Bekir Berk Hayatı

Bekir Berk Hayatı? Bekir Berk Kimdir?

Bekir Berk Hayatı? Hukukçu, gazeteci ve yazar. 1926 yılında Orduda doğdu. ilk öğrenimini istanbul Beşiktaşta gördü. Ortaokulu Gaziosmanpaşa Ortaokulunda, liseyi Balıkesir Lisesinde okudu. istanbul Kabataş erkek Lisesinde lise bitirme ve devlet olgunluk imtihanlarına girip, diploma aldı. istanbul, hukuk Fakültesine girip 1951 senesinde mezun oldu. istanbul adliyesinde bir yıl staj yaptıktan sonra avukatlık ruhsatını aldı. istanbul barosuna kaydolarak avukatlığa başladı.

Bekir Berk Hayatı

1953-1973 seneleri arasında yirmi yıl müddetle avukatlıkta bulundu. Eski başbakanlardan Adnan Menderesin ve Said-i Nursinin avukatlığını yaptı. Avukatlık vazifesinin yanında çeşitli milliyetçi dernek ve kuruluşlarda vazife aldı. Milli Türk Talebe Birliği, istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Talebe Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

Milli Türk Talebe Birliğine bağlı dernek toplantısında Komünizmle Mücadele Komisyonu Üyeliğine seçildi. Türk Kültür Ocağı adlı cemiyetin iki devre başkanlığında bulundu. Ayrıca Milliyetçiler federasyonu Başkanlığını yürüttü. Bir yıl müddetle Milliyetçiler Derneği istanbul Şubesi Başkanlığında bulundu. Said-i Nursinin ve Risale-i Nur talebelerinin savunmalarını kabul ettiği için bazı dernek mensuplarının itiraz etmeleri üzerine Milliyetçiler Derneğinden istifa etti. Bütün mesaisini, dini faaliyetlerinden dolayı tutuklanan Müslümanların savunmasına ayırdı.

1973 yılında hac vazifesini yerine getirmek üzere Hicaza gitti. Hac vazifesini ifa ettikten sonra Suudi Arabistanın Cidde Radyosu türkçe Yayın Bölümünde çalıştı. 1989 yılında yaş haddi sebebiyle çalışma akdi sona erdiğinden Türkiyeye döndü.

Sakin ve mütevazi bir hayat yaşamaya devam etti. Tutulduğu kanser hastalığından kurtulamayarak 14 haziran 1992 pazar günü istanbulda vefat etti. Fatih Camiinde kılınan cenaze namazından sonra Eyüp Kabristanlığına defnedildi.

Bütün ömrü mücadele ile geçen Bekir Berk çeşitli gazete ve dergilerde makaleleri bulunduğu gibi, çeşitli eserleri de vardır. Sabahaddin Aksakal tarafından yayınlanan Hakkın Müdafaası adlı eserde bazı müdafaaları yayınlandı. Eserlerinden bazılarının isimleri ise şunlardır.

Komünizme Karşı Mücadele, dünya Anayasalarında din, Patrikhane ve Kıbrıs, Mülakat, ankara davası, islami hareket, Müslümanlar Kızıllarla Bir Tutulamaz, kanunsuz Suç Olmaz, ilmi ve hukuki Açıdan Nurculuk Davası, Kararlar I-II, ithamları Reddediyorum, Hakkın Zaferi için, Zafer Bizimdir, Türkiyede Nurculuk Davası, Körfez Fitnesi.

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …