Anason Çayının Faydaları

Anason Çayının Faydaları

Anason çayı Latince adı pimpinella anisum olan anason bitkisi kökeni tam olarak bilinmese de anavatanının doğu akdeniz olduğu düşünülmektedir. Anason bitkisinin kullanılan kısmı tohumlarıdır. Birçok ülkede kültürü yapılır. ispanya, Türkiye, Balkanlar en çok anason üretimi yapan ülkelerdir.

Ülkemizde antalya, balıkesir, aydın, burdur, izmir de yetiştirilmektedir. Anasonun kokusu içinde yeralan anethol anason çayı adı verilen yağdan kaynaklanır. Ülkemizde 20′nin üzerinde pimpinella türü yabani şekilde yetişmektedir.

Anason faydaları nelerdir
iştah açmak için anason kullanılabilir.
Spazm çözücü etkisi anason yararları arasındadır.

Anason kullanımı hazmı kolaylaştırır. Mide şişkinliğine karşı frenk kimyonu rezene anason karışımı kullanılması daha etkili olur.
Mideyi güçlendirir
Balgamlı öksürükte kullanılabilir. Öksürüğü yatıştırır.

Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu anasonun balgamlı öksürük ve hazımsızlıkta kullanımına onay vermiştir.
Göğüs yumuşatıcı özelliktedir.
Uykusuzluk sorunu yaşayanlar için yardımcı olabilir.

Ağız kokusu için kullanımı bir diğer anason faydası olarak belirtilebilir. Bir kahve kaşığı kadar anason meyvesı ezilerek çiğnenir . Anason meyvası ezildikten sonra hemen kullanılmalıdır.
Anasonun süt artırıcı etkisi de bulunur.

Anason nasıl kullanılır
Anason çayı 2 çay kaşığı hafifçe ezilmiş anason 1 bardak kaynamış suyla haşlanır. 10 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Günde 2-3 bardak içilebilir. Belirtilen miktarlarda kullanılmasının yan etkileri yoktur. Anetol allerjisi durumunda alınmamalıdır. Hamilelik ve emzirme döneminde anason çayı önerilen ölçülerde kullanılabilmekle beraber esansiyel yağ kullanılmamalıdır.

Ayrıca kontrol et

Goji Berry Faydaları Nelerdir

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Goji Berry Faydası?

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Çin, Tibet, Moğolistan gibi ülkelerde uzun yıllardır bilinen bir bitkidir. Tam …