Aşkın Nur Yengi Hayatı

Aşkın Nur Yengi Hayatı

Aşkın Nur Yengi, 3 Temmuz 1970 te istanbulda doğdu. ilk öğrenimini Erenköy ilk okulunda tamamladı.Ortaokul öğrenimine Türk Musikisi Devlet konservatuarında çello öğrencisi olarak başladı, 11 yıllık bir öğrenim sürecinden sonra mezun oldu. 1981 yılında orta öğrenimine devam ederken Onno Tunç orkestrasında Sezen Aksunun vokalisti olarak görev almaya başladı

1986 yılında Harun Kolçak ile birlikte Eurovizyon şarkı yarışmasında Haydi söyle adlı şarkıyla bireysel olarak boy göstermeye başladı. Bu yılı takiben 1987 Kuşadası Altın Güvercin Şarkı yarışmasında Yeniden, 1988 Antalya Altın Portakalda Portakal çiçeği, 1989 Çeşme Müzik festivalinde Artık hiç ağlama adlı parçalarla uluslararası platformlarda birincilik ödüllerini kazandırdı.

1990 yılında Sevgiliye adlı ilk abümü, iki milyonluk trajı ile son dönemde çıkan ilk başarılı genç sanatçı olarak adını duyurmasını sağladı. Ardından gelen yıllarda, Hesap ver, Sıramı bekliyorum, Karaçiçeğim, Haberci, Aşk kazası, Rafet el Roman ile Peşindeyim singleı, Aşkın Nur Yengi 2002 ve son olarak Yasemin Yağmurları adlı abümlerini yaptı.Almanya, Belçika, ingiltere, isviçre, isveç, Hollanda, ABD gibi birçok dünya ülkesine sayıları yüzleri aşan turnelere çıktı.Malta ve ingilterede klipler çekti. Aşkın Nur Yengi, başarılı albümleriyle sürdürdüğü müzik kariyerinin yanısıra yer aldığı değişik projelerle yelpazesini genişletti.

80 li yıllardan bu yana birçok reklam müziklerini seslendirdi Kurtuluş adlı belgeselde Atatürkün akrabası Fikriye hanımı canlandırdı ve jenerik müziğini yorumladı.

2001 yılında Levent Kırca ve ekibiyle birlikte Kadıncıklar adlı tiyatro oynunda tiyatro sahnesiyle tanıştı Aynı yıl yine Levent Kırca ve ekibiyle birlikte Olacak Okadar Tv adlı güldürü programında rol aldı ve ve bu süre zarfında programın müzik direktörlüğünü üstlendi Cesur Kuşku ve Baylar Bayanlar adlı dizilerde oyunculuğunu ilerletti

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …