Boy Nasıl Uzatılır

Boy uzatma
Kısa boylu olmak ya da uzun boylu olmak insan üzerinde değişik psikolojilere neden olabilmektedir. Aslında kısa olmanında, uzun olmanında avantajları bulunmaktadır. Sporlara göz atıldığı zaman, kısa boylular jokeylik yapabilmekte, uzun boylulara bakıldığı zaman ise basketbol oynayabilmektedir.

Boy ile ilgili yaşanılan sıkıntılar aslında çevrenin etkisinde oluşmaktadır. Kısa boylu kişilere; cüce, hobit gibi lakaplar takarak eğlenilmesi, uzun boylu kişilere ise; sırık, deve gibi tabirlerin kullanılması o kişinin psikolojisini etkilemektedir. Uzun boylu olan kişiler, yaşları ilerledikten sonra uzun boylu olmanın avantajlarının farkına vararak takıntısından kurtulmaktadır. Ancak kısa boylu olan kişiler bu psikolojiden kurtulamaz ve kendini boy uzatma içerisinde bulur.

Uzun boylu insanların geneline bakıldığı zaman, uzun boylu olan kişiler çocukluğunda sahil kesimlerinde yaşamışlardır. Sulak yerde büyüme terimi de buradan geliyor olsa gerek..

Ergenlik döneminde insanların boyları hızlı bir şekilde uzamaktadır ve ergenliğin son anlarına doğru yavaşlık göstermektedir. Ergenliğin bitimiyle beraber de boy uzaması son bulmaktadır. Kızlarda ergenlik, 14-15 yaşına kadar sürerken, erkeklerde 16-18 yaşlarına kadar sürebilmektedir.

Boy uzamasını etkileyen en önemli faktörler dengeli beslenmek ve spor hareketleri yapmaktır. Çocukluktan itibaren; süt tüketimi, bal tüketimi, arı sütü gibi yüksek protein içeren besinlerin tüketilmesi kemik gelişimini oldukça etkilemektedir. Ayrıca basketbol gibi sporlarda boy uzamasını sağlamaktadır. Basketbol oynarken kendinizi yukarıya doğru çektirme kuvveti uygulamanız sonucunda kemiklerinde etkileşim meydana gelmektedir.

Çoğu kişi için boy uzaması bir hayal haline gelir. Sonuç olarak ergenlik bitmiştir ve kendini kötü hissediyordur. Bu gibi durumlarda ameliyat ile boy uzatılması yapılmaktadır. Ancak her ne kadar sağlıksız bir uygulama olsa dahi, insanlar bir kaç cm dahi olsa riski göz önünde bulundurarak ameliyat olurlar.
Boy uzaması çocukluktan sağlanan bir durumdur ve çocuklukta beslenme ile spora dikkat edilmesi sonucunda uzun boya kavuşulması olasıdır. Kimi kişilerde genler kaynaklı olarak protein içerikli besinleri az tüketseler dahi boyları uzayabilmektedir.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …