Böbrek Ağrısına Ne iyi Gelir

Böbrek Ağrısına Ne iyi Gelir? Böbrek Ağrısı Nedir?

Böbrek Ağrısına Ne iyi Gelir? Başta yemek alışkanlığı olmak üzere böbreğin sağlığını sağlığının bozulmasına neden olan bazı unsurlar vardır, vücutta meydana gelen enfeksiyonlar, üşütme, kötü beslenme gibi.Bundan dolayı bazen böbrekte keskin ve dayanışmaz ağırlar luşabilmektedir. Erkeklerin aksine kadınlar böbrek ağrılarına daha fazla maruz kalmaktadırlar. Bu ağrıların bazıları geçici olmakla birlikte evde tedavi edilebilirkern, bazıları tıbbi müdahala gerektirebilir.Şiddetli böbrek ağrıları kesinlikle ihmal edilmemeli ve geçikmeden doktora başvurarak teşhisin konulmasıyla birlikte tedavi süresinin başlatılması gerekir.Böbrek Ağrısına Ne İyi GelirBöbrekler boşaltım sistemine yardımcı olan organlardan bir tanesidir. Sindirim sisteminin önemli bir elemanı olan böbrek asit-baz dengesini korumanın yanısıra kan basıncı seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur. En önemli görevi şüpheşiz yayarlı maddaler alındıktan sonra vücudun işine yaramayan atıkların idrar ve diğer yollarla dışarı atımasını sağlamasıdır.

Böbrek Ağrısı Nedenleri

Böbrek Ağrısına Ne iyi Gelir? Yukarıda belirttiğimiz gibi böbrek ağrısına neden olan bir çok iç ve dış unsur saymak mümkün, bunlardan bazıları şunlardır;

 1. Böbrek içinde kanama
  Böbrek Tümörü
  İdrar yolu enfeksiyonu
  Böbrek damarlarında kan pıhtılaşması
  At nalı böbrek ( her iki böbreğin doğuştan birbirine yapışık olması)
  Böbrek içindeki taş
  Büyümüş prostat
  İdrar akışının engellenmesi

Böbrek Ağrılarının Belirtileri

Diğer bütün hastalıklarda olduğu gibi, böbrek ağrılarının belirtileri vardır genelde şiddetli ağrı ile kendini gösterir, bunun yanında aşağıdaki belirtileri sıralamak mümkün;

 1. Kasık arkalarında ağrı
  Ateş hiss,
  Titreme
  Zihinsel yorgunluk
  Iştah kaybı
  İdrar esnasında yanma hissi
  İdrar yaparken kanama
  Kötü kokulu idrar veya koyu idrar
  Alta işeme (genel olarak çocuklarda olur)
  Karın altında ağrı

Böbrek Ağırısı Tedavisi

Böbrek ağrısı yukarıda belirttiğimiz şekilde ansızın ve çok şiddtli kendisini gösteririr, bazen çok az su tüketen kişilerde şiddetli olmayan ağrılar olabilir. Bu yüzden düzenli olarak su tüketmek böbrek sağlığı için doldukça önemlidir. Su tüketmek susamadan yapılmalıdır, vücudun su istemesi zaten artık son noktaya geldiğini gösterir. Bünye susuzluk çekmeden düzenli şekilde su alaımı yapılmalıdır, böylece böbrek ağrılarına neden olan bir çok unsur otomatik olarak ortadan kaldırılmış olur.

Bunların dışında böbrek ağrıları hissedilmeden bazı hastalıklar ortaya çıkabilir, bu tür hastalıkların erken teşhis edilmesi için bazı periyodlarla böbrekleri ve diğer organları kontrol ettirmek önemlidir.

Böbrek ağrılarısına maruz kaldığınızda mutlaka doktorunuza başvurarak tıbbi yardım istemelisiniz. Doktorunuzun yaptığı incelemeler sonucu belirlenen ilaçlı veya ilaçsız tedavileri uygulamalalısınız. Doktorunuz tarafından belirlenen tedavi ile birlikte yine onun görüş ve onayına dayalı olarak aşağıda sunacağımız bitkisel tedavi metodlarını kullanabilirsiniz.

Burada sizinle paylaşacağımız bitkisel tedavi metodlarını uygulamadan önce kişisel sağlık koşullarınızı göz önünde bulundurarak doktorunuza danışarak başka sağlık sorunlarına neden olmayacağından emin olunuz.

Su

Böbrek ağrısından muzdaripseniz su bunun en önemli çözümü olabilir. Suyun en önemli özelliği vücuttan toksinlerin kolayca atılmasını sağlamasıdır. Suyun bu fonksiyonu böbreklere yardımcı olur ve su eksikliğinden kaynkalanan böbrek ağrısını giderir. Bunun için günde 8-10 bardak su içilmesi önerilmektedir.

Limon Suyu

Limonun içerdiği kalsiyum böbreklerdeki kum ve taşların kırılmasını sağlayan sitrik asit seviyesini arttırmayı sağlar. Düzenli olarak limonata içmek sık sık idarar çıkarıp bövreklerin temizlenmesini sağlar.

ısırgan Yaprakları

ısırgan yaprakları böbrek ağrısını geçirdiği gibi ıdrarı teşvik ederek sindirim sistemine yardımcı olur. Düzenli şekilde ıdrarı teşvik eden ısırgan yaprakları başta böbrek sağlığı olmak üzere, sindirim sistemi sağlığını korur.

Buğday Ekmeği

Böreklerde oksalat oluşumunu önlediği gibi, lif, protein, magnezyum açısından zengin olduğu için böbrek sağlığının korunmasını sağlar. Buğday ekmeği uzun vadede tüketilidğinde böbrek ağrolarını giderebilir.

Fasulye

Kısık ateşte hazırlanan lezzetli faulse yemeği sindirim sistemine yardımcı olduğu gibi taş dahil böbreklerde ağrıya neden olan ağrıları giderir. Fasylye aynı zamanda böbrek enfeksiyonlarına faydalıdır. Ayrıca fasuyleyi kaynatarak soğuduktan sonra suyunu içebilirsiniz.

Fesleğen

Böbrek ağrıları ve enfeksiyonları için fesleğen harika bir tercih olabilir. Böbrek ağrılarından muzdarip olan kişiler için balla karıştırılarak tüketilmesi sorunu büyük ölçüde çözmeye yardımcı olabilir.

Kereviz

Antiseptik özelliği olan kereviz de böbrek ağrılarını gideren diğer önemli biktilerden birisidir. Kerevz oksalat’a neden olan toksinlerden bünyeyi temizlemeye yardımcı olur. Bunun yanında böbrek ağrısına neden olan böbrek taşlarının oluşumunu engeller.

Nar

Nar suyu başta böbrek enfeksiyonları olmak üzere böbrek ağrısına faydalıdır. Böbrek taşları problemlerinde bile nar suyu tavsiye edilmektedir. Günde bir bardak nar suyu tüketilmesi böbrek ağrısı sorununu ortadan kaldırabilir.

Karpuz

Potasyum açısından oldukça zengin olan potasyum, böbrek taşı oluşumuna engel olabilir. Böbrek taşalarının ne kadar acı verici olduğunu yaşayanlar bilir, yaz mevsimlerinde düzenli şekilde karpuz tüketimi böbrek taşları ve böbrek ağrısı sorunlarını giderebilir.

Domates Suyu

Dünde bir bardak domates suyu var olan böbrek ağrısına iyi gelebilir,bunun yanında genel böbrek sağlığını korumaya yardımcı olabilir. Bunun yanında domatesleri doğrayarak hastanın ağrı olan kısmına bir bez aracılığıyla bağlayabilirsiniz.

Zeytin Yağı

Zeytin yağının böbreklere genel anlamda faydalı olduğunu söylemek mümkün, özellikle böbrek taşı için düzenli olarak kullanılabilir. Günlük salata tüketimlerine zeytin yağı eklemek bile böbrek ağrısı sorunlarına yakalanma riskini ciddi anlamda azaltır.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …