Arı Sokmasına Ne iyi Gelir

Arı Sokmasına Ne iyi Gelir? Arı Sokması Nedir?

Arı Sokmasına Ne iyi Gelir? arı sokması durumunda hemen telaş yapmak, paniklemek yanlış şekilde davranmaya sebep olabilmektedir. Öncelikle yapılması gereken o bölgeyi ılık suyla iyice yıkayarak temizlemek olmalıdır. Bu sayede o bölgedeki zehri yaymadan acısını ve ağrısını azaltmak mümkün olacaktır. Basit reaksiyonlardan sonra zaman içerisinde gelişen bazı komplikasyonların üstesinden ilaçlarla, doğal yöntemler ile, basit yıkama yöntemleri ile üstesinden gelmek mümkün olabilecektir.

Arı Sokmasına Ne iyi Gelir? Arı Sokması Özellikle yaz aylarına gelindiğinde, terlikler ve sandaletlerin giyilmesi ile veya meyveleri tüketirken meydana gelebilen yaygın talihsizlikler arasında arı sokması gelmektedir. Arı sokması kimileri için son derece tehlikeli olabileceği gibi, kimileri için ise herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Arı sokması durumunda eğer kişinin alerjisi bulunuyorsa son derece ölümcül sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Eğer arı sokmasına karşı alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız, bir takım belirtiler ile bunu fark etmek mümkün olacaktır. En kısa sürede bu belirtileri fark edip hayati tehlike yaşamamak için doktora başvurmak gerekmektedir. Arı soktuktan sonra birkaç şekilde bu belirtileri kolay bir şekilde fark edip üstesinden gelebilirsiniz.

Arı Sokmasına Ne iyi GelirArı Sokması Belirtileri

Arı sokmasına karşı alerjiniz olup olmadığını ve arı sokmasından sonra herhangi bir hayati risk taşımamak için genellikle ilk bakılması gereken oluşum, arının soktuğu bölgede kızarıklık ve kaşıma gibi şikâyetlerin olup olmadığına dikkat etmektir. Bu tüm arı sokması olaylarında yaşanan sıradan bir durum olsa da bunun devamında seyreden arı zehrinin vücuda bırakılması sebebi ile şişme görülmektedir. Şişme meydana geldikten sonra özellikle alerjik reaksiyonlarda meydana gelen belirtileri solunum güçlüğü görülmesi, karında ağrı, kalp çarpıntıları, mide bulantıları ve en ciddi olarak baygınlık olarak görülmektedir.

Arı sokması belirtileri arasında en tehlikeli olanı kişinin solunum güçlüğü çekmesidir. Aynı zamanda solunum güçlüğü ile beraber kalp çarpıntıları da görülmeye başladığında bu durum kişinin hayatını kaybetmesi şeklinde sonuçlanabilmektedir. Bu sebeple kesinlikle arı sokması küçümsenmemeli ve bu belirtilerin en basiti bile görüldüğünde bir süre gözlemlendikten sonra eğer belirtiler ciddileşiyorsa, anında doktora başvurmak gerekmektedir.

Arı sokması sonrasındaki belirtiler, 24 ile 48 saat aralığındaki süreçlerde dikkatlice gözlemlenmelidir. Eğer alerjik bünyeye sahip kişiler arı sokmasına maruz kaldıysa, bu belirtiler Saatler ilerledikçe artış gösterir. Kontrol altına alındığında da yaklaşık bir hafta boyunca bu belirtiler ve semptomlar görülmeye devam edebilir. Arı sokması anında telaş yapmamak bu belirtilerin en hafif şekilde hissedilebilmesini sağlayacaktır.

Arı Sokması Tedavisi

Arı sokması ardından yapılmaması gereken tek hareket arıyı zorla soktuğu bölgeden ayırmaya çalışmaktır. Arı soktuktan sonra deriye nüfuz edecek zehir, sıkmanız durumunda çok daha büyük bölgelere yayılabilir. Buna bağlı olarak hem zehri daha büyük yere yaymak hem de daha büyük bir acı hissetmek olası bir durum olacaktır. Arıyı zorla bölgeden ayırmanın tehlikeli olabileceğinin aksine, arı kişiyi sokup deriden ayrıldıktan sonra geride kalan iğneyi sert uçlu bir materyalle deriden kazıyarak ayırmak son derece yararlı bir hareket olacaktır.

Bitkisel Tedavisi

Arı sokması tedavisinde kişinin kendi müdahale edebileceği ilk adım amonyak kullanmak olabilir.

Amonyak

Arı sokmuş kişi amonyağı ister o bölgeye sürebilir isterse de suya yaklaşık 15 damla kadar eklenerek içilebilir. Arının ilk soktuğu andan sonra kullanılan amonyak maddesi ardından şişkinlik için de krem kullanılabilir. Kremler steroid ve antihistamik özellikli olmalıdır.

Buz

tedavi bazında yapılabilecek diğer yöntemlerden biri arının soktuğu bölgeyi soğutmaktır. soğuk suyla arı sokulan bölgeyi yıkamak veya bölgeye buz tutmak, ağrı ve acı hissiyatını azaltacaktır.

Yoğurt

Bunun dışında yoğurt sürmek de acı hissiyatını azaltacaktır. su ve karbonat ile hazırlanacak olan macunu arının soktuğu bölgeye sürerseniz, yine aynı şekilde yan etkileri en az şekilde yaşamanız sağlanacaktır.

Lavanta

Arı sokması için uygulanabilecek bitkisel yöntemler arasında birkaç öneri sayılabilir. Lavanta bitkisinin yağı arı sokmasında son derece etkili bir yöntem olmaktadır.

Maydonoz

Bunun dışında maydanoz da dövülerek arının soktuğu bölgeye uygulanırsa gerçekten kısa sürede şişliği acıyı ve ağrıyı en aza indirmeyi sağlayacaktır.

Sarımsak

Yine aynı şekilde arı sokmasının ardından oluşacak şişliği önleyen sarımsak ezilerek bölgeye sürülebilmektedir.

Bal

Bal da arı sokmasında 10 dakika boyunca masaj yapılarak o bölgedeki şişliğin oluşumunu ortadan kaldırabilmektedir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …