Bursada Turizm

Bursa’da Turizm

Bursa’da Turizm? Bursanın Turizmi? Bursa Turizmi?

Bursa Turizmi Turizm potansiyeli açısından İstanbul’dan sonra en önemli merkezlerden olan Bursa, tarihi eserlerinin zenginliği ile gözleri kamaştırmaktadır. Bursa ve İznik erken Hıristiyanlık ve Osmanlı döneminin eşsiz eserleri ile süslüdür Türkiye’nin kış turizmi merkezi olan Uludağ Kayak Merkezi Bursaya 40 Dakika uzaklıktadır ve kış turizminin bütün olanaklarına sahiptir.

Marmara Denizi kıyıları uzun yıllardan beri bütün Türkiyenin tercih ettiği tatil yöreleridir Uludağ Milli Parkı günübirlik turizm, kampçılık ve trekking için ideal bir ortamdır. Uludağ etekleri özel araçları ve cip safari ile geziye çıkanlara sihirli güzelliklerini sunar. Pek çok keşfedilecek yer arasında Bursa ilçelerinin tabii güzellikleri, çağlayanları, mağaraları ve otantik Osmanlı köyleri yer alır.

Bursa kaplıcaları Roma Döneminden beri kullanılan Sağlık merkezleridir. Bursa içinde Çekirge semti bir kaplıcalar merkezidir. Bursa ilçelerinin çoğunda da kaplıcalar yılın her döneminde büyük rağbet görür.

iznik ve Uluabat Apolyont Gölleri yüzme, kano ve sörf gibi Su sporları için ideal alanlardır Bursayı tanımak için kent içinde en az iki Gün konaklamak gerekir. Tabiat güzelliklerini tanımak tamamen arzuya bağlıdır. ilk ve Orta çağın en önemli merkezlerinden biri olan iznike bir gün ayırmak gerekir. Bursa bütün zenginliklerini keşfe çıkan Türkiye ve Dün ya insanlarını ünlü konukseverliği ile ağırlamaktan gurur duyan insanların yönettiği her zevke hitabeden konaklama tesislerine sahiptir.

Tarihi Eserler

Kurulduğu tarihden günümüze dek devamlı gelişme içinde olan Bursanın bugün ulaştığı sınırlar Uludağ eteklerinden Bursa ovası içlerine, izmir, Mudanya, Yalova ve inegöl yollarına, civar köylere uzanmaktadır. iç içe tarih kokan sokaklar, evler yerlerini beton yığınlarına terk ederken birçok tarihi anıt bu yığınların arasında adeta kaybolmaktadır.

Yıldırım Külliyesi Emirsultan Camii ve Türbesi Yeşil Türbe Yeşil Medrese Muradiye Külliyesi Tarihi Hanlar Ulu Camii Bursa Kalesi Osmangazi Türbesi

Orhangazi Türbesi Hüdavendigar Türbesi Hüdavendigar Camii, Cumalıkızık Köyü Müzeler Bursada ilk Müze 19 Ağustos 1904 tarihinde imparatorluk Müzesinin Müze-i Hümayun bir şubesi olarak Bursa Erkek Lisesinde açılmıştır. 1904-1930 tarihleri arasında eserler Erkek lisesinin bir bölümünde depolanmış ve sergilenmiştir. Bu eserlerin birçoğu bugün Yeşil Medresedeki Türk islam Eserleri Müzesi ve Kültürpark içerisineki Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

Arkeoloji Müzesi Türk islam Eserleri Müzesi Atatürk Müzesi Osmanlı Evi Müzesi Hüsnü Züber Evi Mütareke Evi Müzesi Tahir Paşa Konağı Şemaki Evi Müzesi

Celal Bayar Müzesi Uludağ Milli Parkı Bursanın 32 kilometre güneyinde, karayolu ile Bursaya 40, havaalanına 60 dakikadır. Antik dönemde Olympos Misios adıyla tanınan Uludağ, Troya Savaşını tanrıların izlediği yer olarak ta mitolojideki yerini almıştır. 2543 metreye ulaşan doruğu ile Batı Anadolunun en yüksek dağıdır.

Olağanüstü tabii yapısı, flora ve faunasının zenginliği ile 1961 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Türkiyenin en önemli Kış Sporları ve kış turizmi merkezidir.

Kayak tesislerinin yeterliliği ile konaklama imkanları Uludağın vazgeçilmez bir tatil yöresi olmasını sağlamaktadır. Yaz aylarında kampçılık, trekking ve günübirlik piknik alanı olarak yararlanılması Uludağı her mevsim çekici kılmaktadır. Uludağ 20 Aralık – 20 Mart tarihleri arasında 120 gün/yıl süreli kayak mevsimine sahiptir. Merkezde 5 telesiyej, 7 teleski ve 1 adet teleferik vardır.

Ulaşım Bursadan Uludağ Milli Parkı giriş kapısına Karabelen 22 km.lik Asfalt yol ile ulaşılabilmektedir. Buradan Oteller yöresi ve kayak merkezine 10 Km.lik asfalt + parke yolla ulaşılmaktadır. Ayrıca Bursadan 20 Dakikalık bir teleferik yolculuğu ile Uludağ Milli Parkı Sarılan kamp ve kullanım alanına ulaşılabilmektedir.

Mesire Yerleri Bursa, tarihi ve turistik yerlerin yanısıra daha çok iç turizme ve günübirlik etkinliklere hitap eden mesire yerleri açısından da zengin bir coğrafyadadır.

Uludağ Ulusal Parkı Uludağda üzerinde 11 teleski çalışan takriben 104 hektarlık kayak yapılabilecek alan mevcuttur. Mevcut tesisiler 2950 kayakçıya hizmet verebilmektedir. 1961 hektarlık bir alanda kurulmuş bulunan Uludağ Ulusal Parkı Bursaya 36 km. Uzaklıktadır. Ulusal Park içinde yer alan yaylalar ve mesire alanları, Karabelen, Kadıyayla, Sarıalan, Çobankaya, Bakacak, Devetaşı, Gölcük Kampı, Hamur Alanı ve Kirazlıyayladır. Ayrıca Kazancıbayırı ve Mezit Boğazı Orman içi Dinlenme Yerleri vardır.

Osmangazi ilçesi inkaya Köyü tarihi Çınarı Uludağ çıkışında yer alan tarihi çınarın 570 yaşında olduğu sanılmaktadır. Manzara, seyir olanağı vardır.

Kireç Ocakları Bursa, -Uludağ yolu üzerinde Bursa kentini kuş bakışı seyretme olanağına sahip olan yörede park yerleri, TCKca düzenlenmiş dinlenme yerleri bulunmaktadır.

Nilüfer ilçesi Gümüştepe Bursaya 6 km. Uzaklıkta Misi köyü yakınında bulunan Gümüştepe Orman içi Dinlenme yerinin kapasitesi 2000 kişi/gündür.

Göl Yazı Bursa-Karacabey yolu üzerinde Karacaoba köyünü geçince 6 km.lik bir yolla ulaşılan Gölyazında tarihi çınar, kale ve kilise kalıntısı bulunmaktadır.

Yıldırım ilçesi Cumalıkızık Köyü Tarihsel dokunun tümüyle korunmuş olduğu yerleşimde Osmanlı mimarisinin özelliklerini görmek ve incelemek olanağı bulunmaktadır.

inegöl ilçesi Oylat İnegöl’e 27 km. Uzaklıkta yer alan Oylat Kaplıcaları ve Orman içi Dinlenme yerinin günlük kullanım kapasitesi 1000 kişi/gündür.

Cerrah Köyü inegölün 5 km. Batısında yer alan Cerrah Köyü doğal güzellikleryle ilgi çekmektedir Karacabey ilçesi Yeniköy Marmara kıyısında Karacabeye 33 km. Uzaklıkta plaj ve orman içi dinlenme yeridir. Haziran – Eylül aylarında yoğun olarak kullanılmakta olup günlük kapasitesi 2500 kişi/gündür.

Keles ilçesi Kocayayla Kelese 5 km.uzaklıkta Orman içi Dinlenme yeridir. Günlük kullanım kapasitesi 800 kişi/gündür Kestel ilçesi Derekızık Köyü Kestele 7 km. Uzaklıkta bulunan bu köy orman içinde, içerisinden nehir geçen doğal güzelliklere sahip bir köydür.

Saitabat Şelalesi Derekızızk köyüne 3 km. Uzaklıktaki bu şelalae bir kanyondan dökülmektedir Mudanya ilçesi Çanaklıçeşme Bursaya 30 km. Uzaklıkta yer alan Orman içi Dinlenme yerinde günlük kapasite 1000 kişi/gündür.

Mustafa Kemal Paşa ilçesi Mustafa kemal paşa ilçesindeki mesire yerleri Tümbüldek Şelalesi Su Uçtu Şelalaesi Karataş Mesire Yeri Orhaneli ilçesi

Çınarcık Orhaneliye 2 km.uzaklıkta, Karaçam Ormanları ile kaplı alanda, orman içi dinlenme yerididr. Günlük 1000 kişilik kapasiteye sahiptir.

Yenişehir ilçesi Yarhisar Köyü Yenişehir-inegöl karayolundan ayrılan bir yolla ulaşılan köy, Yenişehire 16 km. Uzaklıktadır. Doğal ve tarihsel zenginliklere sahiptir.

Termal Turizm Bursa Kaplıcaları ve Hamamları Bursa, Roma döneminden beri şifalı sularında sağlık arayan insanların ilgisini çekmiştir. Roma imparatorları Trajanus 98 – 117 ve Hadrianus 117 – 138 dönemlerinde Bursada çeşitli yapıların yapıldığı ve Justinianus 527-565 zamanında Çekirgede hamamlar yapıldığı bilinmektedir. Bizans döneminde hamam ve şifa kaynağı ılıcaların yapımına devam edilmiştir.

Bursanın kaplıca suları şehrin batısındaki Bademli Bahçe ve Çekirge yörelerinden çıkmaktadır. Her iki bölgeden çıkan suların kimyasal analizleri farklı sonuçlar verir. Osmanlı döneminde Bizans devrinden kalan hamamların tamiri yapılmış ve yeni kaplıcalar inşa edilmiştir. Bu kaplıcaların en tanınmışları Kükürtlü, Eski Kaplıca, Yeni Kaplıca ve Koca Mustafa Paşa Kaplıcalarıdır.

Yeni Kaplıca Çelik Palasın önünden sağa dönen yol bu kaplıcanın yanından geçmektedir. Kaplıca Kanuni Sultan Süleymanın veziri Rüstem Paşa tarafından 1552 yılında yaptırılmıştır. Bina emini Kerim Beydir. Yapı malzemesi Demirtaş Hamamından satın alınmıştır.

oğuk kısmı geniş ve iki büyük kubbe ile örtülüdür. Buradan tek kubbe ile örtülü ılıklık kısmına geçilir Sıcaklık kısmı ortasındaki büyük havuz ile görülmeye değer . Bu havuzda yüzmek mümkündür. Kaynak su aslan ağızından ufak bir havuza ordan da büyük havuza akmaktadır. Sıcaklığa girişte sağlı sollu ufak kubbelerle örtülü odalardan sağdakine halk arasında Eşek Terleten denilmektedir. Buradaki havuza bırakılan bir yumurta hemen pişmektedir. Kaplıcanın duvarlarında ve yerlerdeki mozaikler ile çiniler devrin en güzel örnekleridir.

Kükürtlü Kaplıcaları Çekirge yolu üzerinde Kükürtlü Bahçesinin arkasında kalmaktadır. Kaplıcanın erkekler kısmını I.Murad Hüdavendigâr, kadınlar kısmını II.Bayezıd yaptırmıştır. ilk yapılan bölümlerden birinde çapraz, diğerinde düz tonozla örtülü iki eyvan vardır. Ufak bir halveti ve helası mevcuttur. II. Bayezıdin yaptırdığı kısım daha büyük boyutlardadır. Üstü kiremitlerle örtülüdür. Bu kısmın duvarları ve kubbe kasnağı kesme taşla yapılmıştır. Uludağ Üniversitesi birimlerine geçen kaplıca aslına uygun şekilde geniş çaplı onarıma tabi tutulmuştur.

Eski Kaplıca Çekirge meydanında, cadde seviyesinden aşağıda Kervansarayın bünyesinde Bursanın en büyük ve en eski kaplıcasıdır yerinde Bizanslılara ait bir hamam kalıntısının bulunmasından dolayı Eski Kaplıca ismi verilmiştir. Kaplıca I.Sultan Murad tarafından çift hamam olarak yapılmıştır. 1511, tarihinde de II.Bayezıd soğukluğu ilave ettirmiştir.

Soğukluk kısmı iki kubbe ile örtülüdür. Ortadakinde ufak bir havuz vardır. Bunun iki yanına yarım kubbeler kullanılmıştır. llıklık kısmında sekiz sütun üzerine bindirilmiş yuvarlak kemerler kubbeyi taşımaktadır. Merkezinde ufak şadırvanı, sağında ufak bir odası mevcuttur.

Sıcaklık kısmında mermer aslan ağızından boşalan Sıcak su ufak havuza ordan da yedi metre çapındaki havuza akmaktadır. Aslan ağızının bağlandığı yerde, 1675 yılına ait kitabeli bir ayna taşı vardır.

Havuzun etrafında yer alan sekiz sütun ve başlıkları Bizans devrine aittir. Hamamın yapımını hızlandırmak için başka yerden getirilip burada kullanılmıştır. Çatı ilk yapıldığında kurşunla kaplı iken 1612 yılında kurşunlar sökülerek kiremitle kaplanmıştır.

Oylat Kaplıcaları inegölün 27 kilometre güneyinde Uludağ eteklerindeki Oylat çam Ağaçları arasında şifa kaynağı bir kaplıca ve mesire yeridir. Günübirlik olarak da büyük ilgi çeken bir tabiat köşesidir. Oylat Kaplıcaları özellikle Ağrılı sinir hastalıkları için bir şifa kaynağıdır. Kaplıca civarında Otel ve Motel gibi konaklama tesisleri bulunmaktadır.

KonaklamaTurizm potansiyeli açısından istanbuldan sonra en önemli merkezlerden olan Bursa, tarihi eserlerinin zenginliği ile gözleri kamaştırmaktadır. Bursa ve iznik erken Hıristiyanlık ve Osmanlı döneminin eşsiz eserleri ile süslüdür.

Türkiyenin kış turizmi merkezi olan Uludağ Kayak Merkezi Bursaya 40 dakika uzaklıktadır ve kış turizminin bütün olanaklarına sahiptir.

Ulaşım Bursa, karayolu ulaşım ağını bölge ve ülke ölçeğinde taşımaktadır. ilin karayolu ağı toplam 5.055 km.dir. iç Batı Anadolunun istanbula ve Avrupaya açılımında, aynı şekilde dış ülkelerden ve istanbuldan iç Batı Anadolu ve Egeye olan ulaşımın bağlantı noktasıdır. Aynı zamanda Trakya ve iç Batı Anadolu gibi en kalabalık bölgeleri birbirine bağlamaktadır. Bursa,kısmen bölgeler arası bütünleşmeyi sağlayan bir şehir niteliğine sahiptir.

Denizyolu ilin deniz yolu ile ulaşımı, Mudanya ilçesinden ve Yalova ilinden sağlanmaktadır. istanbul Deniz Otobüs işletmesince iDO Mudanya-Yenikapı istanbul arasında günlük seferler düzenlenmiştir. Yalova ilinden istanbula vapur ve deniz otobüsü seferleri yapılmaktadır.

Havayolu Küçük yolcu taşıma kapasiteli Hava taşıma araçlarına hizmet veren Bursa Havaalanının, kent merkezi içinde kalması ve ulusal, uluslararası hava taşımacılığı ihtiyacına karşılayamaması nedeniyle Yenişehir ilçesinde yapımı tamamlanan Bursa Yenişehir Havaalanı uluslararası hava trafiğinin hizmetine girmiştir

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …