Aksırmak Nedir

Aksırmak Nedir? Aksırmak Nedir Ne Demek?

Aksırmak Nedir? burun zarının ve nefes verme kaşlarının sarsıntılı bir hareketiyle havayı bir anda ağızdan ve burundan dışarı atmak. aksirmak, insanda meydana gelen fizikî bir olaydır. Halk arasında hapşırmak diye bilinen bu olay bir terim olarak islam dini adab-i muaşeretinde Teşmitu’l atış şeklinde geçer.

Aksırmak Nedir? Aksırmak Ne Demek?

Aksırmak vücutta meydana gelen bir zorlama sonucu olur. Bu ihtiyaci duyan kimse aksirdiği anda ferahlar. Bu ferahlamadan dolayi da müslümanin Allah’a şükretmesi gerekir. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), bu konuda şöyle buyururlar.

Allah kulunun aksirmasini sever, fakat esnemesinden hoşlanmaz. Ey Müminler sizden biriniz aksirip Allah’a hamd ederse, (el-Hamdülillah derse) onun hamdettiğini işiten her. müslümana, Yerhamükellah diye karşilik vermesi gerekir. Esneme işi şeytandandir. Birinize esneme hali gelirse mümkün olduğu kadar esnemeye engel olsun. Çünkü biriniz esnemek üzere ağzini açinca onun bu gafletine şeytan güler. (Tecrid-i Sarih Tercümesi, Xii, 165).

Bu hadîs-i şerif’e göre aksiran kişinin Elhamdülillah demesi icab eder. Karşisindaki müslüman da ona Yerhamükellah diye karşilik verince aksiran kişinin tekrar dönüp bu kardeşine Yehdîkumullah ve yuslih baleküm (Yani Allah sizi hidayet kilsin ve hatirinizi hoş tutsun), demesi sünnetin talimi gereğidir.

Aksirma aninda büyük bir gürültü ve ağizdan etrafa tükrük yayilabileceği için, aksiranin eliyle veya başka bir şeyle ağzini kapatarak, bunlara engel olmasi edeptendir. Bu da Resulullah’in tavsiyesi ve sünnetidir.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …