazı kişilerde ortaya çıkan bir rahatsızlık durumu. Araç tutması otomobil, uçak gibi araçlarda da mümkün olup en belli başlı belirtilerini deniz araçlarında gösterir.Aracın hareketi sırasında ortaya çıkan hızlanma ve yavaşlamanın iç kulağın labirent kesimine etkisi

rahatsızlık durumunu ortaya çıkarır. Buna bağlı olarak bulantı, kusma, başdönmesi, rengin sararması, soğuk terleme gibi belirtiler ortaya çıkar. Vücudun bütünüyle hareket halinde olduğu yerden başka yöne çevrilmesi bu kişilerde denge kaybına yol açar. Bu sebeple deniz tutan kişilere başlarını sabit bulundurmak üzere kıpırdamadan yatmaları tavsiye edilir.

Deniz tutmalarına karşı eskiden beri hyosin kullanılmaktadır. Antihistaminik maddeler de aynı etkiyi gösterirler. Tedbir olarak ilaç kullanmanın yanısıra hassas şahısların yolculukta ağır yemek yememeleri ve mümkünse yatar durumda seyahat etmeleri uygun olur.

Herhangi bir sebeple denge organındaki her iki labirenti de kaybedenlerde deniz tutması görülmez. Bazı şahıslar ise deniz tutmasına karşı yaradılıştan oldukça dayanıklı olabilirler.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …