Ali Babacan Hayatı

Ali Babacan Hayatı

Ali Babacan, 1967 doğumlu iş adamı ve devlet bakanı. 19 Kasım 2002 tarihli, 58inci T.C. Hükümetinde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine atanan Babacan, 59. T.C. Hükümetinde de bu görevini sürdürmektedir. Ali Babacan 3 Haziran 2005 tarihinde Avrupa Birliği ile müzakereleri yürütmek üzere Başmüzakereci olarak görevlendirildi

Ali Babacan, 1967 yılında Ankarada dünyaya geldi. TED Ankara Kolejinden 1985 yılında birincilikle mezun olan Babacan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümüne girdi. 1989 yılında, 1700 öğrenci içerisinden 4.00 üzerinden 4.00 ortalama ile üniversite birincisi olarak ODTÜden mezun oldu.

1990 yılında Fulbright bursunu kazanarak, Amerika Birleşik Devletlerine giden Babacan, 1990-1992 yılları arasında illinoisdeki ABD Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Managementda işletme dalında yüksek lisans MBA yaptı.

Ali Babacan, yüksek lisans çalışmalarında Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası iş idaresi dallarında uzmanlaştı ve 1992-1994 yılları arasında Chicago, illinoisde finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan QRM, Inc. adlı özel bir şirkette, danışman olarak çalıştı.

1994 yılında Ankaraya döndükten sonra tekstil sektöründe hizmet veren kendi aile şirketinin başına geçti. 1994 ile 1995 yılları arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçeke danışmanlık yapan Babacan, 2001 yılında AKP Kurucu Üyesi oldu. Aynı zamanda Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve içişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ile birlikte Devlet Bakanı olarak MKYKda Merkez Karar Yönetim Kurulu yer aldı.

Ardından 19 Kasım 2002 de 58inci T.C. Hükümetinde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine atanarak kabineye giren en genç üye oldu Ali Babacan, 35 yaşındaydı.ve 59. T.C. Hükümetinde de bu görevini sürdürmeye devam etti. 3 Haziran 2005 tarihinde, Türkiyenin Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerine başlaması kararının alındığı 17 Aralık Zirvesinden itibaren 6 ay boyunca merakla beklenen açıklamayı yapan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği ile müzakereleri yürütmek üzere Başmüzakereci olarak Ali Babacanı görevlendirdi

Erdoğan, Babacanın aynı zamanda Bakanlık görevine de devam edeceğini belirtti ve Babacanın Başmüzakereci olarak görevlendirilmesiyle ilgili olarak şu şekilde konuştu

Olaydan Kendisinin haberi yok. Oturup konuşacağız. Yükü biraz daha ağırlaşıyor. Gençliğiyle ve dinamikliğiyle başarılı olacağına inanıyoruz. Bu süreci Ali Beyle birlikte yürüteceğiz. Allah yardımcımız olsun. Ali Bey, inşallah bu işi başarıyla yürütecek.

Erdoğanın açıklaması, Babacan cephesinde de şaşkınlıkla karşılandı. Babacan, 15 – 16 Nisanda Başmüzakereci siz olmuyor musunuz sorusuna, Eğilim şu an için benden yana değil yanıtını verirken, bir ay sonra ibre kendisine döndü ve Abdullah Gül de, Kız ister gibi babasından istedim diyerek siyasete soktuğu Babacan için, sonuna kadar ısrarcı oldu. Başmüzakerecinin seçilmesi süreci özetle şu şekilde gerçekleşti

ABnin müzakereler için 3 Ekim 2005 tarihi verdiği 17 Aralıktan önce Başmüzakereci ben olmalıyım görüşünde olan Gülün eğilimine karşın, Erdoğan konuyu sürüncemede bıraktı. Başmüzakereci belirsizliğinin yarattığı tartışmalar artınca Gül, Babacanı gündeme getirdi fakat Babacanın ekonomiyi iyi yönettiğini düşünen Erdoğan, iki görevi yapamayacağı gerekçesiyle kendisini bakanlıktan almak istemedi. Sürecin uzaması nedeniyle artan sıkıntıyla Erdoğan, yetkili kurullarını Başmüzakereci benim diyerek yatıştırmaya çalıştı.

Uluslararası yatırımcıların, fon yöneticilerinin ve TÜSiAD gibi işadamı örgütlerinin, Babacanla Gülü işaret eden tasvirlerde bulunmayı sürdürmesi üzerine de düğümün çözülmesinde Gül ve Erdoğanın önceki gün yaptıkları görüşme etkili oldu ve Babacanda ısrar eden Gül, iki işi de bir arada götürebilir telkininde bulundu.

imf ile birlikte yürütülen katı ekonomik reformlara imza atan Babacan, o dönemde yaptığı açıklamalarda, 2005 yılında yüzde 8, 2006 yılında yüzde 5, 2007 yılında da yüzde 4 enflasyon hedefi öngördüklerini bildirdi ve yaptıkları üç yıllık ekonomik programın, Maastricht Kriterlerine göre belirlendiğini vurguladı.

Babacan, 2003ten itibaren birçok kere Davos,isviçrede gerçekleştirilen Dünya Ekonomik ForumuWorld Economic Forum ve Bilderberg Konferansı Bilderberg Conference gibi önemli ekonomik toplantılara Türkiye adına katıldı Ali Babacan, evli ve iki çocuk babası

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Kimdir Ayten Gökçer Kimdir, 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi …