Cetvel Nedir

Cetvel Nedir? Cetvel Ne Demek Kısaca?

Cetvel Nedir? Cetvel, Türk Dil Kurumu’nun tanımına göre; doğru çizgileri çizmeye yarayan, dereceli veya derecesiz, tahtadan, plastikten, madenden yapılmış araç, çizgilik ve liste, çizelge anlamlarına gelmektedir.Cetvelin birçok çeşidi bulunur. Ancak, genel olarak ilk akla gelen kullanımıyla; bir metreden az olan uzunluktaki ölçümler için kullanılan, 30 – 50 santimetre uzunluğunda, tahta, metal, genellikle de plastik ölçü aletleridir.

Cetveller, teknik çizim, geometri, terzilik, inşaat, pratik uygulamalar, mimari vb. gibi birçok alanda çok büyük kolaylıklar sağlar. Özel ve ayrıntılı ölçümler yapan mikrometre gibi, karşılaştırmalı ölçüm yapan kumpas gibi, şekiller çizmeye yarayan şablon gibi ve hesaplamalar yapmaya yarayan kızaklı cetvel gibi özel çeşitleri de bulunur.

Ayrıca çeşitli hesaplamaları tablolaştırmakta kullanılan çizim uygulamaları, cetvel olarak adlandırılır: Borsa cetveli, çarpım cetveli, hazirun cetveli, hesap cetveli gibi.

Bazı Cetvel Çeşitleri Nedir?

 • T cetveli
  Açıölçer (İletki)
  Gönye
  Şerit metre
  Katlanır metre (marangoz metresi)
  Çelik metre
  Kızaklı cetvel (hesap cetveli)
  Kumpas
  Mikrometre
  Şablon
  Pistole

Cetvel Nedir? Cetvel Ne Demek?

İlk defa karşılaşılan ya da anlamı bilinmeyen kelimelerin TDK sözlüğündeki karşılığı merak ediliyor. Uzun yıllardan beri dilimizde yer alan ve günlük hayatın içerisinde sıklıkla kullanılan kelimelerden bir tanesi olan cetvel ne demek? Cetvel kelimesi oldukça sık bir şekilde karşımıza çıkması dolayısıyla kelimenin anlamını ve kökenini bilmekte fayda var. Peki cetvel kelimesinin TDK’ya göre doğru anlamı nedir, cetvel kelimesinin kökeni ne, cetvel kelimesinin kaç anlamı var? İşte örnek cümleler ile birlikte cetvel kelimesine dair merak edilenler.

Cetvel Ne Demek? TDK’Ye Göre Anlamı?

Cetvel kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir.
Cetvel kelimesi Arapça kökenlidir.

TDK’ye Göre, Cetvel Kelimesi Anlamı Şu Şekildedir:

– Doğru çizgileri çizmeye yarayan, dereceli veya derecesiz, tahtadan, plastikten, madenden yapılmış araç, çizgilik
– Liste, çizelge

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …