Ana Sayfa / Bilgisayar internet / Bilgisayar Nedir

Bilgisayar Nedir

Bilgisayar Nedir

Bilgisayar Ne Demek? Bilgisayar Nedir Kısaca? Bilgisayar Ne Demektir? Bilgisayar Hakkında Bilgi? Bilgisayar Hakkında Kısa Bilgi?

bilgisayar Ne Demek, Bilgisayar kendine önceden yüklenmiş program gereğince çeşitli bilgileri verileri uygun ortamlarda saklayan ve istenildiğinde geri getiren, çeşitli aritmetik ve mantıksal işlemler yapan çok hızlı çalışan elektronik bir cihazdır bilgisayarın, Elektronik kısmına donanım hardware, program kısmına ise yazılım software deni bilgisayarın gelişiminde şu 4 unsur hiç değişmemiştir bilginin Girişi Giriş birimleri klavye, mouse, kamera, scanner, fax-modem vb Bilginin saklanması hafıza Harddisk, disket, cd-rom vb Bilginin işlenmesi beyin Merkezi işlem birimi Central Processing Unit-CPU Bilginin çıkışı Çıkış birimleri Monitör ekran, Printer yazıcı, plotter/çizici, modem

Bilgisayar Donanımı

Donanım bilgisayarı oluşturan her türlü fiziksel parçaya verilen verilen addır. Donanım bir merkezi işlem biriminden Central Processing Unit-CPU ve bu birime bağlı çevre birimlerinden oluşur. Çevre birimleri de ayrıca giriş birimleri input devices ve çıkış birimleri output devices olmak üzere iki kısma ayrılır.

Merkezi işlem Birimi CPU Bilgisayarın içindeki temel elemanıdır. Mikro işlemci diye de anılır. Komutları işler, hesaplamaları yapar, bilgisayarın içindeki bilgi akışını kontrol eder ve yönetir.Mikro işlemcilerin her yeni kuşağı bir öncekinden çok daha güçlüdür. 286, 386 ve 486 kuşakları artık demodedir. Günümüzde pentium ve daha üst işlemciler geçerlidir.

Mikro işlemciler intel IBM, AMD ve Cyrix gibi firmalar tarafından üretilir. intel’in mikro işlemcileri yaygın olarak kullanılır Ana bellek ram Ana bellek veya rastgele erişimli bellek Random Access Memory-ram, bir giriş cihazından veya bir ikincil depolama cihazından okunan veri ve programların, çalıştırılan programlardan elde edilen sonuçların ve bir ikincil depolama cihazına veya bir çıkış cihazına gönderilmeye hazır olan çıktıların tutulduğu yerdir. Buradaki rastgele erişim ifadesi bilgisayarın bellek içerisindeki herhangi bir adrese doğrudan gidip bilgileri okuyabileceği veya yazabileceği anlamında kullanılmaktadır. Ana bellekte veriler geçici olarak tutulur başka bir deyişle bilgisayar kapatıldığında bu veriler silinir. Çok kullanıcılı sistemlerde bilgisayar bir kullanıcı için herhangi bir işi yapmayı bitirdiğinde, ana bellekteki aynı kısma diğer kullanıcılar için işlenmesi gereken veri ve programlar yerleşir. Ana bellek diğer bilgi saklama araçlarına oranla biraz daha pahalıdır.

Ana Belleğin Temel Görevleri Şöyle Özetlenebilir

Halihazırda çalışan programların program deyimleri ve bu programların ihtiyaç duyduğu verileri tutmak.işletim sistemi yüklendikten sonra ana bellekte sürekli olarak kalması gereken işletim sistemi bileşenlerini tutmak Programlar tarafından üretilen sonuçları tutmak Sabit disklere veya harici bir cihaza gönderilmeye hazır olan çıkış bilgilerini tutmak.

Bellekte yerleşik olan veri ve programlara ihtiyaç halinde tekrar ulaşabilmek için ana bellekteki her bölgenin bir adresi vardır.

Ana Belleğin Büyüklüğü

aynı anda çalışabilecek program sayısını ve programların çalışma hızını etkiler Ön Bellek Cache Memory Ana bellek ile merkezi işlem birimi arasında görev yapan ve ana bellekten çok daha hızlı olan bir bellektir. Bu bellek birimi işlem esnasında çok sık kullanılan bilgisayar talimatları ve geçici olarak tutulan bilgiler için bir yaz-boz tahtası olarak kullanılır. CPU ‘nun ana bellekten veri alırken harcadığı zamanı azaltır bu da bilgisayarı, hızlandırır. CPU, ana bellekten veri alması gerektiğinde, bu verinin dahili ön bellekte olup olmadığına bakar. Dahili ön bellek, CPU’nun en son işlediği verilerin bir kopyasını saklar. Aranan veri dahili ön bellekte bulunamazsa harici ön belleğe bakılır. Harici ön bellekte de bulunamayan veriler ana bellekten alınır. Bu, ön belleğe göre daha yavaş bir süreçtir.

bios Basic input Output System BiOS yongası entegresi, bilgisayarın açılışı sırasında parçaları kontrol eden ve onları çalışmaya hazır duruma getiren bir program içerir. ROM Read Only Memory türündeki bellek üzerinde kaydedilmiş bir programdır. Bu tür bellekteki bilgiler bilgisayarı kapattığınızda silinmez.NotBIOS bugün üretilen anakartların çoğunda, Flash ROM üzerine kayıtlıdır. Bu türdeki belleğin içeriği bilgisayarı kapadığınızda silinmez ama gerektiğinde özel bir program çalıştırılarak değiştirilebilir.Böylelikle BiOS un içerdiği hatalar giderilebilir.

BIOS’ un ilk Görevi

bilgisayarın, açılışı sırasında bellek gibi çeşitli parçaları kontrol ederek, bir problem varsa kullanıcıyı uyarmaktır.Bilgisayarın açılışı sırasında özel bir tuşa genellikle DEL tuşu basarsanız, karşınıza BIOS setup ekranı gelir. Bu ekranda gerekiyorsa, sabit disk sürücülerinin tipi gibi çeşitli bilgileri ve ayarları değiştirebilirsiniz.

Anakart Veriyolu, bilgisayarın içindeki değişik birimler arasında bilgileri taşıyan bir sistemdir Bir bilgisayarın temel devre kartıdır. bilgisayardaki tüm elektriksel bileşenler anakarta bağlanmıştır.Genişletme yuvaları, genişletme kartlarıses, görüntü ekran, modem, network-ağ kartlarının takılabileceği anakart üzerindeki soketlerdir. Genişletme kartları, bilgisayarınıza yeni yetenekler kazandırır. Daha güzel grafikler , CD kalitesinde ses, modem ile iletişim, bilgisayar ağlarınainternet’e bağlanmak … Bunlar, bilgisayarınıza, ekleyebileceğiniz özelliklerden sadece birkaçı. Genişletme yuvalarının tipini, bilgisayarın veriyolu belirler.

Bilgisayar Kasası

Bilgisayarı oluşturan parçaların içine takıldığı ve parçaları bir arada tutan metal ve veya plastik bir kutudur. Önceleri Desktop ve slim kasa adı verilen yatık kasalar kullanılırken son yıllarda Mini Tower diye adlandırılan dik tip kasalar kullanılmaktadır. Ancak IBM, HP ve Compag gibi firmalar daha çok desktop tipi kasaları tercih ediyorlar. Serversunucu veya ana bilgisayar olarak kullanılmak üzere tasarlanan bilgisayarlarda genişleme olanakları fazla olan kasalar kullanılmaktadır.

Kasanın en önemli bileşeni güç kaynağıdır. Güç kaynağı, normal şehir cereyanını bilgisayarın kullanabileceği elektrik enerjisine dönüştürür. Bilgisayar parçalarının fazla ısınmasını engellemek üzere güç kaynağının içinde bir soğutucu fan bulunur. Genellikle mikroişlemcilerin üzerinde de ayrıca bir soğutucu fan bulunmaktadır. PC Personal Computer lerde güç kaynağının kapasitesi ortalama 200-250 watt’tır.

Elektrik cereyanındaki dalgalanmalar ve elektriğin kesilmesi bilgisayarınıza zarar verebilir. Makinenizi ve bilgilerinizi korumak için kesintisiz güç kaynağı kullanabilirsiniz.Kesintisiz Güç Kaynağı, elektrik enerjisindeki dalgalanmalara karşı çıkışında bilgisayarınıza sürekli aynı voltajda temiz bir enerji verir ve kesinti durumunda, içindeki akülerin kapasitesine göre bilgisayarınızı 5 dakika ile birkaç saat arasında çalıştırır.

Bilgisayar Kasasında, bilgisayarı kolayca açmak ve reset yapmak için tuşlar bulunur Açma Kapama Power On Off tuşu, bilgisayarı açıp kapamayı sağlar.Reset tuşu, açma/kapama düğmesine basmadan bilgisayarı yeni açılmış haline getirir. Özellikle makine komutlarınıza uymuyorsa veya kilitlendiyse kullanılır.Sabit disk sürücü ışığı, bilgisayar sabit diske bir şey yazdığı veya ondan bir bilgi aldığıokuduğu zaman yanar. Bu ışık yanarken bilgisayarı sakın kapamayın ve oynatmayın yoksa diskteki bilgiler bozulabilir.

Bilgisayar Kasasının arkasındaki Portlar Seri Port, erkek Konnektör olarak da adlandırılan bu portlarda 9 veya 25 iğnepin bulunur. Seri portlara faremouse, modem, tarayıcıscanner bazen de yazıcı bağlanır. Bilgisayar her seri portu COM etiketiyle görür.COM1, COM2.Paralel Port, dişi konnektör olarak da bilinen bu portlarda 25 delik bulunur. Paralel portlara Yazıcı ve teyp birimleri takılır. Bilgisayar her paralel portu LPT etiketiyle görür.

Monitor Ekran Portu, monitörü bağlamak içindir.Görüntü kartının üzerinde bulunur klavye portu, klavyeyi ve mouse portu da fareyi bilgisayara, bağlar.USA Üniversal Seril Bum portu, yeni bir standart olan USA fareden klavyeye tüm cihazları zincirleme şekilde birbirine bağlıyor. USA portları ile 127 adede kadar cihaz bilgisayara kolayca eklenebilir.

Oyun Portu

joystick’leri bilgisayara bağlar. Genellikle ses kartının üzerinde bulunur Sabit Disk Hard disk ve disketler Yukarıda belirtildiği gibi bilgiler bilgisayarın belleğinde işlenip değerlendiriliyor. Bilgisayarın kapatılması veya elektriğin kesilmesi halinde bellekteki bilgiler siliniyordu. Bellekte geçici olarak saklanan bilgileri kalıcı olarak saklamak için bilgilerin manyetik bir ortama aktarılması gerekir.

En çok kullanılan manyetik ortamların başında ise hard disk ve disketler gelmektedir. Disketler bilgisayara takılıp çıkartılabilirken, hard diskler bilgisayarda sabit olarak kalıyor. Disketlerin hem kapasiteleri düşük hem de disketten bilgi okuma ve yazma hızı hard disklere göre son derece düşüktür. Ayrıca hard diskler disketlere göre daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Yani hard sabit disk sürücü bir bilgisayarın bilgi depolamak için kullandığı en temel birimdir. Veriler bir dizi dönen diskte manyetik olarak saklanırKaydedilen bilgiler dosya adını alır.

bilgisayarınızda birden fazla sabit disk sürücü bulunabilir veya bir sabit disk iki yada daha fazla bölüme ayrılabilir. ilk sabit disk, C sürücüsü diye adlandırılır. Daha sonra takılan hard diskler sırasıyla D,E,F harflerini alır.

Not D harfi genellikle CD-ROM sürücüsü için kullanılır Bir sabit diskin saklayabileceği bilgilerin miktarı, MBMega Byte ve GBGiga Byte ile ölçülür.Günümüzde sabit disklerin kapasitesi 10-50 GB arasındadır.Not 1 GB = 1024 MB olmakla birlikte, bazı sabit disk üreticileri 1 GB = 1000 MB olarak tanımlamaktadır.

disket floppy disk, verileri manyetik ortamda saklayan taşınabilir bir araçtır. Bir disketive hard diski ilk kez kullanmadan önce biçimlendirmek formatlamak gerekir. Formatlama, disketi iz ve sektörlere ayırarak onu kullanıma hazır duruma getirir.

disketler, boyutlarına göre ikiye ayrılmaktadır 3.5 ve 5.25. Bugün kullanılan 3.5 disketlerin veri saklama kapasiteleri için iki yaygın standart kullanılıyor.1.Çift yoğunluklu Double Density-DD 720 KB 2.Yüksek yoğunluklu High Density-HD 1.44 MB bilgisayarlarda disket sürücü A varsa ikinci sürücü B diye adlandırılır.

CD-ROM Sürücü

CD-ROM Compact Disk – Read Only Memory sürücü, kompakt disklerdeki sayısal bilgileri okuyan araçtır. CD-ROM sürücülerde okuma işlemi lazer ışını ile yapılır.CD-RW’larda okuma için ayrı yazma için ayrı lazer ışını kullanılır CD-ROM’lar alüminyumdan üretilmiş, üzerleri şeffaf polikarbonat maddesiyle kaplanmış ve üzerine koruyucu bir cila çekilmiş disklerdir.CD’ler diğer kayıt birimlerine göre daha güvenilirdir. Bir CD’nin bilgi depolama kapasitesi yaklaşık 650-750 MB arasındadır.

Monitör Ekran Monitör veya ekran bilgisayarın mikroişlemcisinden gönderilen sinyalleri gözün görebileceği şekilde görüntüye dönüştüren cihazdır. Yani CPU tarafından işlenilen bilgilerin kullanıcıya iletildiği ortamdır bir çıkış birimidir. Monitörlerin en önemli özelliklerinden birisi ekrandaki görüntülerin netliği veya çözünürlüğüdür.

Çözünürlük resulation, yatay ve dikey olarak ekrandaki nokta sayısıyla ölçülür. Çözünürlük yükseldikçe ekrana daha fazla bilgi sığar, ama ekrandaki görüntüler küçülür. Multisync monitörler, değişik çözünürlüklerde çalışabilirler640x480, 800×600, 1024×768, 1280×1024 gibi. Böylece ekrandaki görüntüleri amaca göre genişletip daraltabiliriz.Büyüklük Monitör büyüklüğü, ekranın köşegen uzunluğuyla ölçülür. Standart monitörler 14 veya 15 inç büyüklüğündedir. 1024×768’den daha yüksek çözünürlüklerde rahat çalışabilmek için 17 veya daha büyük bir monitör seçilmelidir.

Nokta aralığı Görüntü netliği, ekran yüzeyindeki noktaların arasındaki uzaklığa bağlıdır. Nokta aralığı ne kadar küçükse görüntü o kadar net olur. Eski monitörlerde bu 0.39 mm iken şimdiki monitörlerde genellikle 0.28 veya daha küçüktür.Ekran tazeleme Ekrandaki görüntü saniyede en az 60 kez tazelenmelidir. Ekran tazeleme frekansı yükseldikçe daha sabit bir görüntü elde edilir. Non-interlacedtitreşimsiz denilen monitörler ekranı tek seferde tarayabildiği için gözü daha az yorar.

Monitör ve Görüntü Kartı

ekranda görüntülerin sergilenebilmesi için birlikte çalışırlar Görüntü kartı, ana karta bağlanan bir genişleme kartıdır. Bir kablo, görüntü kartı ile monitörü birbirine bağlar.Monitörde görüntülenebilen renklerin sayısı görüntü kartındaki bellek miktarıyla sınırlanır. Görüntü kartındaki bellek yongaları, bilgileri monitöre göndermeden önce geçici olarak saklar. renk sayısı, ekrandaki görüntülerin kalitesini doğrudan doğruya etkiler. Daha fazla renk, gerçeğe daha yakın ve daha iyi görüntü demektir

Ayrıca kontrol et

internetin Faydaları Nelerdir

internetin Faydaları Nelerdir Her şey doğru ve orantılı kullanıldığı zaman, işlevini tam anlamıyla yerine getirir. …