Burçak Nedir

Burçak Nedir

Burçak Nedir? Burçak Ne Demek? Burçak Nedir Kısaca? Burçak Ne Demektir? Burçak Hakkında Bilgi?

Burçak Nedir, Türkiyede yetiştiği yerler Anadolu ve Trakya. Kökü dik ve esmer renkte, sapları köşeli ve 25-30 cm boyunda, çalı manzarasında, yaprağı 8-10 çift yaprakçıktan müteşekkil ve nihayetleri sülüklü, çiçeği sarımtrak beyaz renkte, daneleri çok küçük, köşeli, kırmızımtrak esmer renkte, baklagiller familyasına bağlı yıllık bitki.

160 kadar türü Kuzey Yarım Kürenin mütedil bölgeleri ile Güney Tropik bölgelerde yetişen ve yetiştirilen yıllık veya çok yıllık yem ve süs bitkileridir.

Burçak hemen hemen memleketimizin her yerinde yetiştirilmektedir. En çok Orta Anadolu ve Ege bölgesinde üretilir. Burçağa, Doğu Anadoluda küşne derler. Üretim miktarı senede 85.000 ton kadardır.

Burçak, danelerinin büyüklük ve küçüklüğüne, danelerin renklerine ve dane üzerindeki lekelere göre çeşitlere ayrılır. Memleketimizde ise yetiştikleri yere göre ad alırlar. Burçak için toprağın bir defa işlenmesi yeterlidir. Erken ekmek lazımdır. Bu süretle verim daha fazla olur. Ekimi memleketimizde serpme olarak yapılır. Dönüme Takriben 1000 m2 8-10 kilo tohum sarf edilir. Tohum ekildikten sonra tırmıkla toprağa gömülür. Tohumları küçük olduğundan pek derine gömmemelidir.

Burçak sık biter. Boylanmadığı için çapalanmaz. Yabani otlar görülürse, elle toplanır. Bitkilerin sarardığı ve baklaların kuruduğu zamanda hasada geçilir. Akburçak Lathyrus satıvus, sarıburçak Lathyrus aphaca türlerinin tohumları zehirlidir. Tohumlarının bileşiminde nişasta, yağ ve proteinden başka toksik zehirli maddeler vardır ki, insan ve hayvanlar için zehirlidir. Uzun süre una karışmış ekmeğini yiyen insanlarda ve tohumunu yiyen hayvanlarda, vücudun belden aşağı kısımlarında,

bacaklarda ağrılar, yanmalar ve nihayet felç ile sonuçlanan zehirlenmeler olur ki, buna latirismus hastalığı adı verilir. Bu hastalık Akdeniz çevresi memleketlerinde, Hindistan ile ülkemizin Güney Anadolu bölgesinde görülür. Kullanıldığı yerler Burçak yeşil olarak koyunlara yedirilir. Daneleri sığırlara verilir. Kuvvetli bir hayvan yemidir.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …