Buz Nedir

Buz Nedir

Buz Ne Demektir? Buz Nedir Kısaca? Buz Hakkında? Buz Ne Demek? Buz Nedir? Buz Hakkında Kısa Bilgiler?

buz Ne Demek, Buz suyun katı hali. Katı haldeki su tabiatta kar, dolu ve buzul şeklinde bulunur. Renksiz ve kristal haldedir. Altıgen şeklindeki kristalleri, kar tanelerinde ve pencere camlarında donmuş halde çok güzel görünür.

Su, 0°C de donduğunda hacmi takriben % 11 genleşir ve içinde bulunduğu kabı zorlar. Donan su borularının çatlaması bundandır. donma, suyun yoğunluğunu azaltır, bu yüzden buzdağları suda yüzerler. Bütün cisimler, ısınınca hacimce genişler, soğuyunca küçülür. Fakat su, bu kaidenin dışındadır. Su iyice soğuyup donduğu zaman hacmi genişler. Yoğunluğu azalır. Bunun için buz, su

üstünde yüzer. Eğer diğer maddeler gibi, hacmi küçülseydi yoğunluğu da artacağından, donan buz denizin dibine çökecekti. Böylece deniz dipleri buz yığını halini alacaktı ve deniz diplerinde hiç bir canlı yaşayamayacaktı. Bu hal, bütün alemi yaratan Allahü tealanın kudret ve merhametinin açık işaretlerinden bir tanesidir.

Karayollarında donmanın önüne geçilmesinde ve buzun bol miktarda ticari maksatlarla üretilmesinde, sudaki katkıların donma noktasını düşürmesi özelliğinden faydalanılır. Saf olmayan suyun Donma noktasının düşük olmasından istifade edilir. Mesela deniz suyu -2, -7°C de donar. Bu sebepten donması istenmeyen yollara tuz serpilerek donma derecesi düşürülür.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Özellikleri Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …