Baş Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

Baş Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

Migren
Sistemik enfeksiyonlardagörülen baş ağrıları
Gerilim baş ağrısı
Kranial sinir nevraljileri
Çok yorulmak ve dinlenmemek
Küme (Cluster) baş ağrısı
göz, kulak, paranasal sinüs sinüsler (Sinüzit), diş ,yüz kökenli ağrılar
kafa travmalarına bağlı baş ağrıları
boyundan kaynaklanan ağrıları
Uykusuzluk,fazla alkol ve sigaradan kaynaklanan baş ağrıları
Damarsal kökenli baş ağrıları
Bazı metabolic hastalıklar esnasında oluşan baş ağrıları
Yapısal lezyon olmayan baş ağrıları
Damarsal olmayan ancak diğer beyin içi hastalıklara bağlı baş ağrıları
Bazı ilaçların kullanılması ile oluşan baş ağrıları
Damar hastalıkları,tansiyonun ani yükselmesi ve düşmesi

Hastalıklar başağrısının en seyrek sebebidir. göze bağlı başağrıları genellikle gözde ya da hastalığın olduğu tarafta kaşta hissedilir. Bu başağrıları genelikle bulanık görme, ışık etrafında halkalar görme ve ışığa duyarlık gibi diğer semptomlarla birliktedir.

migren de başağrısının en yaygın sebeplerindendir. migrenin belirtileri
Baş Ağrısı 4 ile 72 saat sürer.
Genellikle başın bir tarafında odaklanır ve zonklayıcıdır.
Fizik aktivite ile artar.
Bulantı, kusma, ışığa ve sese tahammülsüzlük olur.

Baş ağrısı tedavisi
Başağrısı tedavisi sebebine bağlıdır.Eğer önemli bir hastalık bulunmuşsa bunun tıbbi yada cerrahi olarak tedavisi gereklidir. Eğer sebep depresyon yada Anksiyete ise hastanın aile doktoruna yada psikiatriste başvurulur. Eğer sebep migren yada yüksek tansiyon ise teşhisin kanıtlanması ve bu konunun uzmanının tedavisi en iyi çözümdür.

Kulak, diş, çene eklemi ya da fasiyel sinire bağlı başağrıları genellikle olağan başağrılarından farklıdır ve bu fark sebebi bulmaya yardım eder.

Başağrısının şiddeti vücudun pozisyonuna bağlı olarak değişebilir, bazen baş aşağı eğildiği zaman olağanüstü şiddetli hale gelir.

Baş ağrısı hekime danışılmadan en fazla ilaç kullanılan şikayetlerin başında geliyor. Genellikle başı ağrıyan kişiler yakın çevrelerindeki kişilerin önerdiği ilaçları kullanıyorlar. Oysa bunun birçok önemli sakıncası var. Baş ağrılarını ciddiye alıp doktora başvurmak gerekir. Çünkü baş ağrısı vücudunuzda bir şeylerin eksikliğini haber veren bir işarettir. Bu eksiklik sadece kısa bir süre dinlenmek bile olsa önemsemelisiniz. Aksi takdirde baş ağrınız kronikleşebilir.

Bir bezi soğuk suyla hafifçe ıslatın ve üzerine 2 damla nane yağı damlatıp, 15 dakika kadar ağrıyan bölgenin üzerinde tutun. Ya da bez olmadan sadece nane yağını ağrıyan bölgeye damlatmak da ağrıya iyi gelebilir.

3035°C sıcak suda ayaklarınızı dinlendirin. Ayaklarınızı suda 5 dakika kadar tutun ve ardından su ılık olana kadar soğuk su ekleyin.

Her iki kulak memenizi de iyice ovun. Baş ve işaret parmağı ile burun deliklerinin üzerinden başlayarak göz kenarlarına kadar cildi gererek masaj yapın.

Alnınıza masaj yapın
Migrene dayalı bir ağrı ise yaşadığınız, karanlık ve sessiz bir odada yatarak krizi atlatmayı tercih edin.

Sitmiz bir kadın portalıdır ve kadın bakım, cinsellik, Sağlık, diyet, estetik, güzellik, yemek tarifleri, zayıflama konularını içerir. Önemli not! Bu sitede yer alan bilgiler sadece ziyaretçilerini bilgilendirmek amacıyla yayınlanmaktadır. Yayınlanan yazıların tamamı bilgilendirme amaçlı olup, hiçbir şekilde hekim muayenesi ve konsültasyonunun yerine konulmamalıdır

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …