Alex de Souza Hayatı

Alex de Souza Hayatı, Alex de Souza Kimdir?

Alex de Souza Hayatı Alex de Souza; 14 Eylül 1977 tarihinde Güney Amerika ülkelerinden Brezilya’nın Parana bölgesinde bulunan Curitiba’da dünyaya gelmiştir. Eski bir profesyonel futbolcu olan Alex de Fenerbahçe-Kayserispor Karşılaşması Souza, 1.77m boyundadır ve faal futbol kariyeri süresince formasını giydiği bütün futbol ekiplerinde hücuma dönük orta saha ve ikinci forvet pozisyonlarında görev almıştır. Profesyonel futbol kariyerine ülkesi Brezilya’da başlamış olan Alex de Souza, burada 1995 yılında ilk profesyonel sözleşmesini imzalamıştır. 1995 yılında Coritiba ile sözleşme imzalayan Alex de Souza, bu kulüpte 2 sezon süresince forma mücadelesi vermiştir. Bu süre zarfında kulübün en iyi futbolcuları arasında kabul edilmeye başlanan Alex de Souza, 2 yılda sadece 24 ulusal lig müsabakasında sahada yer alabilmiştir.

Alex de Souza Hayatı

Bu müsabakalarda rakip filelere 4 de gol bırakan Alex de Souza, 1997 yılında Brezilya’nın önde gelen ekiplerinden Palmeiras’a imza atmıştır. 1997 yılında Palmeiras ile sözleşme imzalayan Alex de Souza, burada 3 sezon süresince forma mücadelesi vermiştir. Bu sürede kendisini geliştirme fırsatı da yakalan Alex de Souza, 3 yılda toplam 37 ulusal lig müsabakasına çıkabilmiştir. 2000 yılına kadar Palmeiras forması giyen Alex de Souza, burada geçirdiği dönemde başarılı olmuş ve Avrupa’nın önde gelen futbol ekiplerinden AC Parma’nın radarına takılmıştır. 2000 yılında İtalyan ekibiyle sözleşme imzalayan Alex de Souza, burada herhangi bir resmi müsabakaya çıkamadan ayrılmak zorunda kalmıştır.

2000 yılında transfer olduğu AC Parma’dan kısa bir sürede ayrılmak zorunda kalan Alex de Souza, ülkesi Brezilya’nın Flamengo ekibine kiralanmıştır. AC Parma ile sözleşmesi bulunan Alex de Souza, 2 yıl içinde 4 kez başka kulüplere kiralık olarak gönderilmiştir. İlk kiralık deneyimini 2000 yılında Flamengo ile yaşayan Alex de Souza, Brezilya ekibinde 12 Serie A müsabakasına çıkmış ve de 1 gol kaydetmiştir. Sonraki sene Palmeiras’a kiralanan Alex de Souza, burada ise 13 müsabakaya çıkmış ve başarısız bir grafik çizmiştir. 2001 yılında bu kez de Cruzeiro’ya kiralanan Alex de Souza, burada ise 29 ulusal lig müsabakasına çıkmış ve takımına 2 gollük bir katkıda bulunmuştur.

2002 yılında son kez Palmeiras’a kiralanan Alex de Souza, burada 15 resmi müsabakaya çıkmış ve rakip filelere 2 gol bırakmıştır. 2002 yılında AC Parma ile tamamen yollarını ayıran Alex de Souza, Cruzeiro kulübüne bonservisi ile beraber transfer olmuştur. 2002 ile 2004 yılları arasında Cruzeiro forması giymiş olan Alex de Souza, bu 2 yıllık süre zarfında kulübüyle beraber toplam 42 Brezilya Serie A müsabakasına çıkmış ve de rakip filelere 10 gol bırakmıştır. 2004 yılının Haziran ayında birçok Avrupa kulübünün transfer listesinde yer alan Alex de Souza, Valencia CF gibi ekiplerinde bulunduğu birçok kulübü reddetmiş ve 6M bonservis bedeli karşılığında Türkiye Süper Ligi ekiplerinden Fenerbahçe SK ile sözleşme imzalamıştır.

Fenerbahçe SK’de Uzun Yıllar Forma Mücadelesi Vermiş Olan Alex de Souza

Türk ekibine kısa sürede uyum sağlamayı başarmıştır. 2004 yılında transfer olduğu Fenerbahçe’de 3 kez Türkiye Süper Ligi şampiyonluğu elde etmiş olan Alex de Souza, bunun dışında Türkiye Süper Ligi şampiyonluğu da yaşamıştır. Fenerbahçe SK ile UEFA organizasyonlarında da mücadele eden Alex de Souza, böylelikle Manchester United, Olympique de Lyon, FC Schalke 04, PSV Eindhoven, AC Milan, Inter FC, Chelsea ve Sevilla gibi Avrupa’nın önde gelen ekiplerine karşı forma giyme şansı yakalamıştır.

2004 ile 2012 Yılları Arasında Giydiği Fenerbahçe SK Forması ile Türkiye Süper Ligi’nde Gol Krallıkları da Yaşamış

Yaşamış olan Alex de Souza, bu 8 yıllık dönemde toplam 245 Türkiye Süper Ligi müsabakasına çıkmış ve de rakip filelere 221 gol bırakmıştır. Başarılı bir Fenerbahçe kariyeri bulunan Alex de Souza, 2012 yılının Eylül ayında kulüpten ayrılmış ve ülkesi Brezilya’ya geri dönmüştür. 2013/14 sezonunda Coritiba forması giymiş olan Alex de Souza, bu sürede kulübüyle toplam 37 ulusal lig müsabakasına çıkmış ve de 16 gol kaydetmiştir.

Alex de Souza, 1995 yılında Coritiba forması altında başlayan profesyonel futbol kariyerine 2014 yılında yine Coritiba ile son vermiştir. Bu 19 yıllık profesyonel kariyerinde toplam 499 ulusal lig müsabakasına çıkmış olan Alex de Souza, bu müsabakalarda rakip filelere 221 gol bırakmış ve adından uzun bir süre söz ettirmeyi başarmıştır. Alex de Souza, Fenerbahçe ve Coritiba ekiplerinde kaptanlık görevi de yapmıştır. 1998 ile 2005 yılları arasında da Brezilya milli takımının kadrosunda zaman zaman yer alan Alex de Souza, bu 7 yıllık dönemde 49 kez milli olmuş ve 12 gol atmıştır.

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …